prezervativ rupt, Postinor 2, scurgeri maronii

23-02-2014
mariana90
Nu este medic/terapeut
mariana90
Buna ziua! Pe data de 10 februarie mi-a venit menstruatia iar in ziua de 16 feb. dim. am avut un contact sexual si s-a rupt prezervativul. In seara aia am luat prima pastila de postinor 2 iar dupa 12 ore a doua pastila. Problema este ca in ziua de 22 februarie a inceput sa ma doara burta si am inceput sa am scurgeri maronii. Ar trebui sa imi fac griji in legatura cu efectul acesta secundar al pastilelor? Este vreo probabilitate sa am si alte complicatii, probleme din cauza Postinor 2 sau sa nu imi fac griji? Va multumesc!
4 comentarii
0
24-02-2014, ora 07:34
Dr. Erna Stoian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Erna Stoian
Buna ziua! Dupa administrarea de postinor este posibil sa va vinamenstruatia mai dev si sa aveti mici sangerari intermentruale! Stati linis! Nu este recom sa luati mai mult de 2 dati pastila intr-un an!
0
24-02-2014, ora 09:57
mariana90
Nu este medic/terapeut
mariana90
Va multumesc! Am mai luat anul trecut prin aprilie, parca asa sau cel tarziu in luna mai, escapelle dar nu am avut sangerari, totul a fost normal. De data aceasta am luat postinor2 pentru ca nu am gasit la farmacie escapelle. In rest nu am mai luat niciodata si sper sa nu mai fie nevoie sa mai iau.
0
24-02-2014, ora 12:09
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Ti se putea intampla acelasi lucru si cu escapelle, organismul tau a reactionat diferit de data aceasta.
Nu aveai nevoie sa iei pilula de a doua zi in ziua 6 a ciclului menstrual, ai luat-o practic degeaba, nu exista riscul unei sarcini.
Va dura 6 luni pana cand menstruatia ta se va regla din nou, pana atunci asteapta-te la spotting, dureri de sani, venirea menstruatiei mai devreme sau mai tarziu, totul va fi haotic.

Data viitoare cand mai vrei sa iei pilula de a doua zi mai intai intreaba un medic, farmacista sau pe forum.
0
24-02-2014, ora 12:27
mariana90
Nu este medic/terapeut
mariana90
Aha. Multumesc pentru sfat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.