Pot lua Gaba fara prescriptie?

09-10-2013
cris_aly1
Nu este medic/terapeut
cris_aly1
buna ziua, in luna martie a acestui an am fost diagnosticata cu tulburare anxioasa generalizata, as dori sa stiu daca pot lua medicamentul Gaba fara ca acesta sa-mi fi fost prescris de vreun medic.
Simptomatologia care m-a facut sa ma gandesc l;a acet tratament sunt senzatii de sufoacare, aproape in pemanenta, uneori ameteli, dureri de cap, tremur interior, palpitatii.
Va rog daca se poate sa imi oferiti un raspuns.
precizez ca am fost si la psiholog insa fara nicun rezultat, de la psihiatru mi s-a recomandat cipralex, insa dupa 2 luni de tratament am renuntat, mi-a fost frica de reactii adverse, printre care si dependenta.
Multumesc.
11 comentarii
0
09-10-2013, ora 15:31
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
mai facut curioasa de aceste medicament...si din cate observ este numai din plante...de ce nu incerci sa intrebi, acolo de unde-l cumperi...sau daca nu, mai usor, inceraca a te tratezi fara nici un medicament, doar un usor calmant, cum am luat eu calmogen plant si incet da sigur mi-am revenit, gandire pozitiva, ceva carti citite etc daca vrei...poti, eu nici nu m-am gandit ca am sa mai ies din stari si totusi am reusit...orice inceput, are si un sfarsit
0
09-10-2013, ora 15:34
cris_aly1
Nu este medic/terapeut
cris_aly1
multumesc pentru raspuns, am incercat cu calmogen insa nu a dat rezultate, si sincer am obosit sa mai stau cu starile astea, incerc sa trec peste, insa ma gandesc ca putin ajutor medicamentos(naturist), nu ar strica.
0
10-10-2013, ora 01:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ cris_aly1

Cipralexul nu da dependenta.
Antidepresivele precum Cipralexul, nu dau dependenta.

Benzodiazepinele (diazepam, bromazepam, anxiar etc) dau dependenta numai daca nu respectati prospectul si le luati mai mult de 2-3 luni.

Boala dv. din nefericire e o boala cronica ce vine si pleaca in episoade, in general cam toata viata o sa va sacaie.
Faceti tratament cu un ad (cum e Cipralex) minim 6 luni pentru a incerca sa obtineti un episod de remisie completa.
Reducerea se face numai cu acordul si dupa schema data de medic.

Naturistele sunt cam apa de ploaie dar pina pacientului nu ii ajunge cutitul la os si nu considera ca s-a chinuit suficient ani si ani indurand ceea ce putea sa nu indure, nu o sa accepte sa ia tratament cum trebuie, pentru boala lui. Iar dupa ce trec ani si ani de chin, realizeaza ca din mandrie a lasat atata timp sa treaca pe langa el.

Ce scrie pe prospectul de la Gaba ?
"reduce simptomatologia in tulburarile anxioase"

In nici un caz nu o sa va vindece tulburarea anxioasa generalizata.

Mai intrati pe Topicurile de profil de pe sectiunea de Tulburari psihice, caci tulburarea anxioasa generalizata, oricat de rau ar suna, e o tulburare psihica, si mai discutati cu copiii de acolo sa vedeti cat s-au chinuit luand adjuvante, naturiste, homeopatice si mai stiu eu ce aiureli.
0
10-10-2013, ora 08:55
cris_aly1
Nu este medic/terapeut
cris_aly1
multumesc pentru raspunsul dumneavostra, nu sunt de specialitate dar atat medicul psihiatru care mi-a prescris acest cipralex cat si medicul de familie mi-au spus acelasi lucru, sa incerc sa renunt cat mai repede ca sa nu apara dependanta...
nu stiu ce sa mai cred...
0
10-10-2013, ora 10:05
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
in timp orice medicament da depedenta, pana si o aspirina si ai sa ajungi sa te simti bine dar numai cu cipralex sau altceva si cand ai sa renunti la medicament ai sa revii la starile anterioare, asa ca mai bine stai cuminte si nu baga in tine medicamente aiurea, am luat si eu calmogen da nu mi-am fixat program, luam cand aveam emotii frik, erau zile cand nu luam deloc sau zile cand luam cate o capsula, era in functie de starea mea, acum nu-mi mai trebuie nici un medicam, am cateva luni de cand nu am mai inghitit nici un calmant, nu te arunca asa repede in tratament, ar trebui sa stii ca odata ce-l incepi posibil sa mergi cu el ani de zile, iti spun din experienta altora, care la randul lor, desi vede au ca eram terminata, m-au sfatuit sa nu fac greseala lor si acum le multumesc.
0
11-10-2013, ora 22:47
Claudia123456
Nu este medic/terapeut
Claudia123456
Ti-ai facut analizele, calciul, fierul, magneziul sunt in limite normale.Crede-ma ca lipsa lor dau tot simptome ca ale tale iti spun din propria experienta.Incearca orice metoda :homeopat, naturist inainte de a lua anxiolitice si antidepresive.Eu am luat doxepin, cipralexul nici macar nu l-am suportat, cred ca e la moda medicamentul asta pentru ca este prescris frecvent, eu am vomat dupa 2 pastile de nu ma mai puteam ridica.Dupa 6 luni de doxepin si pe rand diferite anxiolitice.Am avut acelasi diagnostic ca si tine, in timpul tratamentului era ok dar ziceai ca sunt beata.Dupa 6 luni le-am oprit si toate starile au revenit, nod in gat, sufocare, amorteli, ameteala si insomnia de la care probabil venisera toate starile, si ca bonus luasem 15kg in greutate.In primul rand trebuie sa te gandesti ca sunt numai in mintea ta, cum au venit asa trec, sa ai sustinere din partea familiei, cand iti este rau stai de vorba cu cineva, suna o prietena, stiu ca e greu dar cu vointa se poate.Eu mi-am schimbat alimentatia, scoate dulciurile, paine alba, sucuri, alcool, cafea, 3 mese pe zi, minim 2l de apa.Eu am inceput sa alerg, fa miscare, crede-ma face minuni.Minunea nu se intampla peste noapte, dar incet incet scapi de ele.Eu foarte rar, mai am agitatie sau nod in gat, somnul a inceput sa se regleze, dorm 6 ore uneori mai mult dar chiar si dupa 6 ore ma simt ok, fac fata serviciului, traficului, vietii si stresului si crede-ma ca nu ieseam din casa in iunie.Am mai folosit bien dormir o luna de zile, am luat suplimente de calciu si magneziu pentru ca erau sub limita.Plimba-te, iesi cu prietenii, chiar daca la inceput te fortezi.Mult curaj si vointa iti doresc.
0
12-10-2013, ora 22:31
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Luati cipralexul si mergeti constant pe parcursul tratamentului la medicul care vi l-a prescris sau la alt medic psihiatru. Discutati cu acesta toate nelamuririle pe care le aveti si asa veti capata mai multa incredere in tratament.
Nici un antidepresiv nu da dependenta!
Clara_p v-a raspuns foarte corect!
0
13-10-2013, ora 00:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ ionela83

Nu compara starile tale in care luai cand doreai tu cate un calmogen cu tulbuarea anxioasa generalizata.
Tu confunzi niste notiuni, sa nu te superi pe mine ca iti spun. Dar tot le perpetuezi fara ca ele sa fie adevarate.
Drogurile dau dependenta.
Daca un om care se drogheaza se lasa, face ca trenul, intra in sevraj, incepe sa se comporte nebuneste si mai intra si in spital cu o psihoza unde e inchis vreo 5-6 luni. Asta e dependenta.

Medicii psihiatri nu prescriu medicamente care sa dea dependenta.
Daca omului ii e rau dupa ce a luat 2 luni Cipralex, inseamna ca nu i s-a vindecat boala, nicidecum ca a capatat dependenta.
Este bine sa stii ca unele boli nu trec precum raceala, luand Paracetamol 7 zile sau cateodata chiar mai putin. Unele boli, daca pacientii nu au norocul sa se retraga, sunt cronice. Vin si pleaca in episoade pe parcursul intregii vieti si trebuie sa le rabdam, cu ajutorul lui Dumnezeu si cu ajutorul medicamentelor.

Nu iti imagina ca daca tu ai luat Calmogen, nu o sa mai ai niciodata anxietate. Nu vreau sa te sperii. Doar vreau sa iti explic ca cu cat pacientii isi iau tratamentul mai curand, cu atat au sansa ca perioada de remisie sa vina mai repede si sa fie mai indelungata.

Ia adu-ti aminte cat de rau te simteai cand ai inceput sa scrii pe Forum. Nu mai stiai de unde sa ceri ajutorul. Anxietatea si depresia vin in episoade. Vei vedea pe parcursul vietii.
0
13-10-2013, ora 20:18
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
clara, fara suparare, da voi, unii de aici prea repede ii trimiteti la psihologi sau psihitarii, nici noi numai stim la care sau in ce directie, prea usor da ti tratamente si sedinte care sincer din partea mea e o pierdere mare de bani si la concluzia asta au ajuns multe persoane care au fost ca si mine.am vazut ca cine a cerut sfatul nu sufera de mult de anxietate, eu am suferit o perioada mai lunga si, da, ma simpt excelent, e prima oara cand ajung deacum la 3 luni fara simtome, si mama mea a avut ceva de genu poate si mai rau cand era tanara si drept dovada ca anxietatea nu sa mai intors la ea.vad ca unii tare ofensati se mai simpt unii cand, altcineva incearca sa incurajeze fara medicamente, fara medici sa mai lase prostiile deoparte cum le-am lasat si eu, ca daca era dupa capul meu ma duce am si in Australia, numai s a ma fac bine, da noroc ca am dat peste niste oamnei minunati care sunt dependenti de cipralex, xanax si toate medicam si care m-au incurajat pana la sfarsit sa nu pun gura pe medicamente.asa ca tu...crys...mai bine te-ai uita in gura lu ala care stie despre ce vb, care iti cunoaste orice sentiment de frik, spaima etc si stie exact toate etapele prin ce treci, , , fii mai atent cu sanatatea ta si daca o iubesti si o pretuiesti nu baga medicamente in tine decat cand vezi ca batalia pe care o duci ca e pierduta si atunci da, daca numai ai nici o sansa poti incerca si calea asta, dar sa fie ultima...am avut niste stari, eram sg, de poate unii nu au rezistat, nu am avut deloc o forma usoara de anxietate, da daca ai vointa de fier se poate.
0
13-10-2013, ora 20:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da, daca ai vointa de fier se poate fara tratament sa dai si intr-o forma de schizofrenie simpla, care e cel mai greu de tratat si despre care s-au scrise sute de mesaje pe acest Forum.
Insa tu ai intrat de prea curand ca sa ai o privire de ansamblu.
0
13-10-2013, ora 22:36
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
ce sa spun, eu raman la ideea ca fiecare cu parerea lui, oricant de rea sau buna ar fi..chiar mi-am facut multi prieteni de aici de pe forum, unii am reusit sa trecem peste cu ajutorul celor care sunt dependenti de medicamente si care au fost cei mai buni in a da sfaturi, am citit mii de mesaje nu numai de aici de pe forum si am vazut cum unii au reusit si altii nu, dar eu chiar cred in vindecare totala fara medicamente si da ma gandesc si eu cateodata ca imi pot revenii starile, daca nu acum poate peste 10ani dar sunt si mai constienta ca starile pot revenii si dupa un tratament si pot revenii chiar mai repede decat ne asteptam...mesaje care relateaza vindecarea fara tratament pe o durata lunga de timp am gasit multe dar un mesaj scris de cineva care a luat tratament si sa spuna ca au trecut ani buni si sa vindecat ink nu am gasit, sincer majoritatea sau intors aici pe forum.in fine, nu-mi mai bat capul degeaba, fiecare sa faca dupa capul lui...seara buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: