Problema penis, lipsa lubrifierii

20-06-2016
Mihaiiii
Nu este medic/terapeut
Mihaiiii
Buna seara. In urma cu cateva ore, am facut sex neprotejaat cu prietenea mea. La un moment dat, aceasta se "uscase", iar eu am fortat intrarea penisului in vagin. Cand am reusit, amm simtit o piscatura, apoi l.am scos si m-am trezit cu sange pe el. Nu stiu daca este de la asa numita ațã, sau este ceva grav. Mentionez ca, a curs ceva sange..si ma ustura foarte tare daca pun mana sau daca se atinge apa de acea rana (rana este caam de 1-2 cm, piele vie, cum s.ar zice), iar taierea (nu pot spune ruptura, pentru ca nu s.a rupt definitv ata, daca este de la ea) s.a produs sub preput, sub "capul" penisului. Astept sa-mi spuneti mai exact, si cat mai precis de laa ce este, daca trebuie sa ma duc la control si ce sa fac sa scap de aceasta usturime ( meentioneez ca nu simt nimic de la rana daca nu o ating cu ceva).
5 comentarii
0
20-06-2016, ora 10:00
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Daca faceti sex neprotejat stiti ca exista riscul unei sarcini?
Este probabil ca ceea ce s-a intamplat, datorita lipsei lubrifierii, este o plesnire a pielii penisului, in locul unde s-a produs frecarea cel mai intens. Pentru ca zona este foarte vascularizata poate sa curga putin sange. Nu mai faceti sex si nu va mai masturbati pana la vindecarea completa a ranii. Pana atunci pastrati o igiena corespunzatoare a zonei. Nu este nevoie sa frecati zona cu sapun ci incercati sa o spalati cat mai atent, fara a forta. Avand in vedere ca rana este intr-o zona umeda poate ca cicatrizarea sa dureze ceva timp 1-2 saptamani.
Pentru viitor va recomand urmatoarele:
- educatie sexuala pentru a va informa despre riscurile de sarcina si BTS-uri
- utilizarea prezervativului
- atentie pentru partenera, preludiu satisfacator pentru aceasta, ceea ce va duce la lubrifiere corespunzatoare
0
20-06-2016, ora 10:57
Mihaiiii
Nu este medic/terapeut
Mihaiiii
Multumesc mult pentru raspuns. Exista vreo crema pentru a ma da cu ea in locul acela, care sa ajute la cicatrizare si la diminuarea usturimii?
0
20-06-2016, ora 11:36
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Nu este nevoie de nici o crema deocamdata. Incercati sa pastrati zona cat mai uscata posibil, spalati si stergeti prin tamponare usoara. Incercati sa nu frecati zona pe cat este posibil.
Daca apar alte simptome va trebui sa va duceti la un control medical.
0
20-06-2016, ora 11:38
Mihaiiii
Nu este medic/terapeut
Mihaiiii
Am inteles. Va multumesc mult.
0
20-06-2016, ora 12:03
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Nu va pot raspunde in privat din cauza setarilor pe care le-ati facut.
Lasati natura sa-si urmeze cursul. Este foarte important sa faceti asta, chiar daca va dura mai mult timp din urmatoarele considerente: pielea penisului, penisul in sine are o structura complexa. In cazul de fata, daca cicatrizarea nu se face corect/natural, este posibil ca acolo sa ramana o zona sensibila, care sa mai produca neplaceri in timp. Daca este vorba de "ata penisului" asa cum gresit este denumita, ea trebuie sa se vindece natural altfel, daca se scurteaza (printr-o cicatrizare nepotrivita) poate sa produca probleme la erectie sau in timpul actului sexual.
Pe viitor este recomandat sa folositi prezervativul tocmai pentru a proteja penisul in timpul actului sexual; lipsa lubrifierii poate provoca neplaceri atat femeii cat si barbatului. Lipsa lubrifierii este dovada ca ceva nu a mers cum trebuie in timpul actului sexual; vaginul este construit ca sa se lubrifieze atunci cand exista stimulare sexuala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rană pe penis
  •