Problemă întindere de ligament

29-02-2020
cosminr51
Nu este medic/terapeut
cosminr51
Am fost în vineri dimineață la spital pentru ca joi în jurul orei 17:00 la baschet mi-am dat piciorul într-o parte, mai exact piciorul drept spre interior l-am dat. Am mers vineri dimineață la spital pentru ca ma durea, nu puteam sa merg foarte bine și începea sa se umfle. Am fost, am făcut radiografie și mi s-a zis ca am întindere de ligament, ca nu este ceva grav. D-nul doctor mi-a spus sa stau cel puțin pana luni preponderent în pat cu piciorul ridicat, asta am făcut în mare parte, mi-a spus sa stau cel puțin 14 zile acasă și sa nu îl folosesc asa mult, sa nu îl solicit. De asemenea mi-a dat arcoxia de 120mg primele 7 zile apoi de 90mg încă 7 zile, și sa ma dau cu sindolor de 3 ori pe zi, pe timpul zilei sa țin o fașă la picior. Asta am făcut, am luat pastilă, m-am dat cu unguent și am ținut fașă, dar piciorul a continuat sa se umfle treptat și sa se invineteasca din ce în ce mai rău. Mi s-a învinețit foarte rău în drapata piciorul sub gleznă și în dreptul degetelor, în aceste 2 zone cel mai mult dar și în rest este mai puțin vânat. Durerea nu este la fel de mare dar ma ingrijoreaza faptul ca piciorul continua sa se umfle și vânătăia sa se extindă. Nu știu ce sa fac, dacă sa mai stau acasă și sa sper sa dea înapoi sau sa merg înapoi la spital. O prietenă care lucrează ca asistenta mi-a spus ca s-ar putea sa fie un hematom, dar nu știu ce sa zic și ce sa fac. Vânătăia este cam de ~10 cm lungime și ~2-3cm înălțime, situata sub gleznă. Vânătăia mi se pare destul de pronunțată, nu este încă spre negru dar este destul de pronunțată. Mama mea ma pune ca pun peste noapte o foaie de varză ca spune ea, ca trage vânătăia, am făcut asta aseară și ea spune sa pun și azi dar sunt cam sceptic. Nu pot sa atașez poze ca as fi atașat pentru a se vedea piciorul. As avea nevoie de niște păreri, mulțumesc pentru timpul acordat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.