Pregatirea preoperatorie pentru histerectomie uterina

14-06-2009
sanda52
Nu este medic/terapeut
sanda52
Buna ziua,
Urmeaza sa sufar o operatie de extirpare a uterului, peste 3 zile. Am 52 de ani. Va rog sa-mi dati sfaturi cum trebuie sa ma pregatesc pentru aceasta operatie, in zilele care au mai ramas pana la interventia chirurgicala, pentru ca sa trec cat mai usor peste ea. Multumesc
4 comentarii
0
15-06-2009, ora 23:14
laurasaed
Identitate neconfirmată
laurasaed
Operatia nu este extrem de complicata si nici urmarile.
Mai important este cum anume va simtiti din punct de vedere psihic.
Dupa aceasta operatie, si dupa refacerea de care aveti nevoie, viata dvs se poate desfasura normal din toate punctele de vedere.
Mult noroc.

Laura Saed
Psihoterapeut
0
16-06-2009, ora 09:10
sanda52
Nu este medic/terapeut
sanda52
Multumesc.
Incerc sa nu ma gandesc la operatie pana inainte cu o zi. Imi este frica sa nu patesc ceva rau si incerc sa fiu cat mai calma.
Sanda
0
03-07-2009, ora 12:43
annann
Nu este medic/terapeut
annann
Buna ziua, SANADA.
Sper ca ai trecut cu bine deja de operatie.Abia acum am citit mesajul tau.Eu am 55 de ani si am facut operatia in 2002.Si pe mine m-a ajutat faptul ca inaintea mea au mai facut 3 colege si stiam la ce sa ma astept.Nu este usor sa te simti slabita si neputincioasa la inceput, dar trece destul de repede si peste o luna poti sa-ti reiei activitatile obisnuite fara probleme pana si viata secsuala cara la mine a devenit incomparabil mai buna dupa operatie.Poate sa ai dureri la sani, chiar sa se mareasca putin.Eu nu m-am speriat pt.ca asa s-a intamplat si la colegele mele.Am primit niste picaturi si un unguent si a trecut.
Sanatate iti doresc.
1
04-07-2009, ora 08:31
sanda52
Nu este medic/terapeut
sanda52
Buna ziua Annann,
Multumesc pentru raspuns.
Nu am trecut peste operatie pentru ca din pacate am contractat o viroza, am avut febra si s-a amanat operatia, care probabil am sa o fac abia in septembrie.
La fel iti doresc si eu sa ai multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •