Probelma testicule

11-05-2009
Ionut.
Nu este medic/terapeut
Ionut.
Buna ziua. Ma numesc ionut..am 18 ani si de ceva timp, cam 2-3 ani am observat ca testiculul stang era mai coborat decat cel drept.Prima data nu am avut nimic..dupa ceva timp am avut niste mici crize, dureri in partea stanga.Nu ma puteam indrepta.Am zis ca este de la cola sau de la diferite chestii care mancam.Cu timpul am observat ca a aparut deasupra sa un fel de punga, niste vase de sange ceva..cand ating nu ma doare.De curand am avut o durere ingrozitoare de rinichi si ma dureau testiculele ingrozitor daca le atingeam.Nu am luat nici o pastila..am dormit si mi-a trecut.Am observat ca si testiculul drept a coborat putin si incepe sa se simta tot o "punguta" deasupra sa.Ce ar putea fi? Am citit pe diferite forumuri ca ar putea fi epididimita.Am decis sa pun problema aici sa vad ce parere aveti si dumneavoastra.
4 comentarii
0
12-05-2009, ora 11:42
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
v-aş sugera să vizitaţi un urolog, înainte să se agraveze această problemă
0
12-05-2009, ora 11:49
Ionut.
Nu este medic/terapeut
Ionut.
Credeti ca este cazul unei operatii ? Sper sa nu fie :
0
14-05-2009, ora 00:20
Ionut.
Nu este medic/terapeut
Ionut.
As vrea sa mai aud niste raspunsuri..ce ar putea fi.. o idee..sa stiu la ce ma astept
0
30-05-2009, ora 19:23
Leomard
Nu este medic/terapeut
Leomard
Dupa descrierea care ai facut'o.. cu siguranta nu este de la cola sau de la alimente. Vasele de sange deasupra testiculelor care nu sunt dureroase la palpare, dar iti da o stare de disconfort nu e altceva decat un.. varicocel, insa cum a spus si Dr. Crina B., ar fi bine sa dai pe la un urolog pentru un diagnostic mai exact. In cazul unui varicocel, singurul tratament eficient este...bisturiul. Neoperat acesta poate sa duca la sterilitate. Chiar si operat varicocelul.. poate reaparea dupa 5/10 ani, asa ca daca urologul e convins ca problema ta nu duce la sterilitate.. amana cat poti operatia!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testiculul
  • Lovitură la/în testicule
  •