problema cu vederea

04-08-2009
silviadaniela
Nu este medic/terapeut
silviadaniela
buna ziua,
am operatie cu laser la ochiul stang si implant de cristalin la ochiul drept intrucat nu se putea face tot laser miopia fiind de -11. acum este al doilea an de la operatie si a intervenit o problema.am constatat ca, cu ochiul la care am implant nu mai vad sa citesc de aproape.am fost la control, mi s-au schimbat ochelarii, am -1, 5 la ambii ochi si mi s-a prescris sa iau mertilene puro timp de 3 luni. nu inteleg ce s-a intamplat de ce nu pot vedea de aproape cu ochiul drept avand in vedere ca m-am simtit foarte bine in urama operatiei. nu stiu daca aceasta problema a intervenit acum sau era de dupa operatie. eu mi-am dat seama intamplator. va multumesc pentru raspuns
4 comentarii
0
04-08-2009, ora 20:27
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Ce varsta aveti? Da, pentru a vi se asigura o vedere buna si la distanta si la aproape ar fi trebuit sa vi se implanteze un cristalin mutifocal; cristalinul natural asigura o vedere buna la aproape, prin acomodatie( functia aceasta se pierde la presbiopi si cand este indepartat cristalinul ; de aceea, se prescriu la presbiopi sau la cei cu implant de cristalin unifocal care asigura o vedere buna la distanta, ochelari pentru citit); in cazul dumneavoastra, este corect sa vi se prescrie ochelari pentru citit; ar mai fi o solutie, eu o consider periculoasa( exista risc de decolare de retina): explantul cristalinului actual si implantul unui cristalin multifocal;numai bine
0
04-08-2009, ora 21:38
silviadaniela
Nu este medic/terapeut
silviadaniela
buna seara,
am 25 de ani si operatia a fost facuta acum 2 ani. nu stiu ce fel de cristalin mi s-a pus, daca este unifocal sau multifocal dar nu inteleg de ce nu mi s-au dat ochelarii de citit daca am nevoie de ei. azi am fost la control la medicul oftalmolog si mi s-a zis ca faptul ca nu vad sa citesc aproape cu ochiul drept se datoreaza miopiei foarte mari pe care am avut-o si faptului ca aveam si strabism si s-au produs modificari la ochi si mi s-a prescris acel tratament. ce ar trebui sa fac pentru ca sunt ingrijorata din cauza ochiului. doctorul mi-a spus ca operatia este foarte bine dar totusi eu nu vad sa citesc aproape cu ochiul drept. as dori sa-mi mai spuneti daca acest lucru il va afecta pe celalalt avand in vedere ca am in continuare si la el o dioptrie de -1, 5. multumesc frumos pentru raspunsul oferit
0
05-08-2009, ora 20:44
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara ! Cred ca ar trebui facuta o proba cu lentile pentru citit ca sa vedem daca se poate prescrie sau nu o reteta de ochelari( daca nu se se pot prescrie ochelari, asta inseamna ca exista leziuni in macula - maculopatie miopica, se vede aceasta maculopatie si la examenul fundului de ochi; ar fi bine sa iei Mirtilene Puro- 1 comprimat pe zi, in cura de cel putin 1 luna, repetata dupa 3 luni); numai bine
0
20-08-2009, ora 11:56
stelly
Nu este medic/terapeut
stelly
Buna ziua,
de doua sapatamani am suferit o operatie de implant de scritalin la ochiul stang.(precizez ca m-am nascut cu miopie) si ca la sugestia doctorului am facut acest implant. insa de la 1 saptamana si jumate am observat niste reactii, cum ar fi: -pe pupila parca "palpaie" ceva;- uneori oberv ca pupila la ochiul drept este mai mare decat cea la ochiul stang.
Vederea s-a imbunatatit cu vreo 20%(nu stiu exact), si mi s-a spus ca dupa 3 saptamani d ela operatie s-ar putea(defapt este sigur) sa port ochelari cu dioptrie de +3 la ochiul bolnav la apropiere.
Va rog sa-mi comunicati daca aceste lucruri vor fi permanente, fiindca am senzatia ca un ochi este mai stralucitor decat celalalt si ca imi da senzatia de ochi de sticla. Ba mai mult ma deranjeaza foarte mul, faptul ca unele persoane au inceput sa se uite foarte "dubios" la mine...
sincer nu stiu daca am facut bine ce am facut, mai ales ca am renuntat la cristalinul propriu.
sunt foarte afectata de acest lucru si va rog, din suflet sa ma ajutati
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: