Presiune in ureche si vajait in ureche

23-09-2018
Urban09
Nu este medic/terapeut
Urban09
Buna ziua. De vreo 2 saptamana aud un vajait in abele urechii si parca am asa o presiune in ureche si cartilaj. Am fost la orl si mi a zis ca am rinita alergica si deviere de sept, dar probabil fiind si racita mi sa infundat trompa lui Eustache. Am luat augumentin, xyzal, parasinus si picaturi in nas un amestec de tobradex, apa de mare si bixtonim xylo. A trecut o sapt de tratament si sunt tot asa vajait si parca o presiune in cartilajul urechilor, ce sa mai fac domn doctor???
13 comentarii
0
23-09-2018, ora 20:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 sa intelegi ca probleme e mult mai complicata decat crezi..si defapt sunt mai multe probleme puse la un loc.
2. deviatia de sept e o problema separata..daca e mare si nu poti respira pe nas.. trebuie operata
3 rinita alergica e o problema mai ampla si tine de tractul digstiv, intestine intoxicate si intoleranta la anumite alimente, am scris depsre asta pe forum
4 ambele aceste probleme. pot duce la infundarea trompei lui Eustache..lucru care se vede la Timpanograma si audiograma
5 dar mai este o problema si mai grava.. care tine de acel tiuit.legat de o proasta circulatie cerebrala
aici deja vorbim de alimentatie incorecta, hidratare incorecta, probleme ficat.. care face sangele gros, vascos
0
30-09-2018, ora 00:23
Urban09
Nu este medic/terapeut
Urban09
Domn Doctor am fost la control si mi a zis am catar ototubar. A zis ca daca nu imi revin săptămâna asta sa merg sa imi bage un dispozitiv cu camera pe nas sa vada exact problemă. Cum se poate vindeca ce sa fac ? Intervenția asta doare, imi poate afecta ceva daca baga pe nas?
0
30-09-2018, ora 09:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Dacă e doar catar tubar.
Se rezolva prin desfundarea nasului
Regim fără acidulate acru. S. A
Sa nu fie gatul iritat
Urechile incalzit
Am mai scris pe forum cum.
0
30-09-2018, ora 09:32
Urban09
Nu este medic/terapeut
Urban09
Da se poate sa ma ia asa in parte pana acuma ma jenat dreapta acuma de 2 zile ma jenează stânga și azi noapte parca imi baria ceva in ureche
0
30-09-2018, ora 09:55
Urban09
Nu este medic/terapeut
Urban09
Pot sa imi pun si eu Colargol an văzut că ați scris la alti pe forum pot sa imi fac si aerosol si ce sa pun in el?
0
05-10-2018, ora 15:34
Urban09
Nu este medic/terapeut
Urban09
Domn Doctor marți am programare la endoacopie si vreau sa va zic ca a inceput sa ma întape in urechea stângă și sa ma doara parca am si greturi sa fie oare de la catar sau o fi altceva la ultimul control o zis ca nu am nimic la timpan???
0
05-10-2018, ora 19:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca ai greturi
banuiesc ca si durerea de gat si durerea de ureche..este provocata de problemele digestive,
un reflux gastro esofagian.. provoaca acese simptome de la acidul gastric
asa ca mergi si al gastrologie si rezolva problema
0
25-10-2018, ora 14:35
Urban09
Nu este medic/terapeut
Urban09
Buna ziua Domn Doctor revin iara la d voastră mi am facut CT si sa observat ca nu am nimic la urechi nici otoscleroza nici lichid, dar răul tot persista am stari de voma si de rau si presiune in maxilar si tample ce poate fi oare? Am fost si la inima si a zis ca nu am nimic am facut si eco si nu am nimic, unde sa mai merg oare ca nu mai stiu ???
1
25-10-2018, ora 17:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
La gastrologie
Recitește atent..primul meu mesaj...
0
25-10-2018, ora 23:18
Urban09
Nu este medic/terapeut
Urban09
Am fost si la gastro si a zis ca nu sm nimic, maine merg la neurolog
0
26-10-2018, ora 20:45
Urban09
Nu este medic/terapeut
Urban09
Buna seara domn doctor acuma seara am venit de la neurolog si mi a zis ca am insuficienta circulatorie vertebro bazica, de la ce a apărut această si ce este ??? Mia dat tratament betaserc 24, cavinton forte 5, adjuvin 50 jumate 7 zile si dupa unu intreg si gerodorm unu seara oare o sa raman dependenta de ele????
1
26-10-2018, ora 21:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si ce am scris eu in primul mesaj???
unde se face calitatea sangelui..si din ce ???
0
26-10-2018, ora 23:45
Urban09
Nu este medic/terapeut
Urban09
Să am grijă la alimentație ce mananc ați avut dreptate si sa fie si de la spondiloza cervicala domn doctor da o sa imi dea dependenta adjunevu?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •