Tinitus??

26-06-2020
Hehe
Nu este medic/terapeut
Hehe
Buna ziua, o mica problema sau nelamurire.
Acum cateva zile am iesit afara in doua zile diferite am mers foarte mult pe jos. Cald afara, transpiratie, fara sa ma hidratez corect. Am mers cam 30 km pe jos, ca am stat in carantina foarte mult si am vrut sa imi obosesc corpul.
Dupa ce am ajuns acasa, si am facut dush, obosit fiind am incercat sa adorm. Am inceput sa aud un mic zgomot cu urechea dreapta. Nu stiu daca era deja sau a aparut. Este in fel de zgomot de aspirator dar la 3 - 4 camere distanta. Il aud cand sunt in pat, am fost la dentist si am intrat intr-o alta camera, singur si nu am auzit nimic. De cand am inceput sa am asta parca ma obsesionez cu gandul,
Oare propia mea anxietate imi porovoaca asta??
Daca imi pun dopuri, scade. Am oprit totul in casa si aud.
Nu stiu ce sa mai cred. La ORL nu au gasit nimic.
Ce parere aveti??
34 ani, 90 kg.
5 comentarii
0
26-06-2020, ora 18:10
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna.Trebuie un examen ORL complet, o audiograma tonala, o radiografie de sinusuri anterioare ale fetei ca sa descoperim cauza tinusului si daca este afectat Nervului auditiv si cat.
Sanatate,
Elena Latcan
0
26-06-2020, ora 22:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Dacă laorl. Nu au găsit dop de cerumen. Problema este circulația sangelui
Sângele se face în intestine și ficat.
Asa ca... Alimentația gresita
Hidratarea incorecta, incompleta duce la un sânge prost. Creerul se oxigenează mai slab, nu primește nutrientii. De acolo și Anxietate și tiuit... Pierderi auz vedere, memorie, echilibru
1
27-06-2020, ora 07:43
Hehe
Nu este medic/terapeut
Hehe
Ok, dar de ce se activeaza cand stau intins. De ce Cand imi acopar urechile nu il mai aud??
0
28-06-2020, ora 10:52
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Cand stati culcat ajunge mai mul sange ls capbdi-n urechi ls celulule auditive care produc tinitusul.Sunt tulburari de circulatie cerebrala in creier si se infunda si comunicarea nasv-ureche -Tompa lui Eustachr, probabil printr-ovrinita alergics.Trebuie si sa slabiti.
Dar MEDICINA NU SE FACE prin corespondents-va trebuie si un examen la neuropsihiatru pentruvtratarea anxietatii, la un psiholog, gastroenterolog si un diabetolog, pentru o examinare completa, sibo dieta corespunzatoare + fiziokinetoterapie la recuperare.
Sanatate,
ElenabLatcan
Centrul Medical PRAIN
0
28-06-2020, ora 12:18
Hehe
Nu este medic/terapeut
Hehe
Pai Eu am inteles, dar anxietatea nu a fost o problema pana nu a aparut chestia asta. Degeaba ma duc sa bag pastile in mine, cand la mine este de natura organica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: