Posibil hernie hiatala? dureri abdominale, ragai des si ma balonez dupa masa

17-09-2019
MaximIon
Nu este medic/terapeut
MaximIon
Buna ziua!

Am 21 ani si as dori sa va prezint o problema.

De ceva vreme am dureri abdominale, ragai des si ma balonez dupa masa.. am si o presiune asupra abdomenului..

Scaunul este normal, la 2 zile, culoarea normala, la fel si urina.

Problema este ca eu am stat cu laptopul greu din aluminiu de aproximativ 4kg pe burta cand ma jucam si stateam si ghemuit. Stau de aproximativ o luna cu el pe burta cate 6-8 ore pe zi. In concluzie am stat in ultima luna 125-140 de ore ghemuit cu laptopul pe burta.. poate sa fie asta cauza acestor simptome? Poate sa treaca de la sine?
1 comentarii
0
11-11-2019, ora 11:11
Dr. Ditoiu Alecse Valerian
Gastroenterologie, Bucuresti
Dr. Ditoiu Alecse Valerian
Exista obiceiuri alimentare si de viata care se pot asocia cu balonare
La o persoana care nu este bolnava, balonarea poate avea cauze multiple, ce tin de modul de viata, munca si alimentatie:
Alientele nefierte, bauturi gazoase,
Alimentatia la ore intamplatoare
Fumatul, cafeaua, ceaiul negru
Mese luate in graba (nu permit sucurilor digestive sa actioneze si sa digere alimentele, care apoi fermenteaza)
Mese prea bogate (sucurile digestive nu pot face fata unei mari cantitati de alimente, care, la fel ca mai sus, raman partial nedigerate si fermenteaza
Vorbirea in timpul mesei cu inghitire de aer (aerofagia)
Mestecarea gumei – stimularea cavitatii bucale prin guma mestecata, pregateste tubul digestiv pentru digestia unor alimente care.. nu mai vin, si apar apoi gaze.
Modificarea florei intestinale de diferite cauze – inclusiv antibiotice, antiacide, clisme sau substante care curata untestinul si odata cu el si flora intestinala
Intolerante alimentare, boli intestinale et, etc
Sedentarismul– miscarea, mai ales dupa masa (siesta), ajuta la digestie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Flatulența după masă - cauze, tratament, sfaturi utile
  •