Porţiune buză amorţită după operaţie adiţie de os

11-11-2019
Ana Iuliana
Nu este medic/terapeut
Ana Iuliana
Bună ziua!
Acum 2 luni şi jumătate am făcut operaţie de reconstrucţie osoasă (adiţie de os) în vederea inserării a 2 implanturi, pe mandibulă, în partea stângă, în urma căreia o porţiune din buză a rămas amorţită. De 1 lună iau un complex de B-uri (B-complex 100 de la Secom). La o altă operaţie, cu sinus lift, adiţie de os + implanturi în aceeaşi intervenţie, am resimţit aceeaşi amorţeală, care a trecut destul de greu, dar parca n-a durat atât. Mă îngrijorează şi gândul că acolo se va mai interveni o dată, pentru inserarea implanturilor. Mi s-a spus că nu este atins nervul, dar că operaţia a fost dificilă şi că senzaţia de amorţire poate dura şi 1 an. Senzaţia este deranjantă şi aş vrea să ştiu ce pot face pentru a grăbi procesul de vindecare? Vă mulţumesc!
2 comentarii
1
12-11-2019, ora 08:59
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Se poate face biostimulare cu laserul terapeutic.
0
14-11-2019, ora 10:55
Ana Iuliana
Nu este medic/terapeut
Ana Iuliana
Mă bucur că îmi daţi o speranţă şi mă voi informa dacă există în zona mea aşa ceva! Vă mulţumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Adiția de os în stomatologie
  •