polip colonic pediculat

24-05-2010
jimisv
Nu este medic/terapeut
jimisv
Va rog sa-mi recomandati un medic foarte bun care sa-mi rezece polipul, sunt din Suceava si aici nu e posibil.Eventual daca este cineva care a fost caz similar cu mine.
23 comentarii
0
10-06-2010, ora 00:19
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Daca va mai pot ajuta lasa-ti un mesaj va pot recomanda in Cluj sau incercati la Campulung acolo e o doctorita capabila sa va rezece polipul.
0
10-06-2010, ora 21:05
jimisv
Nu este medic/terapeut
jimisv
Va rog sa-mi dati numele si clinicile unde pot fi gasiti medicii recomandati de dumneavoastra, pana in prezent mi s-a recomandat prof.doctor Carol Stanciu din Iasi.Ce parere aveti? Astept raspuns.Stima!
0
10-06-2010, ora 21:15
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Dati un serch pe Google : Centru de Gastroenterologie Cluj-Napoca - Conf Dr. Tantau (e cel mai bun din tara).
0
10-06-2010, ora 21:18
jimisv
Nu este medic/terapeut
jimisv
Si Carol Stanciu ? nu e ok?e Presedintele Societatii Romane de Gasroenterologie si Hepatologie
0
10-06-2010, ora 21:39
jimisv
Nu este medic/terapeut
jimisv
Va rog daca are cineva Un numar de telefon al Doctorului Tantau Marcel din Cluj.
0
25-06-2010, ora 22:46
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
jimisv, daca te hotarasti sa vii la Iasi la prof. Carol Stanciu, te rog sa-mi lasi mesaj.
0
26-06-2010, ora 19:41
jimisv
Nu este medic/terapeut
jimisv
Am fost la Iasi la Prof. Stanciu.Mi sa facut colonoscopie totala si mi s-au gasit 4 polipi nu 1.Saptamana viitoare primesc rezultatele de la biopsii si ma voi duce din nou sa-mi rezece polipii.
0
26-06-2010, ora 21:54
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Si sa inteleg ca veti plati si 2 colonoscopii?! Ca ma gandesc ca nu ati fost la stat. Eu cred ca se putea rezolva totul la o singura colonoscopie.
0
27-06-2010, ora 17:36
jimisv
Nu este medic/terapeut
jimisv
Nu am platit nimic.Am adus adeverinta de salariat si trimitere de la medicul de familie.M-au internat pt o zi la institut IGH.
0
29-06-2010, ora 15:04
Marra23
Nu este medic/terapeut
Marra23
Buna ziua!
In urma colonoscopiei facuta mamei mele in varsat de 49de ani a fost depistat un polip de 5mm din care a fost recoltat pentru biopsie.
Rezultat biopsie : fragment tisular de talie mica/medie, recoltat endoscopic, cu aspect histopatologic de polip adenomatos tubular, cu leziuni focale de displazie usoara (low - grade dysplsia).
Va rog din suflet sa-mi ziceti ce se poate face in acest caz si cat este de grav?

Va multumesc!
0
29-06-2010, ora 21:19
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Buna jimisv.Scuze dar doar acum am vazut mesajul tau.Te pot ajuta cu un numar de telefon al domnului Tantau Marcel daca mai ai nevoie: 0264 - 598.465. Dansul si-a deschis si o super clinica de gastroenterologie pe strada Traian Mosoiu la numarul 38 A.O consultatie costa 150 RON. Am fost si eu acolo.Daca pot sa te mai ajut cu ceva te rog frumos nu ezita sa ma contactezi.
0
29-06-2010, ora 21:45
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
ah.am uitat sa mentionez.dansul lucreaza si la Spitalul Clinic de Adulti (Medicala 3).
0
29-06-2010, ora 22:13
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Sa inteleg ca polipul a fost doar biopsia si nu s-a facut o polipectomie sau o biopsie exereza?!
Daca s-a facut doar o biopsie polipul trebuie rezecat(adica o nou colonoscopie pentru polipectomia acestuia) si se va trimite din nou pentru un examen histopatologic. Daca diagnosticul va fii de rezectie completa si displazie de grad jos nu este grav dar va trebui urmarita colonoscopic pentru ca alti polipi pot sa apara...urmatoarea colonoscopie ar trebui sa aibe loc peste 3 ani.

Sanatate.
0
30-06-2010, ora 09:19
Marra23
Nu este medic/terapeut
Marra23
Polipul a fost extirpat in timpul colonoscopiei care nu a fost facuta in totalitate, a fost examinat doar 50de cm din colon.
0
30-06-2010, ora 22:43
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Atunci va trebui sa faca o colonoscopie completa(polipi pot exista si dincolo de 50 de cm).
0
01-07-2010, ora 16:13
Marra23
Nu este medic/terapeut
Marra23
Va multumesc pentru toate raspunsurile!
Nu sunt de loc impacata ca mama se simte foarte rau de cand a fost facuta colonoscopia are mereu stari de voma dupa ce mananca si in prima saptamana a avut diaree si 7scaune pe zi. Acum merge de 4ori la wc si mereu dupa ce mananca are acele stari de voma si prezinta dureri in partea stanga a abdomenului.
Ea are si piatra la fiere si a mai suferit si doua operati pe colana la inelele 2 si 3 si 3 si 4.
Oare toate stariile prezentate de ea sunt precursoare de cancer de colon?


Astept raspunsul dumneavoastra.

Va multumesc.
0
01-07-2010, ora 18:04
jimisv
Nu este medic/terapeut
jimisv
Buna Bestiutza23.Am rezultatele biopsieipolip adenomatos tubulo-vilos cu displazie epiteliala severa(neoplazie intraepiteliala de grad inalt). si inca una pentru alti doipolip adenomatos tubular cu displazie epiteliala usoara (neoplazie intraepiteliala usoara).Multumesc pentru nr de tel.
Imi poate interpreta cineva rezultatele biopsiei!? Va rog frumos!
0
01-07-2010, ora 18:06
jimisv
Nu este medic/terapeut
jimisv
Si inca ceva bestiuta ai idee cat costa o rezectie?
1
01-07-2010, ora 23:08
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Buna jimisv.Nu stiu cat ar putea costa o rezectie, dar eu zic sa suni la nr ala si doamna de la receptie iti va da toate detaliile.Programul este intre 15:00 - 18:00 de luni pana vineri.Multa sanatate
0
08-07-2010, ora 21:44
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
jimisv, cred ca ar trebui sa iei dinnou legatura cu prof.Carol Stanciu sa vezi ce-ti recomanda...multa sanatate!
0
09-07-2010, ora 16:34
jimisv
Nu este medic/terapeut
jimisv
Buna Lala! Dupa biopsie, dr.Sfarti a spus ca trebuie sa-mi rezece 2-3 polipi in functie de rezultat.A venit rezultatul.Dr Hutanasu mi-a zis ca din 4, 3 au fost luati cu totul in cupa de biopsie fiind mici 4 si 6mm nu stiu cum a fost cu al treilea care avea 10 mm, si a ramas deci cel de 12mmcu displazie severa.Bun.Ma duc la prof.Stanciu vede rezultatul si-mi spune ca numai unul trebuie rezecat.Polipii fiind formatiuni precanceroase trebuiesc rezecati toti, asa am citit eu in cursurile de specialitate.Deci am fost dezamagit si am luat legatura cu un medic chirurg oncolog care mi-a zis ca toti trebuiesc rezecati endoscopic sau chirurgical si cat de repede, si tot el mi-a zis la ce doctor sa ma duc.Asa ca a doua zi am fost pe masa domnului dr.Adrian Catinean din CJ.care e mai intai om decat doctor, mi-a scos toti 4 polipi si mi-a spus acelasi lucru, ba mai mult, polipii vazuti la prima colonoscopie pot sa nu mai fie vazuti la urmatoarea si va fi f greu sa-i cauti.Regula este sa se rezece la prima vedere si apoi biopsie.
0
10-07-2010, ora 20:23
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
jimisv, ma bucur ca ai rezolvat pb, imi pare rau ca prof. Stanciu te-a dezamagit.Eu mai multa incredere am in dr. Catalin Sfarti.Sper sa te simti mai bine.Multa sanatate!
0
05-02-2022, ora 15:35
Catalin0000
Nu este medic/terapeut
Catalin0000
Salut as vrea sa stiu daca tiau mai recidivat polipi, si cum te mai simti ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Legătura dintre nivelul ridicat de colesterol și formarea polipilor colonici agresivi
  • Sedarea mai profundă poate ajuta la detectarea polipilor în timpul colonoscopiei
  • Intervenții minim invazive ce combat leziunile precursoare cancerului colorectal
  •