Post scabie sau reinfestare?

23-11-2016
Ashmine
Nu este medic/terapeut
Ashmine
Buna ziua in urma cu cu 13 zile am aflat de la medicul dermatolog ca am scabie. Am folosit 3 zile benzoat de benzil am facut pauza 4 zile dupa care am aplicat iar 2 zile. Toate hainele au fost spalate la temperatura ridicata ce nu s.a putu le.am bagat in saci pt 8 zile si le.am dat cu spray de gandaci. Lenjeria de pat si cea intima au fost si calcate. Dupa ce am facut tratamenrul prima oara nu m.a mai mancat piela nici nu mi.au aparut bubite, dupa a doua tura de tratament cea de 2 zile consecutive a inceput sa ma manance pielea dar nu ca inainte acum pot sa dormin timpul noptii fara sa ma trezesc sa ma scarpin si imi apar si cateva bubite. Dupa tratament mi.au disparut bubitele de pe inchieturi, intre degete, insa cele de pe spate parca s.au facut mult mai urate ma di ustura pielea. Astazi am fost la dermatolog si mi.a recomndat licoid lipocreampentru spate ca este posibil sa fi facut o reactie alergica. Am facut in seara asta o baie fierbinta si am observat ca mi s.ainrosit pielea destul de vizibil in mai multe locuri roseata care a persistat aproximativ o ora. Este normal sa imi apara inca bubite si sa mamanance pielea? Specific ca acestebubite dupa ce le scarpin ajung ca si cum li s.ar fi rupto cojita si devin o minuscula rana deschisa. Nu a fost egicient tratamentul? Acum poate sunt paranoica dar este o afectiune groaznica nu am avut niciodata asa ceva. Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
28-11-2016, ora 08:38
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Ar trebui sa aplicati din nou 3 seri la rand - toata familia face tratament in acelasi timp.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
0
06-02-2022, ora 22:57
Bety denjs
Nu este medic/terapeut
Bety denjs
Buna seara!
Acum 2 luni am adus o ruda la mine care a stat o zi!Dupa 2 zile de la plecarea ei au început mâncărimile!!
Le.am dat și copilașilor și soțului!!
Am fost la farmacie am aflat că e scabie!!
Spăl lenjeria și hainele la 60°
Lenjeria O schimb in fiecare zi, copilașii de 2 ori pe zi!
Am încercat cu săpun cu sulf, tinctură, copilașilor le.am dat cu clobetazol, sirop clatine!
Nu mai erau așa intense..
Vad că de câteva zile s-au intensificat iar!!
E un chin!
Am programare "abea" pe 18!!
Va rog un sfat ceva!!!
Nu m.am mai confruntat niciodată cu scabia!
Mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: