prima pastila dupa pauza

28-03-2010
Andreea E.
Nu este medic/terapeut
Andreea E.
...astazi, duminica, la ora 8 trebuia sa iau prima pastila dupa pauza, folosesc rigevidon de 2 ani.. si nu ma aflu in localitate ca sa imi cumpar urmatorul blister..iar farmacia de aici este inchisa. ce fac de maine(luni)?sar peste prima pastila si o iau pe a 2, sau pe amandoua?
4 comentarii
0
28-03-2010, ora 20:52
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Luati maine prima pilula si 7 zile de abstinenta sau protectie suplimentara.
0
30-03-2010, ora 22:11
Crystal_Rose
Nu este medic/terapeut
Crystal_Rose
As avea si eu o intrebare in legatura cu anticonceptionalele Karissa.. atat pe prospect cat si pe toate forumurile pe care am intrat scrie ca prima pastila trebuie luata in prima zi de menstruatie.. insa eu am menstruatia foarte neregulata.. iar ginecologul mi-a spus ca pot incepe sa le iau de astazi, chiar daca nu e prima zi de menstruatie.. nu e nicio zi de fapt.. si ma intrebam daca e ok asa.. am luato deja pe prima.. insa acum imi fac griji ca imi pot decala si mai mult menstruatia.. sau ca imi va face mai mult rau decat bine..
0
28-07-2011, ora 10:01
prichindika
Nu este medic/terapeut
prichindika
buna ziua iau melleva 35 de aproximativ 9luni cu doua pauze de cate o luna. luna aceasta am terminat folia...mia venit ciclul nici o problema..doar k ieri trebuia sa incep urmatoarea folie dupa pauza de 7 zile. am uitat sa iau pastila si am inceput folia doar azi adik dupa 8 zile de pauza. sunt protejata sau trebuie protectie suplimentara timp de 7 zile?
0
28-07-2011, ora 11:25
a123
Nu este medic/terapeut
a123
Am si eu o problema, iau Logest de o luna si termin folia chiar in ziua in care plec la mare.Sa nu fac pauza 7 zile si sa continui alta folie tip de o saptamana si apoi sa fac pauza.Se poate s-au imi dereglez organismul?Ajutati-ma va rog!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Pauza la anticoncepționale și riscul apariției simptomelor psihiatrice
  •