Zumzet in urechi, surzenie

18-02-2015
bia12345
Nu este medic/terapeut
bia12345
Buna seara,

Acum trei luni, dupa dus am inceput sa am dureri mari la urechea stanga, am aflat ca am otita la urechea stanga. Atunci de la medicul ORL am primit tratament antibiotice, spray si picaturi pentru nas. Mi-a sugerat ca in cazul in care auzul infundat nu imi trece, sa imi fac audiograma.
Acum doua saptamani am inceput sa imi fac griji in privinta auzului. Colegii din jur imi spuneau ca am auzul slab. M-am dus la medicul ORL, s-a uitat in gura, nas si urechi. M-a trimis sa imi fac audiograma. Diagrama arata in forma convexa, cum ca aud sunetele subtiri si cele groase, doar cele medii (care tin si auzul vorbitului, dupa cum a spus doctorul) nu le aud. Doctorul mi-a spus ca nu stie ce ar putea fi, dar nu se poate rezolva nici prin operatie, nici prin medicament. Mi-a scris reteta pentru Piracetam-richter(2pilule x 10 zile) si Bilobil forte(2pilule x 30 zile). De atunci au trecut 14 zile.
Eu totusi continui sa aud zumzete mai nou la urechea dreapta, altadata la ambele urechi, in timpul zilei si seara. Cateodata imi dau seama ca imi pierd putin auzul, nu aud clar, pentru cateva minute bune. Dureri nu am deloc. Cand ma tin de nas si suflu putin, simt cum la urechea stranga sparca se misca putin ceva catre exterior (imi imaginez ca un balon in care se sufla putin aer) si am o durere foarte foarte vaga, la dreapta in schimb nu sesizez nimic. Am fost racita acum o luna pe o perioada mai lunga de timp, posibil sa imi fi fortat acea zona, suflandu-mi nasul foarte des. Nasul imi suflu in general des, uneori prea tare, separat. Imi curge nasul ori de cate ori ma plimb mai mult afara pe o perioada mai lunga de timp. Anii trecuti uneori umblam fara caciula in frig si ma dureau urechile pentru o perioada scurta de timp.

Va rog spuneti-mi ce poate fi, cum s-o evit si cum ar trebui sa ma tratez corect?
1 comentarii
0
19-02-2015, ora 10:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o otita acuta.. daca a fost virala.. inafara de durere si inflamatie la timpan.. poate sa dea si comlicatii la nervul auditiv
gresala a fost ca NU sa facut audiograma in primele 5 zile
un nerv afectat de toxicitatea virusului.. s epoate trata in priimele 5 zile.. cu internare in clinica ORL. perfuzii sitratament intens cu antibiotic si vasodilatatoare
acum ar trebui sa vad audiograma si timpanograma ca sa ma pronunt ce se mai poate face
dai clic pe fvaleriu
se deschide adresa cabinetului si acolo gasesti adresa personala de mail. ep hotmail
atasezi acolo rezultatele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: