Problema testicol

30-03-2011
ruThLeSs
Nu este medic/terapeut
ruThLeSs
Salut acum doua veri, in urma unuei torsiuni testiculare am pierdut un testicol (la 16) ani in urma unui diagnostic dat gresit de un medic incompetent, In loc sa fiu diagnosticat cu torsiune testiculara si trimis la chirurgie am fost diagnosticat citez "raceala la testicol stang" (ceea ce am aflat mai tarziu ca nu exista ca termen medical) si lasat acas sa ma tratez cu antibiotiec intravenos.Dupa ce am facut injectiile si am vazut ca nu e bine si ca testicolul pierde dimensiuni am fost la un chirurg la acelasi spital, dupa examinare a zis ca testicolul este "atrofiat" si ca asupra lui nu se mai poate face nimic dar ca este cel drept sanatos si ca nu va fi nici o problema.Totusi cu speranta am fost si la un urolog si acelasi raspuns identic...nu am crezut si am fost si la 2 medici foarte buni din craiova crezand ca se poate face ceva si mi-au explicat acelasi lucru ca este atrofiat si ca nu v-a fi nici o problema in legatura cu viata sociala si sexuala deoarece ce-l drept este sanatos.Care este problema mea?Nu ma deranjeaza aspectul estetic ca unu este mai mare si unul este mic, sau sa am vre-o dereglare de tip emotional sau sexual, dar as vrea sa stiu cum a intervenit aceasta torsiune, cum se poate evita pt testicolul drept, daca poate sa mai reapara la ce-l sanatos si cu toata biologia pe care o stiu nu pot sa-mi explic de ce ligamentul care tine testicolul in scrot si pe care sunt dispuse vasele care-l iriga s-a rasucit pt ca asa am primit raspunsul si daca este ok ca port lenjerie larga gen boxeri largi pt ca de atunci parca is mai sensibil in zona testiculelor! As dorii ca raspunsul sa fie dat de un medic nu pareri si l-as ruga frumos sa fie atent in continuare la discutie ca as mai avea sa-i pun 2 intrebari! Multumesc si o zi buna si sa fi-ti sanatosi!
8 comentarii
0
30-03-2011, ora 20:31
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie sa te feresti de traumatisme in zona genitala...Torsiunea apare datorita dezvoltarii anormale a tunicii vaginale si a cordonului spermatic, favorizand imediata torsiune a testicolului in jurul cordonului spermatic dupa un traumatism. Cum defectul anatomic este de obicei bilateral, daca te-ai fi operat, in timpul interventiei chirurgicale chirurgul fixeaza si testiculul netorsionat pentru a preveni si rasucirea acestuia la un eventual traumatism.Eu cred ca ar trebui sa porti un chilot normal, nici prea larg, nici prea stramt.Daca totusi se intampla sa mai ai cate un traumatism trebuie neaparat sa te prezinti la un urolog bun si sa faci o ecografie testiculara. Cu timpul, torsiunea este mai greu de a de produce, este rara peste 25- 30 de ani.
0
30-03-2011, ora 21:09
ruThLeSs
Nu este medic/terapeut
ruThLeSs
In primul rand multumesc frumos pentru raspuns.Am cercetat in familie si nu mai are nimeni asa ceva, sa inteleg ca nu este o anomalie genetica ?ci una pur si simplu intervenita in dezvoltarea organismului meu?Pai acei medici urologi la care am fost ultima data au zis ca este ok starea in care se prezenta testicolul drept, nu au facut radiografie doar examen fizic, sa inteleg ca anomalia este prezenta la ambele gonade?

Si pentru final
-Cam ce sanse sunt ca celalalt testicol sa fie afectat de acea anomalie?
-Se poate produce o torsiune fara traumatism?
-Pot practica inotul, sau alte sporturi gen fotbal fara sa am probleme?(nu-mi place sa stau degeaba)
-Daca as recurge la un implant in locul celui afectat problema ar fi rezolvata complet? fiind si testicolul drept fixat?nu as vrea asa ceva pentru ca stiu ca orice operatii aduce riscuri, ca implantul nu este permanent si ca este nefuncional deci rezulta sa ma taie degeaba.
-Sa inteleg ca toriunea este prezenta doar in timpul dezvoltarii ? dupa 25 ani riscurile ne mai putand aparea?

Va rog sa urmariti in continuare subiectu in caz de mai revin cu vre-o intrebare! Va multumesc si noapte buna!
0
30-03-2011, ora 22:08
ruThLeSs
Nu este medic/terapeut
ruThLeSs
Si-mi cer scuze inca 1:
O radiografie poate arata daca este afectat si scrotul in zona celui drept?
0
31-03-2011, ora 18:18
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Este o anomalie dezvoltata in perioada intrauterina, inainte de a te naste.de obicei exista o laxitate si la celalalt testicol si exista riscul ca la un traumatism, chiar si in timp ce faci sport sa se produca torsiunea. Sfatul meu este sa nu te gandesti la fel de fel de operatii, pastreaza ce ai de la natura si ce e bun si functional, poate ca vei dori sa ai copii in viitor..las-o mai usor cu sportul, nu purta chilot prea larg si programeaza-te la un urolog bun pentru o consultatie si o parere pentru viitor...nu se face radiografie ci ecografie testiculara..urologul va concluziona. Cu timpul, ti-am mai scris, riscul de a se intampla acest accident de rareste.
0
31-03-2011, ora 21:05
ruThLeSs
Nu este medic/terapeut
ruThLeSs
Va multumesc din nou pentru raspuns si va apreciez efortu!inotul consider ca nu e un sport de contact ca sa sufar traumatisme, deci am sa-l practic incontinuare...fotbal si celelalte le las deoparte, chiar nu pot fara sa fac nimic...am sa ma las de alergat inot si etc..am sa fac inot..si am sa-mi skimb lenjeria intima..si sper sa ma tina Dumnezeu sanatos si sa nu am probleme si la fel va doresc si dumneavoastra, sa auzim numai de bine!
0
31-03-2011, ora 21:18
ruThLeSs
Nu este medic/terapeut
ruThLeSs
Si scuze inca o intrebare:
Am inca o intrebare se poate sa nu sufar de aceasta anomalie si totusi in urma unui traumatism puternic sa fi suferit torsiunea?
0
02-04-2011, ora 21:10
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu prea, daca era un traumatism foarte puternic mai erau si alte probleme alaturi de torsionarea testiculara..anumite conditii anatomice locale favorizeaza aceasta.
0
05-04-2011, ora 22:37
ruThLeSs
Nu este medic/terapeut
ruThLeSs
Si ca idee ce trebuie sa fac sa ma feresc de asa ceva ? Cateva sfaturi? Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testiculul
  • Lovitură la/în testicule
  •