Pocnituri in urechi legate de incordare maxilar, nas infundat

22-03-2017
georgiana.zen
Nu este medic/terapeut
georgiana.zen
Buna seara,

De cateva luni ma confrunt cu o problema care nici pana acum nu s-a rezolvat - niste constante pocnituri in urechi. Totul a inceput in iulie. Pocnetul se aude cand incordez maxilarul, ceea ce ma face sa il tin constant in tensiune, aproape, pentru ca am ajuns la momentul in care daca nu aud pocnetul ala care simt ca elibereaza presiunea ce se aduna(am si nasul infundat de aproape tot atat timp, simt mirosurile mai slab cu trecerea timpului).
Atunci, in august am mers la ORL si mi s-au dat diverse diagnostice ce implica rinita sau bronsita, pentru ca si amigdalele erau umflate putin. Am urmat tratament cu divere sprayuri din care imi amintesc vibrocil si bixtonim, dupa care m-am simtit ceva mai bine, nici nu mai stiu, pe atunci ma confruntam si cu niste atacuri de panica, tulburari anxioase si depresive, eram speriata legat de subiectul asta. Dupa ce m-am smtit mai bine, pocniturile inca erau, dar doctorul mi-a zis ca vor trece cu timpul si sa il sun daca mai am probleme.

Timpul a trecut, am incercat sa ma descurc cu anxietatea mai mult si nu m-am mai ocupat de aceasta problema. Uneori nasul era mai putin infundat, alteori mai tare, la fel si urechile, se mai umflau ganglionii din jurul mandibulei si de langa amigdale, probabil si amigdalele insesi, pentru ca am avut pana in prezent de-a lungul anilor des inflamatii ale amigdalelor.

In prezent nu mai reusesc sa adorm din cauza ca nu pot sa respir prea bine pe nas, e infundat cand stau pe o parte, daca stau pe cealalta nu dureaza mult si se infunda si aia, si cand simt ca adorm ma trezesc instant fiindca am impresia ca nu mai respir si ametesc. Stiu, se intersecteaza cu anxietatea, dar macar nasul infundat, presiunea in urechi si pocnetul, maxilarul tensionat si ganglionii de la gat/din jurul mandibulei(sau ce-or fi ei) umflati, astea sunt acolo si sunt de mult timp.

Nu stiu ce sa fac, voi merge marti la un consult ORL dar as vrea sa mai aud niste pareri. Multumesc si imi pare rau pentru greselile de exprimare sau confuziile in ceea ce priveste termenii medicali, nu am cunostinte in domeniu.
16 comentarii
0
22-03-2017, ora 23:20
georgiana.zen
Nu este medic/terapeut
georgiana.zen
As mai aduga si ca sunt fumatoare de 2-3 ani si uneori elimin... expectoratii, nu stiuu ce termen sa folosesc, galbene-verzui si uneori au o densitate mai mare, sunt mai ciudate uneori.
1
23-03-2017, ora 08:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 citeste ce sa scris pe forum depsre Rinita Vasomotorie
2 sunt probleme legate de circulatie sângelui in corp..de aici si acele rinite, de aici si Depresia.. care este semn de proasta circulatie cerebrala
3 calitatea sângelui depindfe de starea ficatului si a intestinelor..si logic de stilul alimentar si hidratare
0
23-03-2017, ora 21:31
georgiana.zen
Nu este medic/terapeut
georgiana.zen
Am mai avut si probleme gastrice in perioada aceea, cred ca mi s-a format un reflex cand devin foarte anxioasa, ragai foarte mult. Am mai redus din mancarurile condimentate cel putin si e mai bine.

Mi s-a zis si ca am o mica deviatie de sept nazal. Am aproape 21 de ani, am uitat sa precizez.

Legat de rinita vasomotorie, nu prea stranut asa des cred...

Nu ar putea fi totusi sindromul articulatie tempotomandibulare?
1
23-03-2017, ora 22:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
articulatia..doare in fata urechiii.. poti s apui mana si sa deschizi tare gura..o sa simti articulatia si daca doare
se trateaza la Maxilo facial
nu are nici o influenta asupra nasului
0
24-03-2017, ora 00:27
georgiana.zen
Nu este medic/terapeut
georgiana.zen
Acum mi s-a cam infundat nasul de tot, e o presiune pe nari si programarea mea la medic este marti. Pot face ceva pana atunci sa pot respira mai bine?
1
24-03-2017, ora 09:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
biorinil, bixtonim xylo.care desfunda
dupa spalam nasul cu Quixx soft
dupa dam cu spray Rinopanteina
repeti tot lantul de cateori e nevoie..
0
05-04-2017, ora 23:31
Geanina1
Nu este medic/terapeut
Geanina1
Am aceeasi problema ca si tine. Ai rezolvat ceva?
0
06-04-2017, ora 17:23
georgiana.zen
Nu este medic/terapeut
georgiana.zen
Inca nu, am fost la medicul de familie pentru o trimitere, insa pana sa mi-o dea trebuie sa mai rezolv o data cu asigurarea, aparent nu figurez ca asigurata, iar intre timp mi-a sugerat sa iau niste vitamina A uleioasa si biorinil sa imi refac mucoasa si apoi sa merg la ORL, iar asta fac acum si saptamana viitoare o sa merg si la ORL... O sa mai postez aici update-uri.
0
07-05-2017, ora 10:45
Geanina1
Nu este medic/terapeut
Geanina1
Ce ai mai facut? Ti-a trecut?
0
13-05-2017, ora 05:39
georgiana.zen
Nu este medic/terapeut
georgiana.zen
hei, nu, am lăsat asta complet deoparte, m-am luat cu facultatea si anxietatea...am uitat sa ma ocup, am avut si am multe pe cap...tu ai rezolvat ceva?
0
16-05-2017, ora 13:18
Ioana Maya
Nu este medic/terapeut
Ioana Maya
Buna ziua! Am mare nevoie de un sfat din partea d-voastra si sper sa intelegeti Dle Doctor Flueraru situatia prin care trec.
In mare parte ma confrunt in ultima perioada din ce in ce mai des cu aceleasi simtome pe care le are si Georgiana(anxietate, depresie, gura uscata, imi vine sa scuip o culoare verzui-galbena, iar pe o nara cred ca-s racita, pe cealalta respir f greu, e deseori uscata, iar in cateva dimineti mi a curs sange din nas pe nara stanga cu problema si si cand am facut efort).
Va mentionez ca sunt fumatoare de aproape 9 ani si sunt alergica de mica la Penicilina, m-am intoxicat de cateva ori in ultimii 10 ani la anumite alimente(sandwich, icre, vin de tara, seminte decojite) iar acum 5 ani am facut soc anafilactic, de atunci le-am scos din alimentatie, ramanand singura m-am panicat f tare.
De aprox 2 ani, dupa ce am stat 2 zile la munte..m-am intors si noptile incercam sa adorm si inima imi batea f incet uneori abia o simteam, sau f tare de teama nestiind ce am. Cand atipeam brusc mi se oprea respiratia si ma trezeam instantaneu, urechea stanga imi tiuia si o simteam infundata.
De atunci am mers la alergolog sa-mi fac toate testele pe brate, la orl sa vad ce am si la cardiolog. La Orl rezultatul de pe atunci: o mica deviatie de sept si un inceput de rinita. La cardiolog, am palpitatii uneori imi bate inima f tare sau f incet. La alergolog mi-a aratat ca sunt alergica la peste si creveti si mai urmeaza sa fac testul prin sange la penicilina si seminte.
Medicul de la orl mi a dat sa iau spray apa de mare si bomboane si guma mestecam mai des. Aceleasi rezultate..de racit n-am mai racit cum trebuie din acea perioada..sa ma tina 3 4 zile.
Ce ma preocupa f tare acum sunt urm: recent am fost la un alt medic orl si mi-a comunicat ca am rinita cronica hipertrofica si mi-a dat si niste medicamente sa iau. Va mentionez ca imi este f teama de medicamente, nestiind sigur ce am voie si ce nu si de altfel un spray pe baza de hidrocortizon. N-am pofta de mancare de aproape 3 sapt, ma doare stomacul putin dupa ce mananc, imi apare una sau 2 iritatii mici rosii pe fata sau pe brate, gustul abia il mai am, si uneori il simt metalic, fata o simt fierbinte cand incerc sa mananc, iar mainele reci sau calde cand sunt afara si de altfel inima imi bate tare cand ma gandesc la urmari. Dupa ce mananc putin uneori beau putina bere sau vodka cu sirop sa previn o posibila intoxicatie alimentara. Dupa ce beau bere rece sau lactate limba se face alba si greoaie, ori e de la acid ori e de la bere.
Simt ca starea mea de sanatate se accentueaza si fara o supraveghere medicala nu as putea urma niciun tratament. Am avut si un atac de panica acum o luna crezand ca o sa ma intoxic iar. Am slabit 6kg si mentionez ca nu sunt gravida!
Sunt nascuta in luna mai si in perioada asta sunt alergica la aer cred ca la plopi mai mult si respir greu, amigdalita dreapta este un pic umflata si mi-a aparut si un ganglion pe gat recent, iar medicul de fam mi-a comumicat sa iau voltaren gel sau diclofenac 10 zile si sa nu mananc sarat. De teama sa nu mi apara si alte simtome nu am luat.
La dentist am 2 plombe de refacut si am evita6 sa merg totvdin aceasta cauza. Sincer nu stiu cu ce sa incep mai intai.
La plamani nu am facut control pana acum, iar cu ficatul nu am.avut probleme.

Ce-mi puteti recomanda? E necesar sa fac si alte investigatii? Astept cu nerabdare un sfat cat mai repede. Va multumesc din suflet!
0
11-06-2017, ora 07:12
Ioana Maya
Nu este medic/terapeut
Ioana Maya
Buna ziua!

Am nevoie de sfatul unui medic in situatia oferita mai sus si astept un raspuns. Sper sa binevoiti sa va faceti timp si sa o cititi.
Va multumesc din suflet!
0
11-06-2017, ora 16:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
absolut toate simptomele descrise au legatura cu mari probleme de digestie care afecteaza organismul prin 2 cai
1 refluxul gstro esofagian.. afecteaza faringele si nasul prin acidul gastric care ajunge in somn pana in gat, de la anumite alimente consumate incorect seara
2 digestia proasta duce la o proasta calitate a sangelui fiindca nu se absorb bine mineralele si vitaminele necesare
calitatea proasta a sangelui duce la circulatie proasta in tot corpul , inclusiv cerebral.. si de aici si teama si frca s.a. simptome
3 investiagtii serioase la gastrologie si schimbarea radicala a stilului de viata si alimentatie
0
12-06-2017, ora 15:08
Ioana Maya
Nu este medic/terapeut
Ioana Maya
Va multumesc pentru atentia si sfatul dumneavostra! Voi merge la un control si aici, deoarece n am fost niciodata. Referitor la alimentatie nu mananc orice, sunt chiar atenta la ce mananc.
Voi reveni cu un raspuns dupa ce voi primi un rezultat.
Va multumesc inca o data si o saptamana usoara va doresc!
0
27-03-2022, ora 18:23
Bosss
Nu este medic/terapeut
Bosss
Buna asa am si eu dureri am impresia ca in oase doctorul mia zis ca sunt nervii am prbl de la un accidents la coloana dar am vazut prbl cu oxigenarea in sange mia iesit jos si dioxidul am tiut des de urechi ameteli numai am pofta de mancare numai stiu ce sa fac
0
27-03-2022, ora 20:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Consukt Gastrologie. Cu ecografie
Calitatea sângelui care urca la cap..
Vine din Intestine și fucat
Și depinde de Stilul Alimentar..
Ca la mașină.. Bagi ceva de calitate. Merge
Bagi de la tractoare stai în servis
2. Faci test la laborator. Dacă ai avut Covid
De la el.. Complicații mari inflamatorii în tot corpul.. Pentru ani buni de zike
Nu mai trece ca o gripa simpka
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: