Problema mentinere erectie in timpul actului... | Forumul Medical ROmedic

Problema mentinere erectie in timpul actului...

09-11-2008
Antauri
Nu este medic/terapeut
Antauri
Buna tuturor. Am avut o problema cu prietena mea, si cred ca o sa fie si in continuare, anume: In timpul preludiului imi mentin erectia, deoarece actul are o anume continuitate insa in acele secunde in care trebuie sa-mi pun prezervativul, gandul fuge in alta parte, erectia scade si efectiv o pierd si nici ca mai revine. Am citit pe forum ca e o problema cu "acomodarea fata de partenera". Exista vreun psiholog, ginecolog, serviciu caruia ma pot adresa sa aflu care sunt cauzele: psihologice sau fizice?...
11 comentarii
0
09-11-2008, ora 10:17
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
e mult de cauze psihologice, mai ales dacă partenera e nouă... încearcă la psiholog întâi şi vezi ce ţi spune
0
09-11-2008, ora 12:19
Antauri
Nu este medic/terapeut
Antauri
E noua, virgina. Recunosc ca am tratat cu frica primul act si de aici o serie de griji. Asta a cauzat si cateva probleme de comunicare, dar am avut noroc ca amandoi am tratat problema destul de matur incat sa intelegem amandoi ca in alt mod situatia ar fi fost traumatizanta pentru amandoi.

Urasc doar faptul ca trebuie sa apelez la psiholog pentru o problema a mea de concentrare in timpul actului. Stresul de la munca, si facultate e asa mare incat chiar si in cele mai intime momente isi face loc in gandurile mele... si evident: nimeni nu se excita gandindu-se la probleme pe care le are de rezolvat.
0
09-11-2008, ora 13:11
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Toate problemele tale dispar in intimitate.Pentru tine nu exista decat partenera ta.Daca nu poti trece cu brio peste momentul fixarii prezervativului, invat-o pe ea sa ti-l puna, spune-i cu diplomatie si tact ca ar fi benefic sa contribuie si ea la acest preludiu.Daca la inceput refuza, nu insista. Ai rabdare, caci cu timpul o va face.
0
09-11-2008, ora 17:48
nokki
Nu este medic/terapeut
nokki
Parerea mea este sa incerci si fara prezervativ.
Odata ce ambii veti fii satisfacuti in actul sexual, cred ca excitatia ta nu va mai scadea la manevrarea prezervativului, in amintirea actului reusit.
0
09-11-2008, ora 21:59
Antauri
Nu este medic/terapeut
Antauri
Am cerut sfatul parintilor, caci deh, cand ai nevoie de un sfat bun, cei mai bun sunt parintii. Mi-au zis clar si concis: daca ea se asteapta sa-si piarda virginitatea si eu sa port prezervativ in timp ce incercam actul, atunci sa-si ia gandul de la asa ceva, din 2 motive:
1. eu trebuie sa fiu excitat si sa-mi mentin excitatia in timpul penetrarii. Asta nu se poata intampla din moment ce prin prezervativ nu simt nimic.
2. in cazul in care efectiv vrea si vrea sa foloseasca prezervativ chiar si in cadrul dezvirginarii, atunci ea trebuie sa realizeze ca o sa o doara mai tare, deoarece efectiv ea in loc sa simta un organ cald, o sa simta o punga (efectiv asta e prez.-ul, o punga din latex...)

Voi ce parere aveti?
0
10-11-2008, ora 18:27
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cati ani ai ?Chiar si aceste probleme legate de desfasurarea actului sexual trebuie sa le dezbati cu mama si cu tata ? Nu e o chestie care va privesc doar pe voi doi??? De ce nu intrebi bunicii?
0
10-11-2008, ora 18:35
Antauri
Nu este medic/terapeut
Antauri
"drHouse"... cui te adresezi intr-o problema in care amandoi nu stiti de la ce poate sa fie? Nu celor ce iti sunt mai aproape? Si ne priveste pe noi doi, DAR CERI SFATURI LA CINE trebuie intr-un caz ca asta.
0
10-11-2008, ora 19:56
Antauri
Nu este medic/terapeut
Antauri
Ironia cu care tu tratezi acest topic nu se cuvine. Aici eu am o problema, am discutat-o si eu si prietena mea, si intre 4 ochi am discutat-o si cu parintii mei care au putut sa-mi dea un sfat inteligibil pe domeniu. Urasc prostia cu care tratetezi acest subiect. Mai bine taci ca in loc sa faci bine, vorbesti sa te aflii in treaba...
0
11-11-2008, ora 07:50
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Imi pare rau daca te-ai simtit ofensat, dar sincer tare mult m-a mirat faptul ca ai apelat la parinti.Si eu am doi adolescenti in casa, ma mai intraba fel de fel de lucruri legate de fete, cand mai au o durere, dar probleme atat de intime cum e, de exemplu, a ta, cred ca mai bine si-ar taia o ureche decat sa se destainuie la parinti.De obicei adolescentii, chiar daca au in casa persoane calificate care pot sa-i indrume in astfel de probleme, discuta cu prietenii cei mai apropiati de varsta lor si mai cu experienta intr-ale sexului.Cel putin raspunsurile primite sunt mai obiective.De asta m-am mirat caci esti un caz rar.Imi cer scuze, caci nu am avut intentia de a-ti minimaliza problema pe care sper sa ti-o rezolvi cat mai curand.
0
11-11-2008, ora 09:03
Antauri
Nu este medic/terapeut
Antauri
Cei ce te pot sfatuii cel mai bine sunt cei ce te-au creat. Mi-e mai usor sa vb. cu parintii decat cu vreun prieten, deoarece stiu ca experienta alor mei (chit ca au facut-o acum 20 de ani) e mai mare decat a vreunui prieten, iar raspunsurile mai in beneficiul meu. Un prieten imi va spune ce crede el, un parinte imi va spune ce e bine, in urma a ceea ce stie si el.

Oricum, am ajuns la concluzia ca motivul pt. care n-am putut sa mai mentin erectia a fost preludiul prea lung. Am stat sa calculez sa vad cat ne-a luat preludiul si am ajuns pe undeva pe la 1 ora jumatate, doua. Vorba unui prieten: "cat ma? 1 ora jumatate? Pai esti norocos frate... 10 minute, 15 maxim... dupa care moare"... Deci, pana la urma reduc problema la un preludiu prea lung :)... Cred ca intervenise oboseala dupa atata timp de tavaleala prin pat...
0
22-05-2018, ora 15:26
Bebyk
Nu este medic/terapeut
Bebyk
Buna!
Si sotul meu a inceput sa aibe astfel de probleme !
Suntem disperati !
Si Sotul meu are probleme la erecție... atunci cand avem contact sexual !...Penisul se inmoaie in timpul contactului sexual !...mai exact dupa preludiu !...
Avem 8 ani de cand suntem impreuna si 3 ani de cand am avut nunta !
Eu incerc sa ma mentin ca si femeie sa am grija de mine, sa fac sport sa arat bine ! Stiti ce vreau sa zic!...
Va rog scrieti-ne niste sfaturi ce ar putea fi ?!?..
suntem foarte ingrijorati si nu stim ce sa facem ! Mie teama sa nu fie ceva grav pt ca inainte mu am avut astfel de probleme !
Cum sa procedam si unde sa mergem ?
Am facut o programare la urolog sper sa fie bine sa fie complet sanatos !
Cunoasteti un alt medic care ne poate ajuta in problema asta ?
Va rugam ajutati-ne!
Va dorim zi frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: