Problema cu erectia !

10-09-2017
AlinRoman18
Nu este medic/terapeut
AlinRoman18
Salut la toti !
Am 21 de ani si am o problema putin mai jenanta la care nu stiu cum as putea s-o rezolv..
Mentionez faptul ca sunt virgin si ca a urmat acel pas dupa luni bune cu iubita mea sa facem si noi dragoste.
Am inceputul cu preludiul clasic, sarutari, mangaieri fine, priviri in ochi, multa pasiune cum e si normal.
Trecem de acest pas si iubita mea decide sa-mi faca oral, handjob si blowjob, era totul ok, penisul era in erectie, totul bine si frumos
Usor usor am trecut si de asta si i am oferit acel cunnilingvus pe care femeile il adora daca e facut ca la carte, se simtea bine, ma simteam bine cand o priveam in ochi si simteam acel fior care-i trecea prin corp sau orice vibratie..
Care e problema ?
Tot timpul a fost in erectie dar cand sa-mi pun prezervativul si sa urmeze penetrarea, nu stiu cum sa zic dar a devenit brusc mica, erectia s-a dus complet
Am zis hai sa incercam a 2 a oara, tot nimic, a 3 a tot problema asta, am ajuns si la a 4 a si deja ma simteam jenat de situatie si nu stiam ce sa fac...Stau si ma intreb daca acest fenomen destul de jenant pentru mine, e de ordin fizic sau psihic, fiindca ea ma excita si dintr-o privire si imi produce erectia dar exact cand imi e lumea mai draga si vrem amandoi sa ne simtim bine, se strica tot filmul..
As dori sa ma ajute cineva cu un raspuns, chiar sunt dezamagit de mine ca din 4 ori nu am ajuns la placerea suprema si in al doilea rand ca simt eu c-o dezamagesc pe ea usor usor ca nu-s in stare
Daca se poate, as dori un raspuns
Mentionez ca ea nu e virgina si are 18 ani !
O zi buna si rog seriozitate in afisarea unui eventual raspuns
9 comentarii
0
10-09-2017, ora 08:23
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Neacsu Virginia
Buna ziua,
Ca nu e o problema fizica e clar, altfel nu reuseati sa aveti erectie (de 4 ori la rand chiar). Cel mai probabil se pune problema unei anxietati de performanta (Dvs. sunteti virgin, ea nu, din ce descrieti ea nu are probleme in a lua initiativa. Si atunci e posibil-si aici numai dvs puteti sa va dati seama daca asa stau lucrurile-sa aveti diverse idei, mai mult sau mai putin realiste, despre ce asteptari are iubita dvs. de la dvs.)
De obicei, cu cat apar mai multe astfel de situatii, tensiunea si nelinistea fata de performanta cresc, mai ales ca se pune un mare accent pe responsabilitatea barbatilor in a duce femeile la orgasm.
Incepeti prin a va impune ca, o perioada, sa nu ajungeti la penetrare si, daca este atat de important, ajutati- o sa obtina orgasmul altfel. Puteti relua apoi cu penetrare.
0
10-09-2017, ora 09:38
Psiholog Luminita Codrescu
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Luminita Codrescu
buna
Erectia se obtine cand corpul este total relaxat, asta inseamna increzator, linistit, fara nicio temere. Este posibil, datorita lipsei de experienta, sa apara incordari care conduc la pierderea erectiei, la unul din urmatoarele ganduri: preocuparea de a pune prezervativul "corect", preocuparea/ingrijorarea privind satisfacerea partenerei, preocuparea vizand imaginea de sine etc.
Ai putea incerca sa exersezi punerea prezervativului singur acasa, pana vei dobandi indemanarea necesara in asa fel incat prima grija sa dispara. Celelalte doua sunt niste asteptari pe care le poti abandona realizand faptul ca totul se invata, inclusiv a face dragoste "ca la carte", ca sa te citez. Treptat vei dobandi experienta si aceste mici derapaje vor deveni istorie. Mai poti incerca sa o lasi pe ea sa iti puna prezervativul, ca un fel de joc erotic, iar tu sa iti pastrezi rolul de a creste excitatia in cuplu.
Mult succes!
0
11-09-2017, ora 10:47
dan-89
Nu este medic/terapeut
dan-89
Salut.
Iti sugerez o pastiluta de Cialis pentru inceput, problemele psihogene nu dispar cu una cu doua, si pana vor disparea iti va disparea si prietena, cu altul. Asa ca pentru inceput, pana vei prinde incredere in tine, ia-ti o pastila de Cialis cu o ora inainte de act si vei vedea ca nu vei mai avea probleme.
0
11-09-2017, ora 12:18
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Neacsu Virginia
Inainte de a apela la pastile, atentie la aspecte de sanatate. Cialisul/Viagra actioneaza aspra tensiunii arteriale in tot corpul. Deci, pastilele e bine daca le luati, sa le luati cu recomandare de la un medic.
0
11-09-2017, ora 12:40
dan-89
Nu este medic/terapeut
dan-89
Hai sa nu exageram, e doar o pastile, n-a murit niciun om tanar din ele. Bineinteles ca au fost cazuri de decesw, dar asta se ibtampla la batranii care iau cu pumnul asemenea pastile si fac sex toata noaptea, inina fiind mai mult solicitata de la actul sexual in sine decat de la pastile.
0
11-09-2017, ora 15:00
Psiholog Croitoru Marinela
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Croitoru Marinela
Buna ziua,

Dificultatea de a mentine erectia fiind de natura psihologica, va sfatuiesc sa incercati sa va relaxati, sa renuntati la asteptari si sa va bucurati de momentele placute cu iubita dvs. Puteti incerca, la inceput, in locul unor medicamente ( mai ales daca nu aveti prescriere medicala ), inele de silicon, care, odata obtinuta erectia, va ajuta sa o pastrati. Doar pentru a va mai linisti, sa stiti ca aceasta dificultate o au destul de multe persoane la inceputul activitatii sexuale. Sunt emotii, asteptari, presiuni si ca atare, pot sa apara si blocaje.
Este important sa aveti si o comunicare deschisa cu iubita, pentru a va fi alaturi, a va incuraja si mai ales a va linisti legat de asteptarile dvs de performanta sexuala. Incercati sa va focusati mai mult pe emotii, pe partea frumoasa a intimitatii dintre voi doi si lucrurile vor decurge natural, de la sine!
Curaj, ca se poate!
0
11-09-2017, ora 15:17
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Neacsu Virginia
Nu vreau sa declansez conflicte, ca fiecare de pe acest forum imi voi exprima doar parerea: atat timp cat nu cunoasteti personal (cred eu) un om, nu cred ca e o idee buna sa ii recomandati pastile (mai ales fara o pregatire de specialitate)
Totusi, pana la urma, exista avertizarea legata de a urma sfaturile cu discernamant si, prefer sa cred ca oamenii care citesc aici au discernamant.
0
11-09-2017, ora 15:39
dan-89
Nu este medic/terapeut
dan-89
Stimata doamna, va recomand sa cititi intai proapectul Cialisului pentru a fi in cunostinta de cauza. Aceasta pastila a eliminat multe din efectele negative date de viahra, cel mult poate sa apara o infundare a cailor nazale, si aia se intampla doar in 10% din cazuri
0
28-09-2017, ora 14:44
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
In primul rand poate incerci sa ai o discutie cu un psihosexolog despre ceea ce s-a intamplat.
In foarte multe situatii pastilele de tipul Cialis, Viagra, Levitra etc nu functioneaza tocmi datorita inhibitiei psihice. Iar odata ce s-a intamplat sa nu functioneze persoana isi poate pierde increderea si mai mult.

Asa ca apeleaza intai la psihosexolog iar dupa aceea treci si pe la medicul urolog specializat in sexologie. Cialis are intr-adevar mai putine efecte secundare ….dar ‘efectele secundare’ ale unei anxietati de performanta ii pot inhiba complet actiunea

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu - Psihosexolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dezvirginarea - ce trebuie să știi, sfaturi și explicații
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.