pot ramane insarcinata?

49 comentarii 1 2
0
28-12-2010, ora 18:15
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
buna misspiss!ce iti face burtica.creste?eu tin sa iti spun ca sunt iar rau.am fost acum o saptamana la control, aici in spania la o clinica particulara, deoarece am o luna de cand ma simt rau, ma doare in partea st unde am vechiul meu chist endometriozic.se vede ca nu s-a spart foliculul si am un chist functional de 4cm care imi irita zona si -mi da niste dureri groznice.medicul m-a sfatuit sa ma operez cat mai repede dar nu pt chistul functional ci pt endometrioza, fiind singurul mod de a ramane gravida.acum, ieri mi-a venit menstra si am niste dureri ingrozitoare deoarece se vede ca chistul functional nu s-a eliminat si-mi da dureri mari pe tot abdomenul.azi nici nu am lucrat.sunt atat de daramata psihic incat nu stiu cum voi merge mai departe, , , , plang fara oprire incat i-am dat si viata sotului meu peste cap.acum ne-am hotarat sa plecam acasa in romania sa ma operez, asa ca la sf lunii ianuarie vin acasa.nu era in plan deoarece ne mergea fff bine aici dar cred c-am amanat destul operatia si am facut ffff rau.trebuie sa am vointa si putere sa merg mai departe.te rog raspunde-mi repede deorece netul nu este al meu si maine nu il mai am.te pup
0
13-01-2011, ora 12:07
misspiss
Nu este medic/terapeut
misspiss
Servus Mada,
iarta-ma ca nu am scris mai demult dar cu toata agitatia de sarbatori nu am avut mult timp si apoi acum la inceputul lui ianuarie am facut cerclaj si am fost cam agitata.Tare rau imi pare ca nu esti bine, cum am mai zis urata boala mai ales ca ai senzatia ca nu ai cum sa scapi.Ce faci?te operezi pana la urma acum in ianuarie?astept vesti de la tine.Sanatate multa si sa ai grija de tine.Te pup.
0
09-05-2011, ora 17:07
andradela
Nu este medic/terapeut
andradela
buna, in ocombrie cand am fost anul trecut la un control am aflat ca am un chist p ovaru stang d 3.5 cm mi-a dat ginecoloaga anticonceptionale si sa revin peste 3 luni, m-am panicat pt ca tocmai ce decisesem ca vreau un bebe:( am mai mers la un medic acelasi diagnostic...m-am apucat de anticonceptionale intre timp mi-am facut si un ca 125 care surpriza a iesit 88.6, m-am panicat pt ca trebuie sa fie sub 35, am mers inapoi la ginecoloaga panicata si mi-a zis k probabil am endometrioza si m-a trimis la un alt medic aici in cluj pt ca vedea chistu care era acum de 4, 5 cm si ink ceva dar nu-si dadea seama ce:( am mers mi-a facut eco endo si mia zis k 99% e endometrioza si ce se vedea langa era un alt chist am crezut ca imi pica cerul in cap 2 chisturi ovaru stang d 9 cm. mi-a zis ca sunt caz d operatie imi spusesera asta si ceilalti 2 ginecologi. L-am intrebat daca mai pot astepta a zis ca da putem incerca inca cu anti at l-am intrebat si daca vreau bebe pot sa fac mi-a zis klar nu si ca dak vreau bebe in urmatorul interval sa ma operez asa ca mi-am luat inima in dinti si m-am operat laparoscopic, totul a descurs bn mi-a scos chisturile si a reusit sa-mi salveze toate organele genitale. m-a lasat acasa si mi-a dat 3 luni anticonceptionale acm am mers la control mi-a zis k ma vindec fff bn ca nu mai am tesut pe acolo si mi-a scos chisturile dar ca acum trebuie sa tratam endometrioza cu anti 3-6 sau 9 luni:(( sau cu ceva tratamet care induce menopauza sincer habar nu am ce sa fac. ce sa fac??? a mai incercat cineva tratam cu menopazua indusa??? cum e??? sau sa raman p anti??as vrea un bebe cat mai repede
0
18-05-2011, ora 14:38
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
buna.andradela.imi pare rau sa te descurajez dar in general dupa o operatie laparascopica de endometrioza nu prea ai alta alternativa decat sa faci acel tratament care induce menopauza relativ pt 6 luni.stii de ce?pt ca risti sa iti reapara boala...oricum nu vom scapa in veci si pururi de ea dar macar instalarea unei sarcini este ca o binecuvantare pt noi deoarece pt o perioada de timp opreste reaparitia bolii.nu stiu daca medcul tau ti/a spus ca trebuie sa astepti 6 luni de la op.pt a ramane insarcinata.si asa sansele sunt mici..si eu plec din nou luni la bucuresti sa vad ce decizie iau..daca ma operez din nou...imi este groaza dar atat de mult astept momentul sa vad doua liniute pe test incat incerc sa uit prin ce trebuie sa trec din nou.de asta ne/a lasat Dumnezeu pe pamant pe noi femeile sa dam nastere pt ca stie ca suportam/////tratamentul care induce menopauza nu este tocmai placut dar totul difera de la o persoana la alta...unele au greturi...bufeuri...se ingrasa.dar nu este neaparat sa le ai si tu pe toate...eu te sfatuiesc sa il faci, este spre binele tau...mai ales ca vrei un bebe.te pup.si sa fie cu ochisori.daca mai vrei sa ma mai intrebi ceva.aici sunt.
0
18-05-2011, ora 16:55
misspiss
Nu este medic/terapeut
misspiss
Servus Mada!!!!Tot am mai intrat pe forum sa vad ce faci dar nu ai mai scris de mult.Luni mergi la control la Bucuresti? Eu sunt in sapt 33, dar nu este bine.unul din baieti are o malformatie f urata si nu o sa supravietuiasca, este neoperabil.acum ma duc saptamanal la control si o sa vedem ce o sa se intample.Sper sa vorbim mai des si sa-mi spui cum a fost luni la Bucuresti.Te pup, sanatate multa si sa ne auzim cu bine.
0
18-05-2011, ora 20:41
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
buna misspiss.nu am mai intrat deoarece abia am venit de o luna acasa si/am avut apartamentul in renovare abia m/am mutat.imi pare atat de au de ceea ce t/i s/a intamplat.cand aud lucruri de acest gen ma apuca nebuneala si ma descurajez de tot.celalalt este ok?dar ai sa nasti prin cezariana nu?sincer cred ca te simti ingrozitor.dar ai aflat de mult?de unde mai ai atata putere?dar bine ca sunt doi.daca era numai unul..doamne nu vreau sa ma gandesc..daca pot intra de la fratele meu pe net iti scriu luni dupa ce vin de la medic...daca nu cand ajung acasa.te pupic.si ai grija de tine.
0
18-05-2011, ora 23:04
andradela
Nu este medic/terapeut
andradela
buna mada
multumesc de raspuns..sincer mi-a zis ca mi-a descoperit boala in faza incipienta si ca nu crede ca o sa am probleme in a face un bebe(sper sa fie asa) insa de tratam asta cu menopauza indusa mi-a zis si mie ca e fff bun si ca am sanse sa scap de ea macar pentru un timp dar mi-a zis ca doar 3 luni trebuie sal fac acuma p 6 iunie merg iar la control sa vad ce zice sunt optimista sau cel putin incerc...
iti urez bafta pe luni la medic iti tin pumnii sa fii bine si asteptam sa vii cu vesti bune
0
20-05-2011, ora 20:03
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
buna misspiss...esti ok?vad ca nu mi/ai raspuns.te pup
0
24-05-2011, ora 22:54
misspiss
Nu este medic/terapeut
misspiss
Buna Mada, nu am mai scris...e situatia atat de naspa ca nici nu-mi vine sa mai zic ceva.vestile rele incarca negativ si alte persoane si speram ca sa nu mai dau nicio veste rea, am aflat tarziu in saptamana 24, ei sunt in ac placenta si chiar daca aflam mai repede nu era nimic de facut.oricum pana pe 19 iunie maxim o sa fac cezariana chiar daca cel mic are activitate cardiaca.am fost azi la medic, trebuia sa merg maine dar au sunat azi sa merg si situatia nu s-a schimbat.cel mare are 2350g si pare bine dar pana nu-l vad o sa fiu la fel de stresata.tu cum esti? ai fost luni la medic? te pup si vorbim.
0
28-05-2011, ora 22:39
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
buna misspiss.imi pare atat de rau cand aud lucruri rele si triste..sa dea domnul sa fie ok cel mare.t/i s/a spus de ce s/a ajuns aici?imi este groaza sa ajung si eu la vitro..are legatura ce s/a intamplat cu boala noastra?eu la bucuresti am facut un control mai amanuntit.m/i s/a zis ca pe langa vechiul meu chist endometriozic de pe ovarul stg mi/a mai aparut unul mai mic care insa cica fiind asa micuti nu prezinta niciun obstacol in a ramane insarcinata...trebuie sa eliminam alte cazuri...mi/a gasit o inflamatie pelvina urata ca urmare a spargeri mai multor chisturi si m/a bagat zece zile pe antibiotic, iau TAVANIC si diclofenac supozitor.dupa adica de luni intr/o saptamana ma duc la control si ma baga pe anticonceptional trei luni consecutiv.deci fara menstruatie, dupa care sunt programata la o salpinografie ca sa excludem ca prim pas obturarea trompelor si in functie de rezultat mergem mai departe sau imi face o laparoscopie pt desfundarea lor.si/a facut si sotul meu SPERMOGRAMA, la care i/a iesit o oligospermie usoara.acum ma simt putin rau la ovare.nu stiu poate si de la tratament.Trebuie sa ma inarmez cu vointa si rabdare.sa auzim de bine si sanatate tie si micutului.micutii..te pup
0
28-05-2011, ora 22:40
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
buna andradela..ce mai faci?esti ok?
0
30-05-2011, ora 09:15
andradela
Nu este medic/terapeut
andradela
salut mada..imi pare rau de vestile proaste ai sa vezi ca va fi bine si vei trece si peste asta..eu sunt bine sapt viitoare merg si eu la control:( acuma mi-a dat tratament cu ovule betadine pentru ca am si o minunatie de rana pe col si sa vedem cum e cand merg la el daca trebuie cauterizata sau nu:(( in rest poate e de la stres nu stiu dar nah am iar toate simptomele endometriozei dureri la contact dureri sub burta sper sa nu ma vreo surpriza cand merg la el..plus ca am 2 stresuri unu eu am facut pauza d 7 zile la anti ca nu mia zis ca sa iau fara pauza si 2 ieri am uitat sa-mi iau pastila si si azi eu le iau la 7 jumatate dinineata si leam uitat acasa deci o sa le iau si azi cu inatarziere sper sa nu fie bai:( oricum cu bune si rele merg inainte deoarece nu am ce face
0
30-05-2011, ora 19:49
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
buna andradela..eu nu mai inteleg nimic...ai avut un tratament pt inducerea menopauzei sau un simplu anticonceptional?de cand iei anti?nu ar fi trebuit sa iti reapara simtomele asa repede mai ales ca ai luat pastile..medicii n/i le dau dupa operatie in vederea stoparii reaparitiei focarelor de endo.dar pe tine cum te doare la contact..uite eu am de atata timp si nu m/a durut niciodata la contact..am simtit de multe ori un dizcomfort dupa, dar nu in timp.uite daca vrei sa vb mai mult -*.te astept...pup


(*modificat de admin)
0
02-12-2011, ora 01:24
elena busu
Nu este medic/terapeut
elena busu
buna! am citit toate mesajele voastre. Eu am 25 de ani, am un chist pe ovarul stang de aproape 2 ani, abia zilele trecute la o ecografie mi s-a spus ca sunt chisturi endometriozice. Doctora mea m-a sfatuit sa fac un copil cat mai pot. Imi doresc foarte foarte mult sa am copii dar in momentul de fata nu am nici macar prieten, asa ca.
Nu locuiesc in RO, doctora de acasa mi a zis ca nu stie cum sa ma ajute, anticonceptionalele nu ma ajuta. Aici insa mi s a spus sa iau anticonceptionale cu capsule pe 30 de zile, fara menstruatie, pana in momentul in care o sa ma decid sa fac un copil.
Eu nu sunt adepta pastilelor si a substantelor chimice de aceea nu sunt de acord sa iau anticonceptionale, alta sugestie a fost sa mi pun un "coil"termen englezesc, un fel de sterilet. probabil pt a opri menstruatia. Operatia nu mi a fost recomandata deoarece chisturile pot reaparea.
Chistul meu cand l am depistat intamplator la o ecografie pt fiere avea apr 5 cm, acum am doua pe acelasi ovar mai mici, impreuna au apro.3 cm.
Am incercat sa ameliorez situatia cum am putut natural, cu vitamina E care este regeneratoare a sistemului reproducator, ceai traista ciobanului, iar acum voi incepe un tratament naturist cu gemoderivate (mladite de zmeura si coacaz negru).
Simptomele.aveam dureri ft mari la menstruatie, dar nu inainte de cum am citit la voi, in ziua respectiva, dureri puternice care ma obligau sa stau la pat.acum singurul incovenient, ma doare spatele in zona lombara si picioarele.Dureri de menstra nu mai am asa puternice, o sa incerc de asemenea acupunctura, este recomandata si are feedback pozitiv.

Cred ca datoria noastra este sa incercam tot ce avem la indemana in masura posibilitatilor, in ceea ce ma priveste nu sunt de acord cu pastile si injectii decat in cazuri extreme.
Cum ati spus si voi mai sus, o sa murim cu boala asta a, si nu neaparat. Sper sa va ajute Dumnezeu sa aveti copii, sa va bucurati de ei si sa fiti sanatoase!
In ceea ce priveste ENDOMETRIOZA spre batranete, poate inamicul ei ar fi lipsa uterului, daca nu ar mai fi uterul nu ar mai avea din ce sa se formeze chisturi, gresesc??

Mult succes, God bless you!
0
28-06-2013, ora 18:15
karina33
Nu este medic/terapeut
karina33
buna! am citit si eu toate mesajele voastre...observ ca de multa vreme nu a mai postat nimeni nimic...pacat ca nu ati tinut legatura :(. eu am intrat pe acest forum, avand probleme mai micute dar care inca imi pun semne de intrebare.citind toate mesajele mi-am facut o parere... eu sunt probabil una dintre putinele care se tot agata de tratamentele homeopate.macar ca alternativa incipienta, . in orasul meu ( tg.mures) exista un medic f bun, medic de interne care trateaza homeopat si este f laudat... printre altele, sunt si eu pacienta lui, in cazul meu, un chist de 5 cm pe ov drept, descoperit recent care inca nu stim c fel de chist este dar voi afla curand.oricum ar fi am decis sa incerc pe aceasta cale un tratament deoarece mai sunt cateva paciente in cazul meu, chiar cu endometrioze care unele au si nascut, altele sunt gravide iar altele inca fac tratament.in cazul meu totul a inceput f simplu, de la incercarile in a concepe un bebe din octombrie anul trecut, apoi o infectie urinara la sf lui aprilie, care a ramas cu sechele, un fel de sensibilitate pelvina, mici junghiuri mai ales la efort sau activitati in aer liber.astfel au inceput analizele, 2 hemoleucograme, 2 VSH, 2 uroculturi, 2 eco diferite..analizele toate ok, ecograful ginecologic din mai ok, cel abdominal general era ok cu exceptia unei ingrosari a peretelui de la vezica.nu mi-au dat tratamente caci nu gaseau nimic, dar simptomele mele persistau...astfel am decis acum in iunie sa imi fac iar un eco abdominal general dar la medicul de care va povesteam mai sus.aici a aparut brusc chistul meu de 5 cm despre care urmeaza sa aflu in detaliat ce este sapt viitoare..bineinteles am inceput un tratament homeopat preventiv pana la noi rezultate..am sa va mai informez despre starea mea in continuare, doar din simpla dorinta de a impartasi cu voi evolutia mea, caci poate mai invatam din experientele noastre si poate va vor fi si voua de folos...pana atunci, MULTA SANATATE !
0
16-07-2013, ora 16:25
Gabriela555
Nu este medic/terapeut
Gabriela555
Buna, as putea sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns ? :( oare as putea ramane insarcinata daca am fost la ovulatie si am fost cu pr meu, dar nu m-a penetrat pt ca sunt virgina si era stramt locul dar el a ejaculat intr'un sevetel si eu am atins servetelul fara sa imi dau seama, inainte cu mult sa ejaculeze el a pus mana pe clitoris si cred ca era de acel lichid, pot ramane insarcinata.. ? sunt foarte speriata, fiind ca sunt si virgina pentru ca nu ma penetrat. nici din Lichid pre ejaculator oare nu pot ramane ?, mie frica sa nu fii fost pe mana iubitul meu de asa ceva pentru ca eram la ovulatie at.. dar inca sunt virgina. oare pot sa fiu insarcinata in felul acesta ? va multumesc
0
24-11-2017, ora 18:11
Biancaby
Nu este medic/terapeut
Biancaby
Buna ziua sunt noua pe acest forum. Acum 9 luni de zile am fost operata laparascopic de chist ovarian endomeriozic..si dupa 9 luni a recidivat inapoi este de 2, 4 cm. Am incercat sa raman insarcinata dar nu am reusit. Medicul ginecolog mi-a dat orgametril o pastila pe zi timp de 10 zile. Va rog frumos spuneti-mi si mie ce sa fac sa iau tratamentul asta sau sa mai astept?? Mai am sanse sa raman insarcinata?? Va multumesc!!
0
14-03-2018, ora 17:49
Vasilica12345
Nu este medic/terapeut
Vasilica12345
Buna ziua, mi-aș dori din toată inima sa mă ajutați, eu și prietenul meu ne-am frecat organele, el a avut acel lichid transparent, a ajuns și putina sperma pe clitoris, și nu mi a venit nici ciclu la timp, va rog din toată inima sa mă ajutați și sa îmi spuneti dacă pot rămâne însărcinată ?
0
11-02-2019, ora 20:19
Allee1
Nu este medic/terapeut
Allee1
Buna fetelor
Am citit cu interes mesajele voastre. Imi pare rau ca nu ati continuat sa scrieti. Sunt foarte curioasa sa aflu cum a evoluat boala in cazul vostru. Ati reusit sa ramaneti insarcinate sau sa duceti sarcina pana la capat? Am primit acest diagnostic de curand si vreau sa stiu la ce sa ma astept pe termen lung.
Sper sa primesc un update din partea voastra.
Adaugă un comentariu / răspuns
49 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Endometrioza - 10 tratamente naturale eficiente
  • O posibilă metodă de tratament pentru infertilitatea asociată cu endometrioza
  •