Premolar cazut inainte de 18 ani

17-05-2010
Tom11
Nu este medic/terapeut
Tom11
buna seara as dorii sa stiu daca se poate pune o proteza sau un fel de dinte fals in locul unui premolar cazut la cineva inainte de 18 ani, fiind imposbila operatia pana la varsta aceea...as vrea sa stiu daca exista alternative sa nu stea cu "golul" acela in gura.Multumesc o seara buna
5 comentarii
0
17-05-2010, ora 01:21
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
In cazul in care premolarul.a cazut.ptr ca fusese cariat, se poate si una..si alta.adica implant (cred ca la acest lucru va refereati cand ati spus "operatia").
Insa daca era un dinte temporar care tocmai acum a picat, atunci exista alt protocol.
0
17-05-2010, ora 01:33
Tom11
Nu este medic/terapeut
Tom11
nu era carriat..nu avea radacina..si a cazut, iar operatie nu poate sa faca sa puna alt dinte deoarece aceasta operatie se face dupa 18 ani...iar persoana in cauza nu are inca 18 ani, sunt curios daca exista alte metode de acoperire a golului, un dinte proteza sau aplicat
0
17-05-2010, ora 01:43
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
atunci a fost unul temporar. Trebuie facuta o radiografie ptr a vedea pozitia dintelui permanent care ar trebui sa fie in os.apoi trebuie aleasa solutia.nu cred ca este nevoie de implant...asta doar daca nu a avut mugurele dintelui permanent si acesta lipseste cu desavarsire
0
17-05-2010, ora 10:39
Tom11
Nu este medic/terapeut
Tom11
nu a avut mugurele..nu a avut radacina, dintele se tinea pur si simplu in gingie, as vrea sa stiu exact daca se poate pune ceva de genu unui dinte temporar pana o sa fie posibila punerea unuia permanent dupa varsta de 18 ani
0
17-05-2010, ora 14:47
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
am raspuns mai sus ca este posibil.
insa eu ma refeream la mugurele dintelui permanent...sunt mai mult ca sigur ca dintele permanent este inclus in os
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi proteze dentare 3D îmbibate cu medicamente pentru a combate infecțiile
  • Utilizarea protezelor dentare poate proteja împotriva declinului cognitiv
  • Cum influențează proteza dentară alimentația unei persoane?
  •