pot sa raman insarcinata?

02-04-2008
dance
Nu este medic/terapeut
dance
Buna ziua!am si yo o intrebare...iau anticonceptionale karissa d aproape 2 luni iar acu o saptamana am avut un contact sexual neprotejat iar cu 2 zile in urma am uitat s iua pastila la timp..am luat-o cu aprox 3 ore mai tarziu.mai am vreo 4 pastile d luat si termin al doilea blister si as vrea s intrerup tratamentul deoarece nu m-am simtit f bine de la eel si as vrea s stiu dak exista riscu sa raman insarcinata dak nu voi mai lua in continuare anticonceptionale?Va multumnesc si as dori un raspuns cat mai curand.
8 comentarii
0
03-04-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Desigur că dacă nu mai luaţi anticoncepţionale există acest risc. Mai există şi alte metode contraceptive. Un consult medical pentru găsirea unei metode adecvate ar fi binevenit.
0
04-04-2008, ora 00:00
dance
Nu este medic/terapeut
dance
multumesc mult pt sfat...dar mai am o nelamurire.chiar si dupa ce mi-a venit CM(ma refer la cele 7 zile d pauza in care s instaleaza CM) mai exista riscu s raman insarcinata dak in a 8-a zi nu mai iau pastila?dak ati putrea s ma lamuriti in legatura cu acest aspect.va multumesc mult.
0
04-04-2008, ora 00:00
dance
Nu este medic/terapeut
dance
precizez k am mai folosit ca masura d protectie si prezervativul numa de vreo 2 ori am facut fara..pt k dupa cum am spus mai sus as dori s intrerup tratamentul cu anticonceptionale.si nu am inteles dc dupa ce imi vine CM mai exista acest risc de a ramane insarcinata?
0
04-04-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
În cele 7 zile de pauză nu există risc, dar, dacă DUPĂ cele 7 zile de pauză nu începeţo folie nouă, atunci se poate produce ovulaţie. De aceea este nevoie de alt mijloc contraceptiv, afară bineînţeles de cauzul în care vă doriţi o sarcină.
0
08-04-2008, ora 00:00
dance
Nu este medic/terapeut
dance
as mai avea ink o intrebare...de cand am inceput s iau anticonceptionale ma dor sanii si am zile knd ma si ustura anumite parti ale sanilor...este normal???
0
08-04-2008, ora 00:00
dance
Nu este medic/terapeut
dance
ma ustura in special sanul stang.la sanul drept nu mi s-a intamplat s ma usture decat o sg data insa la snaul stang d mai multe ori...are vreo legatura cu faptul k in partea stg este inima??
0
08-04-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Asta nu mai este de loc normal. Un control nu ar strica, ba ar fi chiar foarte indicat.
0
22-05-2020, ora 13:39
Flori_marina
Nu este medic/terapeut
Flori_marina
Buna ziua, prima zi a menstruatie a fost pe 9 aprilie, s-a terminat pe 13 aprilie, am avut contact sexual pe 21 aprilie, ovulatia as avea-o intre 22-24.intrebarea mea este cat de mari sunt sansele sa raman insarcinata, avand in vedere ca sperma a curs cam mult din vagin.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •