pot sa fiu insarcinata?

06-06-2007
vulpita2
Nu este medic/terapeut
vulpita2
In ultimele luni ciclul a venit regulat, in data de 1 sau 2 a lunii.luna aceasta(iunie) ar fi trebuit sa vina pe 1 sau 2, dar n-a venit pina in data de azi, 06.06.2007.in luna mai dupa terminarea ciclului am avut cateva contacte neprotejate, dar sotul meu nu a ejaculat in mine.Pot fii insarcinata?
59 comentarii 12 Înainte ›
0
06-06-2007, ora 00:00
Catalinam
Nu este medic/terapeut
Catalinam
orice contact sexual neprotejat se poate solda cu o sarcina... e drept, probabilitatea e mai mare in perioada ovulatiei dar nu ai precizat la cate zile de la prima zi a ultimei menstruatii ai avut contact sexual. in concluzie... da, este posibil.
0
07-06-2007, ora 00:00
DORA R
Nu este medic/terapeut
DORA R
BUNA ZIUA.AS AVEA SI EU O INTREBARE PE CARE VA ROG DIN SUFLET SA NU O OCOLITI.MI-AM INCEPUT VIATA SEXUALA DE UN AN CU IUBITUL MEU.LA INCEPUT AM FOLOSIT PREZERVATIV.INTR-UNA DIN ZILE PREZERVATIVUL S-A RUPT SI AM FOLOSIT PILULA DE A DOUA ZI.NUMAI CA LA 2 SAPTAMANI A ALUNECAT PREZERVATIVUL SI AM LUAT IAR PILULA DESI STIU CA NU ESTE RECOMANDATA DECAT MAXIM DE 2 ORI PE AN.MI-AM FACUT TEST DE SARCINA SI A IESIT NEGATIV.
DE LA UN TIMP INSA NU MAI FOLOSIM NICI O METODA CONTRACEPTIVA.MENTIONEZ CA IUBITUL MEU A EJACULAT INTOTDEAUNA IN EXTERIOR SI DECI AM INCEPUT SA NU IMI MAI FAC GRIJI.DUPA O PERIOADA DE TIMP AM INCEPUT SA MA INGRAS(EU PRESUPUN CA DIN CAUZA STRESULUI DEOARECE NU ESTE PRIMA DATA CAND MI SE INTAMPLA).AM INCEPUT SA IMI FAC IAR GRIJI CA POATE SUNT INSARCINATA.MI-AM FACUT 2 TESTE SI AU IESIT AMBELE NEGATIVE.MENTIONEZ CA MENSTRUATIA MEA NU ESTE UNA REGULATA DAR MI-A VENIT IN FIECARE LUNA.MAI DEVREME SAU MAI TARZIU CU 2-5 ZILE.CE SANSA EXISTA SA FIU INSARCINATA?
MULTUMESC MULT
0
07-06-2007, ora 00:00
Catalinam
Nu este medic/terapeut
Catalinam
dora, cand ai avut ultima menstruatie? metoda de contraceptie pe care o folosesti nu ofera protectie foarte mare in fata unnei eventuale sarcini. in afara de faptul ca te-ai ingrasat, mai sunt prezente si alte simptome legate de sarcina?
0
07-06-2007, ora 00:00
DORA R
Nu este medic/terapeut
DORA R
ULTIMA MENSTRUATIE A FOST PE DATA DE 21 MAI.ALTE SIMPTOME NU PREA AM.STARI DE VOMA NU, AMETELI NU.SOMNOLENTA AM AVUT INTOTDEAUNA SI MI SE ACCENTUEAZA IN PERIOADE DE STRES IAR IN LEGATURA CU POFTELE PE CARE AM AUZIT CA LE AI CAND ESTI INSARCINATA NU STIU EXACT CE SA ZIC.POFTICIOASA AM FOST INTOTDEAUNA(MAMA ZICE CA SEMAN CU EA IN ACEASTA PRIVINTA).CE MA SFATUITI?EU MA GANDESC SA IMI FAC UN CONTROL.SI AM MAI AUZIT CEVA.ESTE ADEVARAT CA DIN CAUZA ADMINISTRARII DE OVULE TE POTI INGRASA?EU AM URMAT UN TRATAMENT IN URMA DEPISTARII UNEI RANI PE COL.MULTUMESC MULT.
0
07-06-2007, ora 00:00
Catalinam
Nu este medic/terapeut
Catalinam
daca ultima menstruatie a inceput pe 21 mai, inseamna ca ovulatia a avut loc in jurul datei de 3 iunie. iti dai probabil seama ca in jurul acestei date este perioada ta fertila. daca ai ramas insarcinata in aceasta perioada, vei sti numai dupa18 iunie, cand ar trebui sa apara urmatoarea menstruatie. daca nu vrei sa ai un copil in viitorul apropiat, gandeste-te la o metoda de contraceptie mai sigura si de durata si mergi la un cabinet de planning familial, unde iti va fi recomandata cea mai potivita metoda in functie de organismul tau. daca observi ca te ingrasi de la un anumit tip de contraceptive, renunta la ele. astept vesti.
0
07-06-2007, ora 00:00
DORA R
Nu este medic/terapeut
DORA R
MULTUMESC MULT.AM STAT DE VORBA CU PRIETENUL MEU SI MAINE MERGEM LA UN CABINET.DIN CEEA CE MI-ATI RASPUNS INTELEG CA NU CREDETI CA ESTE POSIBIL SA FIU INSARCINATA IN MAI MULTE LUNI CUM CREDEAM EU DIN CAUZA FAPTULUI CA M-AM INGRASAT..DECI DACA APARE MENSTRUATIA DUPA DATA DE 18 IUNIE POT STA LINISTITA?MULTUMESC MULT MULT DE TOT.
0
14-06-2007, ora 00:00
meg
Nu este medic/terapeut
meg
ma aflu in aceeasi situatie... adica am avut ultima menstruatie pe 22 mai si acum astept ziua de 18-19 iunie sa vad daca imi vine... pt ca la inceputul lunii iunie am avut un contact neprotejat. am facut deja un test si a isit negativ. daca am avut contact neprotejat in perioada de ovulatie, cu ejaculare in afara, se poate sa fi ramas insarcinata?spuneti-mi, va rog, durerile de burta pot fi considerate simptom de sarcina? dar urinarile dese?
0
17-06-2007, ora 00:00
DORA R
Nu este medic/terapeut
DORA R
mi-a venit ciclul astazi.dar ma tot gandesc, pt k am citit atat, k as putea fi insarcinata chiar daca mi-a venit ciclul.pana acum a fost normal cu nimic diferit de celelalte luni.mai cateva intrebari : poti fii insarcinata dar fara sa ai simptomele specifice sarcinii:ameteli greturi etc?daca ciclul vine mai devreme mai exista sanse sa fii insarcinata?
si mai am o problema, mi s-au marit sanii foarte mult.m-am masurat si am 100cm.inainte sa ma ingras aveam 91-92.este normal sa creasca atat de mult?cresterea sanilor este automat un semn al sarcinii?multumesc
0
26-02-2008, ora 00:00
iteg
Nu este medic/terapeut
iteg
Si eu am o problema cu ciclul menstrual pana in luna ianuarie cand imi veanea ciclul ma tinea4-5 zile Iar in luna ianuarie si februarie ma tinut 2 zile in ianuarie si 2 in februarie se poate sa fie vrun semn ca as fii insarcinata mentiones ca prietenul meu a ejaculat afara si am facut si un test de sarcina si mi-a iesit negativ va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine ca sunt disperata dc ma tine asa putin ciclul ?Va multumesc mult.
VA rog din suflet daca puteti sa-mi raspundeti si mie urgent.
0
18-10-2008, ora 12:30
mosu_andu@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
mosu_andu@yahoo.com
as avea o intrebare.se poate sa fi insarcinata in 2 luni...iar in timpul acela sa ai ciclu regulat...abundent??????...se poate k numai dupa 2 luni sa apara ceva simptome d sarcina??????pls rasp.cat mai rpd.ms
0
05-11-2008, ora 21:29
pisic_90
Nu este medic/terapeut
pisic_90
hy.am o problema.azi mi-a venit ciclu eu il am neregulat dar nu prea a cusr decat cateva picaturi?oare de ce?
0
02-12-2008, ora 20:06
solyta
Nu este medic/terapeut
solyta
daca am avut contact sexual neprotejat si ejakularea a fost in exterior, dupa 0 saptamana de la ultima zi a menstruatiei pot fi insarcinata?
0
11-02-2009, ora 14:52
myny
Nu este medic/terapeut
myny
buna ziua! as vrea sa ma ajutati.in 8 iaunuarie am avut un contact sexual neprotejat si am luat postinor am dupa 5 zile de cand am luat pastilele mi-a venit acea sangerare dupa pastile.Si eu am ciclu regulat trebuia sa am ciclu pe 25-27 si mi'a venit pe 30 ma tinut 6 zile.si acum de cateva zile ma ia ameteli asa dintr-o data si mie frica.oare sa fie vorba de o sarcina?chiar daca am avut ciclu normal?un raspuns va rog! MULTUMESC MULT
0
14-02-2009, ora 15:30
andrada 90
Nu este medic/terapeut
andrada 90
Daca ai luat postinor asa cum trebuie, atc nu ai de ce sa iti faci griji!E imposibilsa fi ramas insarcinata!
In schimb daca nu l-ai luat corespunzator(asa cum scrie pe prospect), atc e cazul sa-ti faci un test de sarcina(asa ca pentru risipirea oricarei indoieli)!
Succes!
0
04-03-2009, ora 20:13
fannty
Nu este medic/terapeut
fannty
am si eo o intrb va rog sa ma ajutati. am facut sex cu prietena mea pe 6 ian ea in tmp ala era pe stop era ultima zi si totusi am facut neprotejati eu sunt sigur ca nu am ejaculat decat afara dar e atunci nu i-a mai venit ciclul si e ingrijorator. si nici nu vrea sa faca test e foarte incapatanata
0
10-03-2009, ora 19:18
dorydory
Nu este medic/terapeut
dorydory
Buna ziua..am o intrebare...va rog sa nu o ocoliti...e posibil sa fiu insarcinata...chiar daca in a 6-a zi dupa act am avut ciclu?
0
18-03-2009, ora 20:06
Andra13
Nu este medic/terapeut
Andra13
Buna seara! Sunt noua pe forum si am nevoie de cineva care sa-si dea o parere...am 21 ani...
De 3 luni mi-am inceput viata sexuala, incepand sa folosesc contraceptivele "Karissa" inainte cu o sapt de a avea primul contact sexual. Le-am luat asa cum trebuie...alta metoda de protectie n-am mai folosit, tin sa precizez ca am mai folosit anticonceptionale si inainte, le-am luat aproximativ 1 an si ceva, dupa care am facut o pauza de 3-4 luni apoi le-am reinceput cand mi-am inceput si viata sexuala.
Exista vreo posibilitate sa fiu insarcinata, ciclul fiindu-mi regulat... dar de ceva timp am o stare euforica, ameteala, pofta de mancare, si m-am ingrasat putin, marindu-mi-se si sanii, mentionez ca am si o talasemie minora, pe care am neglijat-o.
Va multumesc anticipat!! Si va rog sa nu ma ocoliti...!
0
18-03-2009, ora 22:13
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@dorydory: Venirea menstruatiei arata in general ca NU e vorba de o sarcina. Sunt si exceptii, dar, prin definitie, exceptiile sunt rare.

@Andra13: Bine ati venit pe forum ! Semnele enumerate nu au legatura cu sarcina, dar ar putea avea legatura cu tratamentul hormonal. Talasemia minora nu reprezinta o contraindicatie a folosirii pilulelor.
0
18-03-2009, ora 22:22
Andra13
Nu este medic/terapeut
Andra13
Va multumesc mult dl. Dr.!
M-ati mai linistit, pana voi merge sa consult un medic...
0
18-03-2009, ora 22:34
elena1975
Nu este medic/terapeut
elena1975
vreau sa va spun şi eu ceva. eu de aproape 6 luni am ovarul umflat, dar nu ma deranjeaza nu ma doare.dar cum pot sa fac ca sa mi se desunfle. exista tratament sau plante medicinale? daca este vorba de operatie nu pot sa fac ca ımi este frica şi de ınjectie dar operatie.va rog sa ma ajutati, sa nu am probleme grave.
0
20-03-2009, ora 21:03
elena1975
Nu este medic/terapeut
elena1975
sınt pentru prima oara pe forumul acesta va rog sa-mi dati şi mie un raspuns pe care vi-lam scris mai sus.
0
23-03-2009, ora 13:01
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Mai intai, este nevoie de un consult si de o ecografie. Daca nu e necesara nici o operatie, atunci exista alternativa naturista, preferabil tratament homeopatic sau asociat homeopatie + acupunctura.

In alta ordine de idei, daca doriti raspunsuri mai rapide, este preferabil sa postati intrebarile la topicurile potrivite. Problema dv nu are legatura prea mare cu contraceptia, ci mai mult cu ginecopatiile.
0
21-05-2009, ora 22:28
blue eyes17
Nu este medic/terapeut
blue eyes17
buna...tocmai m'am logat la acest forum.am si eu o intrebare???.akum 1 luna mi'am inceput viata sexuala, , ,..am avut 2 contacturi sexuale cu prietenu meu.am facu'to cu prezervativ.iar dupa al 2 lea act sexul, , dupa kateva zile, mi'a venit ciclu.mi'a venit regulat...stiu k is patetica, si k nu prea am sanse sa raman insarcinata.da sunt asa de speriata.nu am nici simptomele sarcinii.doar k m'am ingrasat putin, mananc mai mult si mi'a crescut burta.de spaima mi'am facut si un test...si a iesit negaiv.asai k nu am sanse sa fiu gravida??:D.de'o saptaman numai la asta ma gandesc...is mereu stresata.nu stiu ce sa mai fac:D.va rog frumos sa'mi raspundeti.
0
22-05-2009, ora 13:21
teea
Nu este medic/terapeut
teea
pai daca ati folosit prezervativul corect nu, nu ai cum sa ramai insarcinata.ai facut si un test, care a iesit negativ, deci probabil nu esti!asa ca poti sa incepi sa te relaxezi...si eventual sa mergi la un cabinet de planning pentru o metoda contraceptiva cu care sa te simti tu ok...ca sa nu patesti in fiecare luna ceea ce ai patit acum si sa te panichezi aiurea.
0
22-05-2009, ora 20:44
blue eyes17
Nu este medic/terapeut
blue eyes17
aham.ok.ms mult k mi'ai raspuns.
0
23-05-2009, ora 04:17
Iacob_Mirela
Nu este medic/terapeut
Iacob_Mirela
Buna Dimineata. Ma numesc Mirela, am 20 de ani si am o rugaminte foarte mare la toti de pe acest forum.Doresc sa ma ajutati cu niste raspunsuri si poate cu niste sfaturi. In data de 12 Mai 2009 mi-a venit ciclul dar mi-a tinut doar o zi insa cu vreo saptamana inainte au inceput sa ma doara sanii si stomacul. Dupa ce mi-a venit cliclul, durerile au persistat si am si vomat de cateva ori. [[[ Acum vreo 2 luni am facut sex neprotejat cu iubitul meu si ca sa fim precauti am decis sa iau pastila pentru a doua zi ]]]. [[[ Pana acum 4 luni am folosit si anticonceptionale insa am facut pauza de atunci pt ca am dorit sa slabesc. Am luat din nou anticonceptionalele incepand cu data de 12 Mai 2009 ]]]. Va rog sa imi spuneti. ESTE POSIBIL SA FIU INSARCINATA ? De ce ciclul mia tinut doar o zi ? Am durerile astea din cauza Postinor 2 sau a anticonceptionalelor ? Cine ma poate ajuta il rog din suflet sa imi lase un mesaj aici, sau de preferat ar fi sa imi trimita un mail. Va Multumesc Anticipat
0
10-06-2009, ora 01:10
deea1994
Nu este medic/terapeut
deea1994
am facut sex cu prietenul meu la cateva zile dupa ce mi-a trecut ciclul..si a fost primul meu contact sexual, protejat; a doua zi, am facut-o din nou, dar prezervativul s-a rupt..in termen de 24 de ore am luat postinor 2. exista sanse sa fi ramas insarcinata? patilele le-am luat la interval de 12 ore...va rog sa imi raspundeti...
0
10-06-2009, ora 23:11
claudiaroki
Nu este medic/terapeut
claudiaroki
nu, nu cred ptca chiar dupa ce ti-a trecut ciclul nu esti fertila binenteles toate femeiile sunt diferite!!!!! si daca ai luat pilula "after moring pil" poti fii 99% sigura ca nu esti!!!

succes
0
11-06-2009, ora 14:05
cckk
Nu este medic/terapeut
cckk
buna, st noua p site si as vrea sa intreb si eu ceva...pot fi insarcinata daca mi-a venit ciclu(am facut sex cu prietenul meu, insa nu se poate numi sex deoarece nu a bagat-o foarte mult)
0
12-06-2009, ora 13:00
yoooooooooo
Nu este medic/terapeut
yoooooooooo
Buna! Am si eo nevoie de putin ajutor.AM o mica problema...acum o luna mi-am inceput viata sexuala cu prietenul meu...prima oara...am facut neprotejat...dar nu si-a dat drumul in me...si peste o sapt de cand s-a intamplat...mi-a venit ciclu...iar la sf lunii mia venit iar.este posibil s araman insarcinata???va rog s amo ajutati...sunt foarte speriata.:((:((:(( va rog sa'mi spuneti urgent
Adaugă un comentariu / răspuns
59 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •