Polipi colonici

15-03-2021
Caracter.
Nu este medic/terapeut
Caracter.
Din 2014 am fost diagnosticata cu polipi colon multipli si pe colon sigmoid cu multipli polipi care nu se pot rezeca. Mi s a propus ca ar fi indicat ca acea portiune din colonul sigmoid sa fie îndepărtată. Nu am acceptat.
Din 2014 si pana in prezent am facut colonoscopii anuale cu rezecare de polipi colon(intre 2-4 polipi).
In 2019 am sangerat dupa interventie si mi s a spu ca polipul a fost de 3cm.
Mentionez ca pregatirea este deficitara desi respect instructiunile.Totdeauna a fost necesar sa reiau pregatirea cu inca 1, 2 litri de preparat cu diverse substane Fortrans, Moviprep, Picoprep, si ca atare lipsa alimentatie aprox.4 zile.
Nu ma pot decide asupra acestui aspect.
Va rog, un alt tratament pentru acesti polipi nu exista?Care este cauza aparitiei acestora?Ar trebui tratata cauza, daca exista si se poate afla.
8 comentarii
0
15-03-2021, ora 10:24
Caracter.
Nu este medic/terapeut
Caracter.
Nu am gasit nici un subiect referitor la polipi colonici care sunt tratati de Gastroenteroligie
0
15-03-2021, ora 14:37
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Orice alte tratamente sunt riscante. În sensul că s-ar putea să nu dea rezultate și boala să avanseze și să vă treziți cu mari probleme de sănatate.De aceea aveți nevoie de o bună echipă de gastroenterologie și să o ascultați.

dr Petre Mureșan
0
16-03-2021, ora 17:30
Caracter.
Nu este medic/terapeut
Caracter.
Va multumesc, mai greu imi este sa accept eliminarea portiunii din colon sigmoid.
0
16-03-2021, ora 19:22
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Dacă echipa de gastroenterologie apreciază că aceasta este singura soluție sigura, cred ca trebuie să faceți acest pas. Eu cunosc persoane care nu au făcut acest lucru la timp și au avut mari probleme. Dar repet, trebuie să aveți o echipă foarte bună pe care să o ascultați.

dr Petre Mureșan
0
19-03-2021, ora 18:57
Caracter.
Nu este medic/terapeut
Caracter.
Nu stiu ce inseamna in Gastroenterologie o echipa foarte buna.
Sunt in observatia respectiv tratament polipi prin rezecare din 2014, la Dr.Goldis Adrian, spital Judetean Timisoara, la care am ajuns pur si simplu din intamplare.
0
19-03-2021, ora 19:04
Caracter.
Nu este medic/terapeut
Caracter.
Am 53 de ani.Va multumesc foarte mult pentru sfat si daca as primi de la dvs.ceva detalii respectiv recomandari ar fi foarte bine pentru mine.
0
11-02-2023, ora 00:08
Iuliana2002
Nu este medic/terapeut
Iuliana2002
Buna seara. Anul trecut in luna noiembrie am facut o colonoscopie in urma careia sau depistat 2 polipi de 2mm si unu de 4mm.mi s a spus ca trebuie sa revin peste 2 ani ca sunt f mici. Luna aceasta am fost la alta clinica unde la fel mi sa spus ca sunt prea mici ca nu sunt periculosi si sa revin in 3 ani. Si vreau sa stiu ce este de facut stau si astept? Tin sa precizez ca nu mi sa luat biopsie
0
13-02-2023, ora 23:03
Olva
Nu este medic/terapeut
Olva
Bună ziua! Va rog sa ma ajutați cu un sfat. Am făcut o colonoscopie și mi s a depistat un polip de 10 mm. A fost extirpat în luna noiembrie 2022.Rezultatul biopsiei a fost bun. După aproape o luna am simțit niște intepaturi în partea stanga( polipul a fost pe colonul descendent la 20 cm de anus). Nu le am permanent aceste intepaturi dar îmi este frica ca nu mi mai trec nici după 4 luni de la extirpare.
Va rog din suflet sa mi spuneți ce pot face? Va mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Legătura dintre nivelul ridicat de colesterol și formarea polipilor colonici agresivi
  • Sedarea mai profundă poate ajuta la detectarea polipilor în timpul colonoscopiei
  •