Problema..TOC si fobie sociala

15-05-2015
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Salut.
Cum vi se pare tratamentul meu?
Olanzapina, venlafaxina, anafranil si pramistar..

Marea mea suparare e ca nu imi permit sedinte la un psiholog..si am cumparat niste carti motivationale si de psihologie..

Ma simt bine cu tratamentul dar il iau in doze destul de mari, in trecut cand fostul doctor mi-a scazut pastilele am dat si in episod psihotic..Consider ca mai bine il iau in doze mari decat sa imi fie rau cu doze mici.

Dar am auzit ca afecteaza ficatul...

Faza e ca am dezvoltat o fobie sociala, nu ma simt bine cand e multa lume, nici la scoala nici la bisericanuci intr-un magazin, ma apuca emotiile si nesigurants'tensiunea, ma pierd...iar tratamentul ma ajuta in TOC dar nu si in fobia sociala..

Sunt la invatamant cu frecventa redusa ca la zi nu fac fata din cauza starilor de fobie sociala si uneori de TOC..
Din cauza inrautatirii starilor de TOC si FS in trecut am amanat deja 3 ani de scoala si mor de ciuda iar acum problema a ramas cu fobia sociala, ma pierd unde-i mults lume sau cand trebuie sa ma descurc in fata unor persoane, la profesori, doctori, institutii, examene...nu am incredere in mine iar cand vad un grup de baieti sau de fete tinere ma apuca tensiunea, frica si nesuguranta..


Deci cu TOC-ul e sub control si datorita medicatiei crescute dar cu fobia sociala ce as putea face?Cu nesiguranta, neincrederea, tensiunea..?

Am 21 de ani.
Deci am TOC si fobie sociala cu anxietate cateodata

Ce as putea face?Unde si cum pot sa ma ajut?
Mai e cineva in situatia asta?
Ce carte m-ar putea ajuta foarte mult?Exista ceva filme, emisiuni ajutatoarepentru TOC si fobie sociala? As putea face terapie cognitiv comportamentala la un psiholog gratis sau compensat?
Si de obicei TOC-ul mi se accentueaza toamna, tare mi-e frica de inca un posibil "val' de TOC iar..:(

Multumesc anticipat pentru viitoarele raspunsuri
9 comentarii
0
26-06-2015, ora 21:24
Dr. Ricean Alina
Psihiatrie pediatrica, Brasov
Dr. Ricean Alina
Buna seara!Presupun ca ati avut mai multe scheme terapeutice pana sa ajungeti la tratamentul actual.
Ca si carti de self help va recomand David Burns-Cum sa te simti bine, repectiv Reinventing Your Life de Young.De asemenea se gasesc o multime de aplicatii CBT(Cognitive Behaviour Therapy), o terapie validata stiintific in tulburarile de anxietate.Puteti gasi si ONG-uri care ofera terapie gratuit.
Numai bine!
Dr.Ricean Alina
0
03-07-2015, ora 08:51
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Cum dau de acele ONG-uri?

Multumesc frumos doamna doctor, pentru raspuns.
0
03-07-2015, ora 09:29
Dr. Ricean Alina
Psihiatrie pediatrica, Brasov
Dr. Ricean Alina
Din ce oras sunteti?
0
03-07-2015, ora 16:17
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Galati.
0
05-07-2015, ora 19:10
Dr. Ricean Alina
Psihiatrie pediatrica, Brasov
Dr. Ricean Alina
Din pacate nu am nici o informatie legata de ONGurile in Galati. Puteti intreba psihologii de pe romedic din Galati daca ofera terapie gratuita, sau daca va pot ajuta sa gasiti pe cineva care ofera astfel de servicii gratuit. Daca nu reusiti nici asa, intrebati medicul de familie sau psihiatrul dumneavoastra.
Numai bine,
Dr. Ricean Alina
0
07-07-2015, ora 12:58
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Va multumesc oricum pentru efort.

Va mai intreb ceva:Cum vi se pare tratamentul meu?Venlafaxina, olanzapina, pramistar si anafranil pentru TOC si fobie sociala?
Si da, am avut mai multe retete in trecut, am luat o gramada de tipuri de medicamente dar cu asta vad ma simt cel mai bine, dar nu foarte bine, asta tin sa precizez, niciodata nu m-am simtit extraordinar de bine incat sa zic ca imi trebuie doar doze foarte mici sau deloc..
Eu le iau acum in doze medii sau maricele..Dar din ce iau ce ma ajuta mai mult la fobie sociala?Ce ar trebui putin crescut de catre doctor?Sau fobia sociala e si din cauza TOC-ului ca asa am auzit pe altii...Credeti ca asa este?
Multumesc
0
13-07-2015, ora 16:27
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Imi raspundeti, va rog?
0
13-07-2015, ora 22:59
Dr. Ricean Alina
Psihiatrie pediatrica, Brasov
Dr. Ricean Alina
Ce scheme de tratament ati mai avut pana acum?
0
09-12-2017, ora 13:31
Gaby32
Nu este medic/terapeut
Gaby32
Ce ONG-uri cunoasteti, doamna doctor, care sa ofere terapie gratuita in Bucuresti? Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: