Pot sa merg la sauna???

03-01-2019
Dannydanna
Nu este medic/terapeut
Dannydanna
Buna ziua, am fost diagnosticata cu tuberculoza intr-o stare incipienta in luna mai, nu am fost internata si nu am am fost contagioasa. Am urmat tratamentul cu strictete pt 6 luni sub sub supravegherea medicului si in luna noiembrie l-am terminat. Stiu ca pe perioada tratamentului nu am avut voie la plaja deoarece soarele poate afecta in combinatie cu pastilele luate. Nu am inteles insa dupa terminarea tratamentului care este perioada de timp in care inca trebuie sa ma feresc de soare puternic??? Dupa cum bine se stie sauna aduce foarte multe beneficii corpului. As dori sa stiu daca este interzis de asemenea si mersul la sauna si pt ce perioada de timp???
1 comentarii
0
11-04-2019, ora 13:24
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Soarele (medicamentele antituberculoase cresc fotosensibilitatea), căldura puternică (sauna, băi fierbinți) și lichidele fierbinți (risc de hemoptiziii masive) sunt interzise pe perioada tratamentului. Dacă ați terminat tratamentul și l-ați făcut corect atunci nu ar trebui să fie probleme, dar când mergeți la saună încercați să nu vă expuneți din prima la temperaturi foarte mari, faceți acest lucru treptat și vedeți dacă este suportabil sau există manifestări neplăcute (tuse cu sânge, amețeli). Sper să vă fie util ce v-am scris. O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mersul la saună scade riscul de boli cordiovasculare
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.