Post operatoriu circumcizie

08-09-2011
BillyGomer
Nu este medic/terapeut
BillyGomer
Buna ziua,
Am 19 ani(virgin) si mi-am facut acum 7 zile operatia de circumcizie(prin taiere cilindrica).Doctorul m-a asigurat ca operatia a fost un succes si ca totul o sa fie bine.Nu mi-a prescris nici o reteta doar igiena locala.Acum sa va zic ce ma doare:
In a sasea zi de la operatie m-am trezit la 06:00 a.m(ca de obicei) cu penisul erect si cu un usor discomfort.Numai ca in acea dimineata mi-am ridicat pantalonii si m-am uitat.Atunci am observat cu stupoare ca penisul parea mai mic.L-am masurat si imi venea sa urlu cand am observat ca de la 13, 5 erect a scazut la 11, 5.Am incercat sa ma linistesc crezand ca din cauza ca e un pic umflat poate ca nu e la dimensiunea reala dar tot ingrozit sunt;adica "nu destul ca era mic acu este si mai mic" tind sa precizez ca operatia am facut-o din motive medicale(nu-l puteam decalota nici in stare fleasca).
Va rog din suflet sa-mi spuneti de ce se intampla asta, daca e normal, daca isi va reveni, si daca nu, ce pot sa fac;pastile de marire a penisului sau dupa ce cad suturile de la cusatura isi va reveni la dimensiuni?Sunt intr-o dilema totala!
Cu stima,
Marius
7 comentarii
0
08-09-2011, ora 21:15
c0rina
Nu este medic/terapeut
c0rina
Stai linistit, penisul nu intra la apa. Exista anumite diferente si in erectie.
0
09-09-2011, ora 11:06
BillyGomer
Nu este medic/terapeut
BillyGomer
La ce va referiti mai exact, cand spuneti "'Exista anumite diferente si in erectie"'?
0
10-09-2011, ora 13:28
Baubaul23
Nu este medic/terapeut
Baubaul23
Am facut si eu acum 16 zile aceeasi operatie, isi revine stai linistit, dar la mine e problema ca nu mai cad atele si ma jeneaza de mor, am fost la control dupa 2 saptamani si nu a vrut sa mi-le scoata, ca cica: "te-as chinui si ar fi dificil pt mine sa le scot", a... si nu stiu cum de nu ti-a prescris doctorul nici o reteta, ca mie mi-a dat de luat antibiotic (aumentin) 10 zile cate 2 pe zi si crema (pimafucort) de dat cu ea diminetza si seara pana trece tot chinu, acum astept sa vad ce si cum, Insanatosire grabnica!!!
0
10-09-2011, ora 22:53
BillyGomer
Nu este medic/terapeut
BillyGomer
Ciudat!La mine atele au inceput sa cada de azi dimineata, nu mai am probleme cu sensibilitatea glandului la atingere dar totusi mi se pare mai mic.Sper sa-si revina!Bafta si tie cu suturile alea care nu mai cad!Mersi pentru sfat.
0
25-04-2013, ora 12:57
mariuscristian96
Nu este medic/terapeut
mariuscristian96
billygomer...tzia revenit penisul la marimea naturala? cum te simtzi acuma? esti multumit de rezultate?
0
18-06-2015, ora 13:18
gheorghe adrian hendrix
Nu este medic/terapeut
gheorghe adrian hendrix
Bunaziua
Am 45 de ani in urma cu o saptamana mi sa facut circumcizia, din cauza fimozei.In urma operatiei mi-au pus si sonda urinara pt o zi.
Fiti amabili si raspundeti-mi la doua intrebari:
1.de ce ma doare insuportabil(cred ca e uretra) de cate ori ma asez in pat si mai putin cand stau in picioare sau pe scaun?
2.Este normal ca pielea dupa circumcisie totala sa ramana lipita in jurul 'inelului'sau trebue sa fie culisanta astfel incat in stare flasca sa acopere chiar tot penisul?
Va multumesc anticipat pt raspuns.
0
12-05-2021, ora 14:44
Prunea Eugen
Nu este medic/terapeut
Prunea Eugen
Buna ziua, in urma cu două luni am suferit o operație de circumcizie, recuperarea a decurs bine mai putin unflatura din jurul operației care nu sa retras încă, doctorul ce ma operat spune că se va retrage in timp. Îmi puteți spune daca este normal si in cat timp se va retrage aproximativ? Va multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: