problema la vulve

19-06-2007
alinutzza93
Nu este medic/terapeut
alinutzza93
am o problema.am observat k mi s'a marit considerabil vulva stanga !!!!!! ce mi se intampla?ce pot face pentru a o aduce la marimea normala??am doar 14 ani
9 comentarii
0
19-06-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Majoritatea femeilor sunt mulţumite cu o singură vulvă ! Sigur e vorba de vulvă, nu de altceva (labie, sân, orice e element pereche) ?
0
20-06-2007, ora 00:00
alinutzza93
Nu este medic/terapeut
alinutzza93
paaay.nu stiu...sunt alea doua "buze" de sub clitoris sau nu stiu cum sa explic cred ca va'tzi dat seama nu?mi s'a marit cea stanga cam mult.shi e cam rosie iritata...nu stiu ce sa fak...
0
20-06-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
De obicei se întâmplă asta când "creşte invers un fir de păr", caz în care problema se va rezolva de la sine, eventual cu un pic de supuraţie care va marca spargerea bubiţei. Asta se vindecă singură. Mai există (ar veni pe locul 2 ca frecvenţă) posibilitatea să fie vorba de o problemă un picuţ mai serioasă: inflamaţia uneia din glandele mici care străjuiesc vulva. La asta, de obicei trebuie tratament.
Poate că cel mai bine ar fi să mergeţi la doctorul dv să vadă în care din cele 2 situaţii vă aflaţi.

P.S.: Se cheamă labii. Sau, pe româneşte, buze (labii e pe latineşte). Vulva este toată partea care se vede din organele sexuale.
0
21-06-2007, ora 00:00
alinutzza93
Nu este medic/terapeut
alinutzza93
ce inseamna supuratie??
0
21-06-2007, ora 00:00
alinutzza93
Nu este medic/terapeut
alinutzza93
as putea sa va spun exact cum arata ca sa va dati seama ce ar putea fi?
0
01-10-2009, ora 19:04
adelina1993
Nu este medic/terapeut
adelina1993
as vrea si eu sa ma ajutati.nu stiu ce sa fac...si nici nu vine vorba sa merg la doctor.am niste bubiti albe in interior pe labile mici.cea stanga s-a marit...ce poate fi?
0
02-10-2009, ora 01:29
ade_20
Nu este medic/terapeut
ade_20
Alinutza..supuratie inseamna... scurgere..poate te-ai iritat de la ceva... de aia ai bubite... sau ai infectie mica...
0
02-10-2009, ora 20:55
adelina1993
Nu este medic/terapeut
adelina1993
poate...dar nu e de putin timp.de un an poate.si nu mai trece...si dupa cum am spus mi sa marit o labie mica.nustiu...de ginecolog nu vreau sa aud..ma tem..offffffffffffffffffff.poate fi ceva grav?...si pe deasupra am un prieten care vrea sa avem o relatie sexuala.(protejata)..ce sa fac?.
0
29-06-2010, ora 22:48
dayana marina
Nu este medic/terapeut
dayana marina
am vulva marita cam cu un cm mai mult decat ar trebui...am fost la 2 medici mi-au dat fiecare cate un unguent diferit dar nu se observa nici o schimbare...am doar 15 ani iar problema asta o am cam de 2 ani...nu stiu ce sa fac..uneori nu ma simt bine in nici un fel de lenjerie, pielea e iritata, rosie, uneori imi da mancarimi.ma simt jenata mai mereu de la ce poate fi sau ce esti mai exact?????????//si cu ce as putea trata problema ???? am facut spalaturi cu bicarbonat si ceaiuri naturiste dar fara efect dati-mi un raspuns va rooog!!!!!!!!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vulvodinia - ce trebuie să știi
  •