privire crucisi fetita de 3 ani

26-02-2009
belar
Nu este medic/terapeut
belar
Buna ziua, am si eu o problema. Am o fetita de 3 ani, care atunci cand priveste de aproape un obiect, tinde sa se uite crucisi, in mod normal nu se observa decat daca te uiti atent la ea, si e mai mereu rosie in jurul ochisorilor. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns ? Va multumesc!
4 comentarii
0
26-02-2009, ora 21:32
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Va recomand un consult oftalmologic cu cicloplegie, simptomatologia prezentata de fetita dumneavoastra sugereaza o conjunctivita cronica si heteroforie care apar atunci cand exista un mic viciu de refractie necorectat; simptomatologia se amelioreaza prin prescriptia de ochelari corespunzatori( o iritatie conjunctivala cronica este intretinuta si de un viciu de refractie); numai bine
0
27-02-2009, ora 10:28
belar
Nu este medic/terapeut
belar
Va multumesc pentru raspuns, dar ma gandesc ca e totusi prea mica sa inteleaga ca trebuie sa poarte ochelari. Vreau sa precizez ca in mod normal are privirea buna, insa, doar cand ia un obiect in mana si il tine aproape de ochi se observa acest defec la privire.
0
27-02-2009, ora 20:54
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Cred ca este bine sa faceti un consult cu cicloplegie, am mai spus, un viciu de refractie poate intretine o conjunctivita sau o blefaroconjunctivita cronica; daca cicloplegia evidentiaza o hipermetropie mica de pana la +3 dioptrii, nu trebuie prescrisi ochelari la varsta de 3 ani( iar la privirea de aproape, se produce convergenta globilor oculari, daca este mai accentuata, poate intra in discutie prescriptia de ochelari); va recomand si o igiena riguroasa locala cu un sampon "No tears"; numai bine
0
01-03-2009, ora 17:07
belar
Nu este medic/terapeut
belar
V multumesc pt raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.