Posibila infectie la amigdale ???

23-04-2020
Livia1234
Nu este medic/terapeut
Livia1234
Buna seara! Sunt o fata de 24 de ani si de 5 luni simt o senzatie ciudata in gat/piept, nu stiu exact sa explic, dar nu neaparat un nod, ci mai degraba o presiune.

De vreo 2 luni am depistat niste puncte albe in interiorul amigdalelor. Am citit despre CASEUM, dar am inteles ca in acel caz, punctele albe se vad cu ochiul liber, insa la mine sunt depozitate in interiorul buzunarelor si se pot observa doar daca desfac acele buzunare.

Dimineata ma trezesc cu amigdalele incarcate ca si cum as avea mancare acumulata acolo, la fel si limba o simt incarcata, iar langa amigdale pe peretele interior al gatului, initial credeam ca am mancare lipita, insa uitandu-ma in oglinda am observat un fel de RANA, PUROI, ceva albicios acolo care ma jeneaza. Nu fumez si nu consum alcool, iar alimentatia mea zic eu ca este sanatoasa.

Simt o saliva groasa care se extinde mai sus de omulet, pana la zona nazala. Mereu ma simt nevoita sa inghit saliva, simt un gust ciudat in gura si totodata am impresia ca am o respiratie urat mirositoare, desi mi s-a spus ca nu e asa.

Tin sa mentionez si faptul ca inainte de aceste simptome am avut o viroza foarte puternica, cu dureri de gat/faringe insuportabile. Si desi am luat antibiotice si alte pastile prescrise de medic, mi-a trecut foarte greu.

Si mama mea a avut acea viroza cu dureri de gat insuportabile, iar dupa aceasta, simte si ea ceva in gat, cand tuseste simte ca si cum i-ar veni inapoi o carne crescuta.

Ce poate fi ?
4 comentarii
1
23-04-2020, ora 08:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 hiperaciditate gastrica cu reflux gastro esofagian care irita esofagul ( de acolo durerile in piept)
2 in ani de zile iritatia cu acid a faringelui si amigdalelor..duce la Amigdalita cu caseum ( chear daca nu se vede..tot cazeum este in acele cripte
0
23-04-2020, ora 09:25
Livia1234
Nu este medic/terapeut
Livia1234
Va multumesc mult, domnule doctor!
In aceste conditii, necesita scoaterea amigdalelor?
1
23-04-2020, ora 10:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca reusesti sa schimbi complet stilul alimentar si trateziu refluxul.., nu mia urca acidul gastric.. faringele si amigdalele pot fi tratate fara opearatie
2 daca nu ai vointa si puterea sa et alimentezi corect.. mergi la ORL si sa decida Medicul ce e mai bine in cazul dat..
0
23-04-2020, ora 10:24
Livia1234
Nu este medic/terapeut
Livia1234
Va multumesc inca o data pentru informatii si sfaturi!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: