Polipoza nazala + Deviatie de sept + Sinuzita

01-02-2011
red_dinamo
Nu este medic/terapeut
red_dinamo
Buna ziua. Problema mea cred ca este un pic mai delicata. Am 25 ani, la 4 ani am fost operat de polipi in provincie (metoda de anestezie era camasa de forta si tinut de 2 infirmiere/asistente... operatia cam live), mi-au recidivat, la 7 ani operat iarasi tot in provincie... mi-au recidivat intr-un timp destul de scurt, maxim 1 an. La 10 ani operat la Budimex, anestezie totala, la o luna mi-au recidivat. Apoi control la spitalul Panduri / Dorin Hociota, la 15 ani operat de catre d
a dr, Bacalbasa, dansa mi-a pus diagnostic "sindrom Oacs"(nu cunosc exact denumirea, asa se pronunta), ceea ce-am inteles ca polipii vor recidiva atata timp cat sunt in crestere, facandu-mi operatia, dar sustinand de la bun inceput ca-mi vor recidiva. La o luna dupa operatie, nas infundat, respiratie numai pe gura, minim un pachet de servetele zilnic, miros absent, toate cele. Intreb, acum ca organismul s-a oprit din crestere, este indicata operatia sau o fac degeaba iarasi ? Pana acum am fost operat doar de polipi, nu si de deviatie de sept. E indicat sa le fac pe ambele ? Precizez in termenii mei de balta, nu am "nasul stramb". Daca da, recomandati-mi va rog un medic, un sfat, o parere, orice.
Multumesc mult.
4 comentarii
0
01-02-2011, ora 10:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Dr. Loredana Bucan
spital Elias
0744171446 pentru programare
0
04-02-2011, ora 11:25
pcoutnow
Nu este medic/terapeut
pcoutnow
Buna ziua,

Doresc sa fiu ajutat cu un sfat deoarece in urma unei operatii pentru deviatie de sept facuta la spitalul D.Hociota din Bucuresti pe data de 06.12.2010, mi-am pierdut simtul olfactiv. Cu alte cuvinte, nu pot sa mai simt nici un fel de miros. Va rog mult orice sfat e binevenit. Va multumesc din suflet
0
28-07-2015, ora 23:14
Iosif27
Nu este medic/terapeut
Iosif27
Sa trăiţi! Numele meu e Sergiu, am 27 ani si in decurs de un an an avut 3 operaţii: de polipi nazali de 3 ori, deviaţie de sept, sinuzita. Am si astm bronşic si polipoza nazala, rinita alergică si alergie la aspirina. Problema pentru care va scriu este ca acum, la 3 saptamâni de la ultima operaţie de polipi nazali am permanent un miros din acela cum e in grajd la animale, la vaci in special, lucru care e foarte deranjant. Oriunde merg am acest miros. Deasemenea pana sa am acest miros, cam aproape un an nu am mai avut miros. Deasemenea in fiecare dimineaţa ma trezesc cu nasul plin si deseori înfundat si uscat, cu coji de muci. Oare sunt pe moarte? Ce sa fac? Un alt aspect e ca obosesc foarte repede si după ce urc câteva scări suflu de parca as fi urcat pana la etajul 10. Spune-ţi mi va rog ce ar trebui sa fac.
0
30-07-2015, ora 17:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 mergi la un medic ORL..care are aspirator in cabinet sa.ti aspire secretiiel din nas si s a vada daca nu a ramas cumva o bucata de pansament sau vata in nas, deobicei corpii straini ramasi in nas dau asa miros
2 mai este posibilitatea sa ai o sinusita purulenta, de origine odontogena..care face osteita si miroase la fel, Faci radiografii la radacina dintilor de sus de sub sinus si consult la maxilo-facial
3 citesti pe forum ce am scris despre polipoza nazala si rinite alergice
cauza problemelor este la nivelul tractului digestiv, intoleranta la anumite produse si ese obligatoriu sa schimbi regimul alimentar urgent... altfel polipii o sa recidiveze
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap din sinuzită (cefaleea sinusală)
  • Operație deviație de sept - tot ce trebuie să știi (ghidul pacientului)
  • Deviația de sept - cum o recunoști și când trebuie tratată
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  • Deviația de sept: Intervenția chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •