Problema cu noua pereche de ochelari

30-01-2022
Anonim9911
Nu este medic/terapeut
Anonim9911
Bună ziua!

Sufăr de miopie si astigmatism miopic. Din 2015 am purtat aceeasi rama de ochelari, iar anul acesta am decis sa o schimb odata cu noile dioptrii. Pe ochelarii vechi aveam:
OS: -2.00, cyl -0.50, ax 165
OD: -2.00
Pe perechea noua de ochelari am:
OS: -3.50, cyl -0.50, ax 10
OD: -4.00
Pe perechea noua am adăugat filtru de lumina albastră si lentila subtiata de 1.67.

Problema este următoarea, cu noua pereche de ochelari vad bine cand privesc drept, daca incerc sa privesc in stanga, dreapta ori jos fara sa întorc capul spre direcția respectivă, orice obiect privesc (copac, bloc, masina etc.) il vad cu un contur galben-portocaliu, iar in telefon scrisul se vede dublat si colorat (albastru si portocaliu).
Oare sa am această problemă de la noua ramă de ochelari ?
Va rog sa ma ajutați cu un rapsuns, nu știu pe cine sa intreb, cei de la optica nu au știut care este cauza. Multumesc!
2 comentarii
1
30-01-2022, ora 19:54
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Mergeti urgent si spuneti acolo unde i-ati facut ce probleme aveti, eventual un nou cobsult.
0
01-02-2022, ora 17:26
Anonim9911
Nu este medic/terapeut
Anonim9911
Mulțumesc! Am fost la 3 doctori din decembrie si pana acum, toti 3 mi-au dat prescriptii total diferite...Am urmat prima reteta, iar cu ochelarii nu vedeam mai deloc si aveam aceeasi problemă cand priveam in stanga/dreapta/jos. Acum am facut a 2-a pereche de ochelari (alta ramă) cu care vad bine drept, dar aceeasi problema cand privesc in alte direcții. Nu stiu ce sa mai fac...:(
E prima dată când mi se întâmplă treaba asta si nu inteleg de la ce poate fi...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: