Prednison Richter - Efecte adverse copil 2 ani si 9 luni

04-04-2017
oana h.
Nu este medic/terapeut
oana h.
Buna ziua,
Baiatul meu, acum in varsta de 2 ani si 9 luni, a fost depistat in urma cu 4 luni cu Sindrom Nefrotic.
In data de 21 Decembrie 2016 a fost debutul bolii. Am inceput tratamentul cu Prednison in data de 01.01.2017, deoarece, fiind copil mic, a avut dificultati in a ingera medicamentele (sau le varsa pentru ca isi facea greata). Dozajul initial a fost de 40 mg/zi, tratament care a durat 8 saptamani. In data de 10.01.2017 a debutat si rujeola cu care am intrat in contact pe timpul spitalizarii. A trecut repede, fara complicatii. Am scazut tratamentul treptat si momentan suntem la 5 mg/zi pentru inca 6 zile dupa care avem o saptamana de pauza si apoi ne internam pentru control si analize.

Copilul s'a schimbat foarte mult (fizic). Prezinta multe din efectele adverse ale prednisonului: Pielea este subtire, se vad toate vinisoarele, fata are forma 'de luna plina', pilozitate excesiva, tot corpul este umflat (nu excesiv), dar diferenta intre cum a fost inainte de debutul bolii si dupa tratament este una masiva desi nu are in plus decat 2 kg fata de kilogramele initiale.

Intrebarea mea este: efectele acestea adverse pe care le prezinta, trec dupa intreruperea completa a medicatiei (mentionez ca abdomenul este deja putin mai mic decat acum 2 saptamani)? Va reveni la aspectul lui normal, de dinainte de tratament? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
1 comentarii
0
27-12-2017, ora 15:21
Michlinutza
Nu este medic/terapeut
Michlinutza
Buna ziua! Si noi avem SN din 2012, efectele cortizonului se duc, importanta este remisia pe o perioada cat mai lunga!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Sindromul nefrotic