Problema survenita brusc - colon iritabil?

20-05-2015
nicu1984
Nu este medic/terapeut
nicu1984
Am vreo 2 luni de cand m-am dat peste cap cu partea intestinala.

Orice mananc ma apuca imediat borborismele in abdomenul inferior. Tin cateva minute si apoi trec.

Am scaun doar dimineata moale! Nu apos, dar moale!

Am fost la 3 medici gastro care mi-au facut ecografii si toti mi-au zis ca poate fi de la stress. Diagnostic - intestin iritabil. Toti mi-au spus ca nu este nevoie de colonoscopie.

Iau in prezent zir-fos. Am luat 8 zile, mai am inca 4 dar nu vad vreo imbunatatire.

Nu prezint hemoragii oculte sau paraziti intestinali. Nici candida, nici clostridium difficile. Am facut nenumarate teste.

Oare ce pot avea? Sa fie chiar intestin iritabil?

Barbat, 30 ani, fara probleme intestinale in copilarie, sau printre membrii familiei.

Multumesc frumos.
1 comentarii
0
27-06-2015, ora 21:36
lachriss
lachriss
Inainte de Zirfos era bine daca vi s-ar fi prescris tratament cu Normix 200 mg - 2 cp x 3 ori/zi, 7 zile. Diagnosticul de intestin iritabil presupune prezenta durerii/discomfortului abdominal + modificari ale tranzitului intestinal. Incercati sa serviti mese mai reduse cantitativ si mai numeroase, la ore fixe si sa nu va grabiti la masa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Colonoscopia virtuală 3-D ar putea include și analiza prin holograme
  •