Problema colon

27-11-2019
Alina27T
Nu este medic/terapeut
Alina27T
Problemele au început acum 2 luni când aveam o durere in partea stângă, sub coasta, persistenta, și o balonare cu flatulență, scaune moi dese, motiv pentru care am fost la medicul de gastroenterolog, am făcut o ecografie și nu aparent erau toate in regulă, mi-a dat un set de analize sânge + scaun. Analizele la scaun au fost toate in regulă ( calprotectrina ok, 2 teste hemoragii oculte negative, parazitologic, helicobacter) iar la sânge singurele sederemie mica, Crp 20, hemoglobina ok, feritina ok. După o lună de tratament cu meteospasmyl și probiotic jarro, am repetat testul de hemoragii oculte și a ieșit pozitiv. Menționez că ulterior mi-am dat seama că luam un tratament cu Femicur care conținea colorant oxid de fier roșu ( nu știu daca asta ar putea fi motivul ) după ce am terminat tratamentul am repetat testul de hemoragii oculte și a ieșit negativ. Sunt programata și la o colonoscopie ( sunt înspăimântată de aceasta procedura) dar până voi ajunge la aceasta procedura peste 2 luni, nu știu ce să mai cred, menționez că durerea in partea stângă sub coasta și in zona de pelvis stâng persistă, plus și o durere in picior stâng. Sunt îngrijorată, până ajung sa fac colonoscopia, va rog sa îmi spuneți dacă ar putea fi ceva grav
1 comentarii
0
24-02-2020, ora 19:57
Catee
Nu este medic/terapeut
Catee
Bună! Im primul rand, în cazul tau este nevoie de colonoscopie.Am facut o si eu si am 20 de ani, sunt miniona, o talie de 60, cu un colon extrem de îngust și mai lung decat cel al oamenilor obișnuiți.Colonoscopia fa o cu analgosedare, nu iti vei aminti nimic, vei dormi si va fi in regula, dar trebuie sa o faci, fiindcă în cazul meu, deși tânără, am primit un diagnostic care trebuia depistat neaparat.Dureri apar dupa ce se termina procedura, ele fiind provocate de aerul acumulat in colon.In cazul meu au fost puternice din cauza faptului că au fost circumstanțele descrise mai sus.Fa colonoscopia neaparat intr o clinică bună.Daca poti ajunge la București iti recomand clinica la care mi s a depistat problema, care nu era observată daca medicul meu, foarte bun, de altfel, nu o făceam pana la ultimul cm ce se putea studia.In cazul in care in urma ei nu ti se pune un diagnostic plauzibil, fa un CT/RMN de pelvis si abdomen, o ecografie transvaginala ( pt a se exclude problemele ginecologice).Analizele de sânge nu sunt suficiente. TE INCURAJEZ SA FACI COLONOSCOPIA.Daca eu am trecut de ea, cu siguranță poti si tu.Ma poti cauta la adresa de email pcatee@yahoo.com pt eventuale nelămurire.Curaj si putere !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici