Pocnituri in urechea stanga si vertij

19-12-2012
cristian82
Nu este medic/terapeut
cristian82
Buna seara,
De cateva luni simt pocnituri in urechea stanga mai ales la sunte de tacamuti sau batai ale palmelor sau cand vorbesc la telefonul mobil. Nu prea am dat importanta dar de ceva timp parca sa accentuat aceste pocnituri si observ ca uneori si la sunete normale ca sa zic asa imi pocneste urechea. Vreau sa mentionez ca de 4 ani si ceva ma confrunt cu un sindrom vertiginos de care nu i-am dat de cap. Am mers doar la medici neurologi dar se pare ca tratamentele nu prea au dat randament, adica sa imi treaca definitiv acest vertij. Poate fi o cauza si asta? adica sa am vre-o afectiune la urechea interna de care eu nu am stiut? De auzuzit aud bine doar ca uneori cand port o conversatie cu cineva nu inteleg tot timpul ce spune acea persoana si o rog sa imi repete, sau mi se spune frecvent ca vorbesc tare. Acu un an si ceva am facut un test auditiv in candrul serviciului si am iesit bine la acel test, adica auzeam acele mici sunete indepartate... Ceva foarte important care nu am mentionat este ca ma mai doare in spatele urechii uneori adica spre gat in jos iar acu 4 ani am facut tratament cu 'alfutop' injectii in acea zona si mi s-a spus ca am probleme cu articulatiile si cu circulatia sangelui. Poate fi de la urechea interna toate aceste simptome?
4 comentarii
0
19-12-2012, ora 22:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vertijul poate fi de la urechea nterna... daca este un vertij rotator.
acele zgomote ciudate din ureche... pot fi de la un banal fir de par...care a ajuns sa fie lipit de timpan si la anumite vibratii priduce distorsiuni...
e obligatoriu consult orl si examinarea urechii la microscop
0
19-12-2012, ora 23:18
cristian82
Nu este medic/terapeut
cristian82
Vertijul nu este rotator, pur si simplu ma dezechilibrez ca si cum as fi pe o barca si plutesc, sau uneori senzatia de cadere pe spate. si totusi acest verij face parte din viata mea de aproape 5 ani, deja m-am si obisnuit cu el, nu mai stiu cum e sa fii normal din acest punct de vedere sa am un echilibru total fara sa ma dezechilibrez sau sa am senzatia de prabusire. Am facut un CT atunci la vremea aceea cand a debutat acest verij dar nu a iesit nimic, totul era bine. Am sa merg la un consult ORL sa vad cu acele "pocnituri" din ureche si probabil din nou la neurolog pentru vertij. Dar urechea interna da numai senzatia de vertij rotator? sau poti avea si altfel de vertij cum am eu de exemplu? Sa fie oare la mine acest verij tot de ordin neurologic asa cum mi-au spus medicii? Eu m-am tot documentat si pot fi multe cauze, una ar fi spondiloza cervicala sau neoxigeranrea creierului sau probleme la coloana cum am eu de exemplu la zona lombara chiar pe partea stanga si chiar si vertijul il simt mai mult pe partea stanga. Poate fi si de ordin psihic?, eu am suferit de atacuri de panica in acea perioada, dar le-am invins si am trecut peste ele..poate fi o urmare a acelor atacuri de panica?, problema este ca nu am fost la psihiatru pur si simplu am avut rabdare si vointa si au trecut de la sine. Acum sunt bine numai ca devin foarte vulnerabil la o emotie sau ma enervez foarte repede si devin vulcanic, poate fi si pe sistem nervos?
0
20-12-2012, ora 08:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tot ce ai enumerat.. este posibvil...
si 90% din aceste simptome sunt legate de tractul digestiv, metabolism, absorbtia mineralelolr si vitaminelor necesare organismului...
daca organismul nu primeste tot dece are nevoie..se deregleaza functia celulei..si de acolo sufera si toate organele..inclusiv se modifica gandirea si psihicul...
cautati un medic nutritionist si un medic naturi9st si schimbati radical stilul de viata si de alimentatie
0
20-12-2012, ora 19:04
cristian82
Nu este medic/terapeut
cristian82
Este foarte interesant ce imi spuneti d-vs, eu chiar am si probleme digestive dar nu credeam o secunda ca pot avea un dezechilibru din cauza aceasta. Am avut un ulcer duodenal acu 10 ani dar l-am tratat, acum insa am probleme legat de constipatie si balonari. Chiar mi-a recomandat cineva un medic homeopat si am inteles ca dau rezultate astfel de tratamente. Deci sa inteleg ca totul depinde de modul de viata si de alimentatie? si plus de asta sunt o persoana foarte sensibila din toate punctele de vedere, adica racesc repede, am si un herpes recidivant pe fesa stanga, rabufnesc ca un vulcan la anumite problede de viata, sunt foarte vulnerabil. dar peste toate aceste probleme am grija de mine, ma alimentez bine, dorm bine, nu pierd nopti, am renuntat chiar si la fumat chiar acu 5 ani cand a aparut acest vertij de care nu mai scap de el si nici alcool nu consum. Credeti ca un tratament homeopat ar rezolva macar o parte din aceste probleme pe care le am?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: