Problema respiratorie

26-05-2006
Aurel23
Nu este medic/terapeut
Aurel23
Am 23 de ani m-am lasat de fumat de 1 an. De cand fumam am simtit ca orice fum am tras intra parca pe partea dreapta ma rog asa simteam eu. Si cand fumam auzeam cateodata cand expiram un sunet subtire dar incet. Am fumat 7 ani. Asta era inca de cand am inceput sa fumez. Si tot de cand am inceput sa fumez am simtit o iritatie in partea dreapta sus a pieptului. Si cand fumam o simteam si cand eram racit. Acum m-am last de fumat si pot sa spun ca este mult mai bine, pot sa respir mai usor etc. Dar iritatia nu a disparut. Acum un an cand m-am lasat de fumat am tusit odata si am vazut ca aiesit sange, m-am panicat amlasat tigarile si am facut toate analizele posibile, de la ecografie la endoscopie, bronhoscopie, larigeioscopie totul. Absolut nimic. O mica infectie in faringe dar atat. Insa senzatia tot acolo e. A trecut un an si tot simt iritatia acolo. Acuma intr-o seara am facut putina febra ca la orice raceala, dupa medicamente a trecut, dar a revenit iar dupa 1 saptamana. Iar am luat medicamente iar s-a ameliorat insa iritatia pe partea dreapta sus e tot acolo. Va scriu acuma pentru ca in fiecare dimineata se aude sunetul ala subtire cand expir ca si cum as avea ceva acolo in piept, daca ma fortez si tusec iese ceva substanta si de 3 zile e insotita de sange. Putin sange. Dupa ce iese acea cantitate de sange continua sa iasa substanta dar fara sange. NU stiu ce sa fac, am fost la doctor a zis ca nu am nimic, ca e viral etc. dar iritatia o am de cand fumam, sangele au zis ca e de la vase care s-au spart etc.. dar simt ca vine de la iritatia aia, in rest sunt ok nu am slabit am pofta de mancare etc. Sunetul acela subtire si sangele in piept ma panicheaza la culme, nu stiu ce sa fac mi-e frica sa merg iar la doctor sa nu zica ca sunt ipohondru dar chiar mi-e frica.. pentru ca nu trece. Asa a fost si atunci cand am facut analizele si nu au gasit nimic dar eu nu ma simt bine si nu mai stiu ce sa fac. A mai este o chestie, dupa ce scot dimineata expectoratia aceea nu se mai aude acel sunet. si e ok nu prea tusesc, si si dimineata tusesc pentru ca ma provoc eu ca sa iasa. Apreciez orice diagnostic sau parere ca teoria cu "n-ai nimic mai" nu pot sa o cred ca bolnav psihic nu sunt si nici ipohondru. Multumesc
6 comentarii
0
27-05-2006, ora 00:00
Dr. Adam Evelina
Identitate neconfirmată
Dr. Adam Evelina
Va recomand sa va administrati timp de 3 luni de zile Tabacprotect 30 picat*3/zi, Bronhofit 30 picat*3/zi si Meridian Plaman 30 picat*3/zi, le gasiti la magazinele naturiste, produse Santo Raphael. Aceste produse o sa produca si o echilibrare a Meridianului energetic Plaman, si prin aceasta o sa va rezolve ORICE problema ati avea la nivelul plamanilor.

Tabacprotectul o sa accelereze detoxificarea plamanilor si o sa va protejeze mucoasa plamanilor. Daca vreti totusi s afaceti mai multe pentru plamanii d-voastra ar trebui sa faceti si niste inhalatii cu ceaiuri cicatrizante si emoliente.

Nu sunteti ipohondru, doar ca nu ati gasit inca remediul adecvat pentru problema pe care o aveti.
Mult succes
0
25-12-2006, ora 00:00
banditu
Nu este medic/terapeut
banditu
buna seara. am si eu o problema intr-o seara tata a venit acasa si simtea ca nu mai poate respira simtea ca se sufoca zicea ca nu mia putea sa mearga pe strada cade din picioare din ce cauza poate fi?este fumator si are 43 de ani va multumesc :(
0
19-01-2007, ora 00:00
MP
Identitate neconfirmată
MP
aurel23: vino la doctor...la mine...
banditu: idem
0
15-02-2007, ora 00:00
gyanyna87
Nu este medic/terapeut
gyanyna87
buna ziua! anul acesta implinesc 20 de ani. si am o problema cu respiratia. de ceva timp mai precis de 1 an si ceva am anumite perioade in care nu pot respira cum trebuie. simt ca nu am destul oxigem. am fost la doctor si mi-am facut o radiografie si mia dat diagnosticul de pleurita stanga. dar nimeni nu ma lamurit in ce consta aceasta pleurita. sunt si fumoatoare. am avut perioade mici de timp in care nu am mai fumat gandindu-ma ca imi face mai mult rau. dar am vazut ca nu imi facea nici bine, nu imi ameliora cu nimic. am luat si niste pastile antibiotice dar nici cu acestea nu mi sa ameliorat. imi este foarte frica. dar nici la doctor ni imi vine parca sa merg. si am mai observat ca am perioade de timp cand simt ca respir mai greu. mai mult de o saptamana nu mi se intampla. dupa care simt ca respir normal. va rog din suflet sa ma ajutati.da-ti un sfat. indrumati-ma.va rog...
0
19-03-2007, ora 00:00
gyanyna87
Nu este medic/terapeut
gyanyna87
vad ca nimeni nu raspunde la mesajul scris de mine.
0
19-03-2007, ora 00:00
lami_d
Nu este medic/terapeut
lami_d
ptr.gyanyna87. Trebuie neaparat sa consulti un medic.Problema cu respiratia poate sa aiba si alte cauze, arerea mea. Stiu ca e neplacut sa mergi la doctori si sa faci tot felul de investigatii dar nu avem alte solutii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: