ruptura menisc intern

08-06-2012
ciulian78
Nu este medic/terapeut
ciulian78
Buna ziua
ma numesc iulian si am 33 ani
recent am avut un accident nedorit
in urma r.m.n diagnosticul este urmatorul:ruptura menisc intern genunchi drept
la care se mai aduga si altele:
-fragment meniscal partial detasat
-ligament incrucisat anterior
-ligament incrucisat posterior
-ligament colateral intern rupt
-dezinsertie partiala ligament colateral lateral
medicul care m-a consultat spune ca se poate efectua operatie cu lase dar necesita si interventie chirurgicala
ce ma sfatuiti ca eu nu mai inteleg nimic
va multumesc
10 comentarii
0
08-06-2012, ora 20:25
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
diagnosticul este greu de inteles: daca bine inteleg, DVS aveti o ruptura de incrucisat anterior, o ruptura de incrucisat posterior, un colateral intern rupt, un colateral extern partial rupt si un menisc intern lezat?
trebuie sa stiti ca rezultatul RMN-ului este foarte pretios insa verdictul este dat de examenul fizic.
0
09-06-2012, ora 13:03
ciulian78
Nu este medic/terapeut
ciulian78
ce este examen fizic?
dupa cum am scris pe pagina de rmn la diagnostic scrie ruptura menisc intern genunchi drept, iar mai jos sunt si celelalte aliniate
0
09-06-2012, ora 14:34
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
examenul fizic este facut de un ortoped. prin examen fizic este examinat stabilitatea anterioara, posterioara si laterala a genunchiului, sunt facute testele de provocatie a leziunilor de menisc etc.
diagnosticul descris de Dvs este absolut necalar, citez:
"-LIGAMENT INCRUCISAT ANTERIOR
-LIGAMENT INCRUCISAT POSTERIOR "
ce este cu ligamentele incrucisate? sunt rupte sau nu.
daca Dvs aveti o leziune de ambele ligamente incrucisate, colateral intern si partial colateralul extern, leziunea de menisc este infirma langa acestea.
leziunea combinata a celor patru ligamente se poate obtine numai prin luxarea genunchiului, o leziune rara si extrem de grava.
de acea ar fi bine de stiut ce este cu ligamentele incrucisate?
0
11-06-2012, ora 12:42
ciulian78
Nu este medic/terapeut
ciulian78
BUNA ZIUA
AM SCRIS DOAR PE SCURT CREZAND CA SE INTELEGE DAR VOI SCRIE DETALIAT
DIAGNOSTIC:RUPTURA MENISC INTERN GENUNCHI DREPT
-examinare IRM e genunchiului(corPD fs, corT2, sagT1, sagT2, sagPDfs, axPDfs, sagPD LIA, sagT1fs+Gd)evidentiaza:
-arii limitate in hipersemnal PD la nivelulmaduvei osoasecondilfemuralextern, antero-lateral si platou tibial, postero-lateral (edem osos limitat)
-corticala osoasa cu contur regulat, cu grosime normala, fara modificaride semnal subcondrale
-cartilajul care acopera condilul femural lateral si platoul tibial lateral cu minime neregularitati de contur (leziuni cartilaginoase grd I / II)
-FRAGMENT MENISCAL PARTIAL DETASAT de la nivelul jonctiunii corp-corn posterior al MENISCULUI LATERAL, MARGINE INFERIOARA, migrat la nivelul recesului menisco-tibial, ce mai pastreaza legatura cu meniscul donor
-petesii in hipersemnal PD la nivelul CORNULUI POSTERIOR AL MENISCULUI INTERN (LEZIUNE MENISCALA (GRD I)
-LIGAMENT INCRUCISAT ANTERIOR cu tumefiere importanta si semnal modificat, aparent cu pastrarea partiala a continuitatii, cu disparitia structurii fibrilare, cu gadolinofilie crescuta (leziune ligamentara grd II / III)-necesita corelare cu semnele clinice
-LIGAMENT INCRUCISAT POSTERIOR cu semnal modificat in 1/3 inferioara (leziune ligamentara grd I )
-LIGAMNENT COLATERAL INTERN RUPT, sinuos, cu edem periligamentar
-DEZINSERTIE PARTIALA LIGAMENT COLATERAL LATERAL
-tendon rotulian cu semnal omogen, grosime normala
-revarsat lichid articular in cantitate mare
-EDEM important la nivelul partlor moi periarticulare
-RUPTURI FIBRIARE MS GASTROCNEMIAN LATERAL, contigent profund, cu resturi hematice incluse
-structuri vasculare din campul de examinare fara anomalii decelabile

ASTEPT RASPUNSUL DUMNEAVOASTRA VA MULTUMESC
0
11-06-2012, ora 13:01
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza ar fi bine un examen fizic pentru a aprecia stabilitatea genunchiului (acesta este recomandat si de radiolog "necesita corelare cu semnele clinice")
prima problema majora care trebuie clarificata este leziunea de colateral extern, daca acesta este majora (instabilitate laterala sau in varus) trebuie operata si reconstruita colateralul extern pentru ca acesta are slabe sanse de regenerare.
colateralul intern deobicei se vindeca cu imobilizare cu orteza, cu limitare 0-0-90 grade in 6 saptamani.
meniscul intern trebuie oparata prin artroscopie, fragmentul dislocat trebuie indepartat, meniscul nu are deloc sanse de regenerare
cu artroscopie se poate evalua si ligamentele incrucisate, daca ele sunt rupte, trebuie reconstruite, dupa cel putin 6 saptamani de la accident si dupa vindecarea colateralelor (cu colaterale instabile nu are rost o ligamentoplastie de incrucisatanterior sau posterior)
daca aveti sub 50 de ani si sunteti activ:
daca ligamentul incrucisat posterior este rupt, ea trebuie inlocuit neaparat si primul (deci inainte de inlocuirea cruciatului anterior). este o operatie destul de complicata, mult mai complicata decat anteriorul, foarte putin chirurgi il fac.
daca cruciatul posterior este in ordine sau a fost inlocuit, si cruciatul anterior este rupt, trebuie inlocuit LIA, care nu este o operatie foarte complicata insa trebuie cautat un ortoped care se pricepe bine la aceasta operatie.
inlocuirea ligamentului incrucisat anterior, fara a avea un ligament incrucisat posterior nu are nici un rost.
putini chirurgi poti sa le inlocuiasca pe ambele intr-o singura operatie, in romania nu pot sa va spun nici unul.
restul leziunilor sunt minore si se vindeca de sine
imobilizarea ghipsata nu are rostul, este profund daunator, duce la pierderea mobilitatii genunchiului
daca aceste leziuni ati reusit sa le produceti printr-o luxatie de genunchi, si capsula articulara este distrusa cu o instabilitate majora, multidirectionala a genunchiului deobicei prima alegere este un fixateur extern pentru 6 saptamani.
daca cele patru ligamante mari ale genunchiului sunt lezate chiar s cu cele mai performante operatii de reconstructie, genunchiul nu va fi cum a fost si probabil cu timpul cartilajul va avea de suferit, o instalare precoce a artrozei este probabila.
0
11-06-2012, ora 16:07
ciulian78
Nu este medic/terapeut
ciulian78
accidentul a avut loc pe data de 02/06/2012, am cazut de pe motoscuter
chiar in ziua respectiva am fost la urgente si mi-a pus piciorul in atela ghipsata si a zis sa nu calc deloc pe el, piciorul se umflase dar acum cred ca s-a dezumflat
pe data de 7 am facut rmn si mi-a dat rezultatul
mai am si acum atela si trebuie sa astept pana spre sfaritul lunii pentru operatie, dar medicul a zis sa stau mobilizat la pat si sa nu calc pe el
inainte de rmn medicul mi-a facut si examen fizic si parea a fi bun din punctul lui de vedere dar a zis ca nu se pronunta pana la r.m.n

CRED CA AS PUTEA SA PASEC CU EL, AM INCERCAT USOR DAR MA FURNICA,
I-MI ESTE FRICA SA NU COMPLIC LUCRURILE
IN ACEST CAZ CE MA SFATUITI

VA MULTUMESC FOARTE MULT PENTRU SFAT
0
11-06-2012, ora 17:57
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
imobilizarea cu atela ghipsata este demodata si insuficienta
nu-mi pot aprecia cat de stabil este genunchiul, daca este o instabilitate majora nu ar trebui sa pasiti pe ea.
instabilitatea este greu de apreciata in primele zile dupa accident din cauza dureri si reflexului de aparare, trebuie reevaluata dupa trecerea simptoamelor acute.
sper sa primiti injectii contra trombozei?
in care oras veti fi operat?
0
11-06-2012, ora 18:11
ciulian78
Nu este medic/terapeut
ciulian78
fac injectii fraxiparine
operatia teoretic ar trebui sa o fac in Suceava la policlinica Bethesda
dumneavoastra de unde sunteti?
0
11-06-2012, ora 18:36
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
eu nu mai lucrez in romania, numai as fi vrut sa stiu ce spital accepta cazul. nu pot sa spun nici bine nici rau despre spitalul amintit, mult succes
0
11-06-2012, ora 19:11
ciulian78
Nu este medic/terapeut
ciulian78
Multumesc mult
sper sa va dau o veste cat mai buna si cat mai curand
MULTUMESC PENTRU SFATURI SI RABDAREA DE A RASPUNDE
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul