Problema cu alunita | Forumul Medical ROmedic

Problema cu alunita

31-05-2014
Cherub
Nu este medic/terapeut
Cherub
Am fost la mare in iunie 2009, si m-am ars pe tot corpul foarte rau, apoi mi-sau umflat picioarele si nu le mai simteam, la vremea respectiva am fost la urgente, si mi-sa recomandat sa stau cu picioarele pe perete.

Odata cu aceste probleme care au disparut mi-au aparut niste alunite pe care nu le aveam inainte, una din ele este mare pe spate, si in mijlocul ei este albicioasa ma cam jeneaza, am facut dus cu apa calda si ma ustura. Este vorba de un melanom, am cancer deja de piele??? Pt ca in nefericita perioada cand am plecat la mare 13 14 iunie 2009, erau radiatii ultraviolete pe o scara de 1 la 9 iar la noi sa inregistrat exact in acele zile, risc major 9 cod rosu, doar ca eu am aflat mai tarziu. Multumesc
1 comentarii
0
05-06-2014, ora 09:25
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Din punctul meu de vedere, trebuie sa se faca excizia alunitei ( nevului ) si examen histopatologic; pentru o excizie corecta si rezultat estetic postoperator, iti recomand ca excizia sa o faci la o Clinica de Chirurgie Plastica. Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •