Probleme coroana dentara

02-12-2018
DanAndrei1
Nu este medic/terapeut
DanAndrei1
Buna ziua,
Am fost la stomatog pentrua pune coroana dentara din ceramica, mai exact toata partea de sus(13 dinti), 8 stalpi.
Toate bune si frumoase cat a fost pusa provizoriu. Chinul a inceput dupa fixarea definitiva. Am dureri la 2 dintre stalpi, iar la alti 2 dinti imi intra resturi de mancare intre dinte si gingie. Am mers la stomotalog, iar acesta a decis sa-mi omoare nervii(lucru care dupa mine ar fi trebuit facut inainte) gaurind lucrarea. Durerile tot nu au trecut, este foarte deranjant simtind mereu mancare intre dinte si gingie, iar stomatologul spune ca nu are ca sa faca pt ca lucrarea nu se mai poate desface. Nu stiu ce sa ma fac, lucrarea a costat destul de mult (7500 lei), iar eu nu pot sta cu ea asa pt ca este deranjant. Precizez ca nu a facut absolut nicio radiografie in tot acest timp.
Va rog, daca stiti sa ma indrumati spre ce a face mao departe, daca se poate acoperi acel spatiu pt a nu mai intra resturi de mancare. Precizez ca sunt si diabetic.
Multumesc anticipat!
4 comentarii
0
03-12-2018, ora 08:43
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Lucrarea se cimenteaza provizoriu tocmai pentru a urmari acomodarea pacientului cu ea si pentru a verifica micile defecte care sunt.
In perioada de proba nu intra mancare sub lucrare?
0
03-12-2018, ora 09:32
DanAndrei1
Nu este medic/terapeut
DanAndrei1
Lucrarea a fost cimentuita provizoriu timp de mai bine de o luna, iar in tot acest timp m-am simtit excelent. In urma cu o luna, dupa cimentuirea definitiva au venit si problemele enumerate mai sus. Cred ca nu a fixat bine coroana la cimentuirea definitiva, simt ca e pusa putin intr-o parte.
0
03-12-2018, ora 10:04
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
De aceea am intrebat cum v-ati simtit in perioada de proba.
La cimentarea definitiva nu a fost asezata corect.
Din pacate acele spatii dintre gingie si lucrare nu se pot completa decat in laborator.
0
03-12-2018, ora 16:57
DanAndrei1
Nu este medic/terapeut
DanAndrei1
Multumesc pt raspunsuri.
Pur si simplu mi se pare bataie de joc ceea ce a facut.
Cred ca o sa merg si la colegiul medicilor si poate il voi chema in instanta. Sanse nu stiu daca sunt, pt ca am semnat si o declaratie pe propria raspundere... voi vedea.
Multumesc inca o data!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul