poti ramane insarcinata chiar daca iei anticonceptionale?

05-02-2009
frumushik
Nu este medic/terapeut
frumushik
nu am luat niciodata anti si m-am hotarat sa incep...doctorul ginecolog mi-a prescris Melleva 35!!sunt bune???pot ramane insarcinata chiar daca le iau???mai am o intrebare:daca iau anticonceptionale si prietenul meu isi da drumul inauntru, pot ramane insarcinata??????????va rog sa imi raspundeti...va multumesc
60 comentarii 12 Înainte ›
0
05-02-2009, ora 23:47
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Sansele sunt foarte mici sa ramai insarcinata!
0
05-02-2009, ora 23:55
frumushik
Nu este medic/terapeut
frumushik
dar e posibil sa ramai insarcinata, chiar dak iei anticonceptionale???
0
05-02-2009, ora 23:56
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Da este posibil pt ca anticonceptionalele nu ofera protectie de 100%!
0
05-02-2009, ora 23:59
frumushik
Nu este medic/terapeut
frumushik
tu ce mijloc de protectie folosesti?
0
06-02-2009, ora 00:27
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Acum folosesc prezervativul ;))
0
06-02-2009, ora 08:38
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
prezervativul iti ofera cea mai buna protectie daca este folosit corect.Asa cum spune si jaqui ai sanse sa ramai insarcinata si daca iei anticonceptionale dar sansele sunt f.mici.Ar mai fi si alte metode dar ne cred ca este cazul la tine mai ales daca esti tanara
0
06-02-2009, ora 14:57
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
Sincer eu nu cunosc pe nimeni care sa fi luat anticonceptionale si sa fi ramas insarcinata!Pilulele ofera protecti de 98%.
0
06-02-2009, ora 21:40
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Roxyca eu stiu pe cineva care a uitat sa ia o pastila si exact atunci a ramas insarcinata!!Sunt rare cazurile ce-i drept, dar nu treebuie exclusa posibilitatea asta, mai ales ca ofera protectie de 98% si nu 100% cum ar trebui!!Si eu am folosit cu ceva ani in urma anticonceptionale si nu am ramas deloc insarcinata!!
0
07-02-2009, ora 11:25
frumushik
Nu este medic/terapeut
frumushik
daca le iau in fiecare zii, asa cum trebuie, si nu uit sa le iau o zi, atunci mai exista sanse sa raman insarcinata????
0
07-02-2009, ora 12:33
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
Da jaquelinne ai dreptate, daca uiti o pastiluta efectul contraceptiv scade.Si eu am luat un an de zile, n-am uitat nici o pastiluta si nu am ramas.
0
07-02-2009, ora 14:15
frumushik
Nu este medic/terapeut
frumushik
roxyca, chiar dak si-a dat drumul in tine, nu ai ramas??
0
07-02-2009, ora 16:51
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
Da frumusik, si-a dat drumul in mine si nu am ramas.Tocmai de asta am si luat anticonceptionale ca sa stau fara grija.
0
07-02-2009, ora 18:07
frumushik
Nu este medic/terapeut
frumushik
atunci pot sta linistita:)...sper sa ma intelegi de ce pun atatea intrebari...ptr k nu am luat niciodata.si incep de luna asta..
0
11-02-2009, ora 12:42
sad_angel2007
Nu este medic/terapeut
sad_angel2007
Eu am luat anticonceptionale timp d aproape 1 an...luam Diane35 si dupa cateva luni am luat altele pt k Diane35...avea niste efecte negative.avea greturi, aveam ameteli.si am inceput cu Belara...dar si cu astea mi-a mers cam la fel.prietenul meu isi dadea drumu in mine...dar nu am ramas.dar dupa ceva timp le-am lasat...si am ramas insarcinata.si a trebuit sa fac un avort pt k imi era frik se zice k dupa ce termin d luat pastilele tre sa stai un timp inainte de a ramane insarcinata k copilul sa se nask bine...astae nu aveam ce sa fac.imi pare rau
0
11-02-2009, ora 12:51
sad_angel2007
Nu este medic/terapeut
sad_angel2007
E important dak le poti lua in fiecare zi cam la aceeasi ora...si dak se poate sa fie seara...si dak uiti sa iei una timp d 7 zile..tre sa o faci cu protectie..
0
13-02-2009, ora 15:07
frumushik
Nu este medic/terapeut
frumushik
eu le iau la ora 15...are ceva dak le iau cu 10 15 minute mai devreme sau mai tarziu de ora 15??mie rau de la ele dar pe prospect la reactii adverse scrie k imi poate fii rau si sa am pb cu stomacum...si am...cam cat timp dureaza??:(:(:
0
14-02-2009, ora 14:29
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
Buna din nou!Nu are nimic daca le iei cu 10 -15 min mai devreme sau mai tarziu.Se zice ca apar unele reactii mai neplacute pana se obisnuieste organismul, vezi cum te mai simti dupa cateva sapt si daca e tot rau mergi la medic si schimba-le, sunt o gramada de anticonceptionale si trebuie sa le gasesti pe acelea care ti se potrivesc.Aici e vb si de dozarea lor hormonala, Cum se numesc cele pe care le iei?pa pa
0
14-02-2009, ora 14:31
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
Scz...acum am recitit mesajul tau.Melleva 35...s.nu am auziet de ele
0
14-02-2009, ora 15:09
frumushik
Nu este medic/terapeut
frumushik
acum 2 zile mia fost foarte rau de la ele...nu stiu ce sa mananc ca sa imi placa.am uneori greturi..le-am inceput de luni si de atunci imi e rau:(...si mai am o intrebare...prima data knd am luat anti am luat de la prima zii de ciclu...si acum mai am 15 pastile...knd le termin, fac pauza 7 zile si apoi le ncep iar???kiar daca imi vine ciclul?
0
14-02-2009, ora 15:09
frumushik
Nu este medic/terapeut
frumushik
acum 2 zile mia fost foarte rau de la ele...nu stiu ce sa mananc ca sa imi placa.am uneori greturi..le-am inceput de luni si de atunci imi e rau:(...si mai am o intrebare...prima data knd am luat anti am luat de la prima zii de ciclu...si acum mai am 15 pastile...knd le termin, fac pauza 7 zile si apoi le ncep iar???kiar daca imi vine ciclul?
0
14-02-2009, ora 15:46
sad_angel2007
Nu este medic/terapeut
sad_angel2007
depinde ce care sunt...diario adik in fiecare zi sau 21 d zile dupa care le termini iti vine ciclu si tre sa faci o pauza d 7 zile..si iei din nou.dar alea care sunt diario in fiecare zi...trebuie sa le iei una dupa alta...cand ti se termina cutia iti cumperi alta...si tot asa
0
14-02-2009, ora 16:28
frumushik
Nu este medic/terapeut
frumushik
eu iau alea de 21 de zile...cat timp imi este rau de la ele???
0
14-02-2009, ora 16:58
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
Frumushiko ai facut bine ca le-ai luat din prima zi de ciclu, cand le termini faci pauza de 7 zile timp in care o sa-ti vina menstruatia si din a 8-a zi incepi o alta folie de pastilute indiferent daca ti-a trecut sau nu menstruatia.Numai bine!
0
13-04-2009, ora 21:09
zanik20
Nu este medic/terapeut
zanik20
am si eu o nelamurire.eu iau anticonceptionale KARISSA...si as dori s stiu si eu cand ar fii mai bine sa se termine prietenul meu in mine...unii zic k pana in a 9 zi de la cilclu mestrual...altii k, cu 4-5 zile inainte s-ti vine si tot cu 4-5 zile dupa ciclu mestrual.dak poate s-mi raspunda cineva...ms anticipat
0
13-04-2009, ora 21:38
zanik20
Nu este medic/terapeut
zanik20
am auzit k, dak iei corect anticonceptionale (le iau seara la aceeasi ora).nu ai cum s ramai.ziceti-mi si mie parerile voastre.sau alte metode pt k pr meu s se termine in mine...
0
14-04-2009, ora 16:27
sad_angel2007
Nu este medic/terapeut
sad_angel2007
vorbesc din experienta mea..prietenul meu isi dadea drumul in mine...si dupa ce mi se termina perioada ciclului si inainte, si niciodata nu am ramas insarcinata, nu poti ramane insarcinata in timp ce iei antibebe, este un procentaj f mic atata timp cat le iei cam aproximativ la aceeasi ora..cel mai bine ar fi daca ai vb cu un medic ginecolog pt a te informa mai bine!!
0
14-04-2009, ora 16:31
zanik20
Nu este medic/terapeut
zanik20
problema este k acum a intrat in concediu de maternitate vreo 2 luni.ms oricum
0
14-04-2009, ora 22:23
irina27
Nu este medic/terapeut
irina27
"am si eu o nelamurire.eu iau anticonceptionale KARISSA...si as dori s stiu si eu cand ar fii mai bine sa se termine prietenul meu in mine...unii zic k pana in a 9 zi de la cilclu mestrual...altii k, cu 4-5 zile inainte s-ti vine si tot cu 4-5 zile dupa ciclu mestrual.dak poate s-mi raspunda cineva...ms anticipat"

zanik20, eu iau pastilutele de 6 ani. am schimbat 3 pana acum: marvelon - de la cere mi-a fost foarte rau, novynette(cred ca asa se scrie:) si acum iau yasmine. ultimele sunt super, sunt usoare, nu ma indoapa cu hormoni si nu am nici un efect secundar.
nu am tinut niciodata cont de perioada lunii, nu mi-am facut griji cu ce zi este, inainte sau dupa ciclu, ca doar de aia am luat pastile sa stau linistita. oricum eu am fost la medic si sfatuiesc pe toata lumea sa mearga inainte. sau la planning.
pupici tuturor
0
22-05-2009, ora 17:13
Loloy
Nu este medic/terapeut
Loloy
iau de aproape jumatate de an anticonceptionale, dar luna asta s-a intamplat sa uit una, mai exacta week-endul trecut, ptr sambata.apoi mi a venit de joi, mi a curs ceva, iar azi am intretinut relatii cu toate ca ink imi mai curgea putin.si tot ieri mi am luat ultima pastila din folie.e posibil sa raman daca si-a dat drumu?
0
23-09-2009, ora 12:59
An33
Nu este medic/terapeut
An33
Am si eu o intrebare...daca iau marvelon 28 ramane insarcinata nu la iau la aceeasi ora dar le iau zi de zi sa intamplat sa fiu plecata si sa nu le iau 3 zile dupaia am reluat de la pastila unde am ramas...am 3 zile de cand mia trecut ciclul menstrual..am facut sex cu prietenul meu si a ejacuat in mine..exista riscuri sa raman insarcinata??...raspundetzimi va rog!...
Adaugă un comentariu / răspuns
60 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Calendarul sarcinii
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Menstruația peste sarcină
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  •