Problema post-operatorie

23-08-2014
gabriela59
Nu este medic/terapeut
gabriela59
Buna seara!

Ma numesc Gheorghe Gabriela(59 ani), locuiesc in Braila si sunt pensionara la limita de varsta. Am suferit o opertie la Spitalul Militar din Bucuresti in data de 4 august 2014, in urma careia am fost diagnosticata cu hernie de disc L4-L5 mediolaterala dreapta - operata;discartroza toracolombara; stenoza de canal vertebral-lombar. Am fost externata pe data data de 12 august 2014 si urmez momentan urmatorul tratament: Vimovo/1 capsula/zi, Midocalm/2 capsule/zi si Diclotard/3 capsule/zi.Medicul de familie mi-a recomandat un Vimovo pe zi si un Alanerv pe zi. In momentul de fata, nu pot sta in sezut mai mult de zece minute, iar in picioare doar 2-3 minute. Dupa aproximativ trei saptamani de la operatie, nu pot merge decat cativa pasi si am dureri mult mai mari decat ianintea operatiei. Am contactat medicul care m-a operat si mi-a spus ca durerile vor persista circa 3-4 luni, iar daca durerile sunt insuportabile domnul doctor m-a invitat la un control in Spitalul Militar. Intrebarea pe care doresc sa v-o adresez este daca recuperarea ar trebui sa fie atat de dificil de suporatat si daca mai sunt sanse sa merg vreodata?
4 comentarii
0
23-08-2014, ora 22:53
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ce oparatie ati avut si unde sunt durerile? in zona lombara sau iradieaza in picioare?
0
23-08-2014, ora 23:04
gabriela59
Nu este medic/terapeut
gabriela59
Operatia a fost pe coloana, este destul de mare si durerile insuportabile le am in zona fesei drepte si iradiaza mai mult de la genunchiul drept in jos (sunt durerile mai mari decat inaintea operatiei, deoarece inainte de a ma opera stateam in sezut ore intregi fara sa am nimic, dar intampinam dificultati la mers).In pat, indiferent pe care parte as sta, am aceste dureri, dar nu atat de insuportabile precum atunci cand sunt in pozitie verticala.
0
24-08-2014, ora 10:31
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
nu ati inteles intrebarea
s-a facut o decompresie (mai mult spatiu in canalul spinal)
s-a facut o nucleotomie (indepartarea herniei de disc)
s-a facut o spondylodeza (stabilizare cu suruburi)
cate si care etaje au fost operate, numai 4/5?
a fost o operatie microchirurgicala (cu microscopul) sau clasica, deschisa?
ce inseamna pentru Dvs destul de mare? cate cm?
o operatie pe coloana se face pentru a imbunatatii durerea, o durere accentuata (mai ales una radiculara - care iradieaza in picior nu este normala). daca durerea iradieaza in picior inseamna ca radacina nervoasa este irtata/lezata/sub compresie. acesta poate sa se intample in cazul nucleotomiilor cu recidive imediat postoperatorii.
in prima faza ar trebui un examen competent pentru a depista daca aveti si probleme motorii sau senzorii si in functie de examen trebuie decis: se trateaza conzervativ, se face un RMN sau/si se revideaza
0
24-08-2014, ora 11:45
gabriela59
Nu este medic/terapeut
gabriela59
Buna ziua!

Initial, am facut un Rmn la Braila in martie 2014, unde, dintr-o eroare in acte figura numele meu si cnpul si varsta altei persoane.Am urmat un tratament care probabil nu a fost corespunzator, iar boala s-a agravat.Am consultat toti medicii chirurgi si neorochirurgi din Braila si, in final, s-a ajuns la concluzia ca trebuie sa merg la Bucuresti. In urma Rmnului gresit, toti medicii spuneau ca nu sunt de operat, timp in care durerile devenisera insuportabile.
In august 2014, la Spitalul Militar din Bucuresti, mi-a fost facut un Rmn si s-a hotarat interventia chirurgicala.Mi-au fost extrase pe un servetel mai multe bucati asemanatoare feliilor de pepene, rosii si crestate, care au rezultat din inelele sparte. Nu s-au folosit suruburi. Operatia a fost clasica, avand 15 copci inatinzandu-se pe o lungime de 11 cm. Au fost operate etajele L4-L5.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: