Probleme cu gatul

17-12-2018
Cristina Maya
Nu este medic/terapeut
Cristina Maya
Buna ziua. Am o fetita de 4 ani si 10 luni. Face des infectii in gat fara febra sau febra mica pana in 38 care persista doar o zi. Medicul pediatru mi-a recomandat tantum verde spray, nurofen sau paracetamol si aerisoli de fiecare data. Problema e ca mereu infectia se duce in jos si ajunge sa faca traheobronsita chiar si pneomonie si se intervine cu antibiotic. Mentionez ca si tuseste dar sec, nasul are mucozitati care le aspir, nasul ramane curat se simte aerul cand sufla doar ca respira doar pe gura si nu inteleg de ce. Acum iar aceiasi situatie amigdala imflamata(cu puroi), si omulet rosu. Tuseste la fel sec, mucozitati. Imi zice ca nu o doare, mananca si se comporta normal. In trecut am fost si la Orl si la fel mi-a prescris. Am impresia ca aerosolii, fie ei cu dexa, ser sau respisan nu au nici un efect. Acum ii administrez ospamox 5ml la 8 ore de teama sa nu se agraveze pana ajung la un medic si koflet. Ajuta ospamoxul, sa mai merg la pediaru sau direct la orl?
Problemele din urma au fost toate virale in urma analizelor de sange.
Multumesc!
4 comentarii
1
17-12-2018, ora 09:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum o sa mergeti la ORL..sa tratati starea acuta
o sa reveniti al ORL dupa tratament sa vada cat de mari sunt polipii si amigdalele.. in vederea unui tratament corect de durata sa nu ajungeti al operatie
o sa faceti un consult la gastrologie..este mare posibilitatea sa faca copilul reflux gastro-esofagian..si acidul gastric sa fie cauza acelor probleme nas, gat
am scris mut despre asta pe forum
0
17-12-2018, ora 10:12
Andreea_Alex123
Nu este medic/terapeut
Andreea_Alex123
Buna ziua. Baiatul meu de 7 ani are de 7 zile o faringo-amigdalita. Am facut tratament cu Zinnat 250mg 1 pastila la 12 ore, nurofen, decasept, tantum verde. Problema este ca amigdalitele si ganglionii sunt inca foarte inflamati. Daca ii scot nurofenul face in continuare febra, Se vad si 2 puncte de puroi. Doctorul de familie a zis ca va veni sa-l vada din nou pentru ca probabil va avea nevoie de injectabil. Ne-a recomandat chiar sa ii faca o jumatate de fiola de dexa injectabil in cazul in care nu i se retrage inflamatia. E a doua ora in toamna cand face amigdalita pultacee si deja ma gandesc daca ar fi bine sa-i scot amigdalitele. Intrebarea este cam cat timp dureaza o astfel de infectia. Prima data febra a cedat dupa 2 zile de injectabil. Acum nu da semne de amelioarare. Oare daca ii baga injectabil va fi mai bine? Injectia cu dexametazona este ok in acest caz?
0
17-12-2018, ora 18:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ati citit pe forum ca amigdalele se inflameaza de la reflux gastro esofagian.. provocat de alimente acre, acide, citrice???
in momentul cand se tine regim, se folosesc antacide, se face gargara si se administreaza spreiuri spre amigdale.. infectia cedeaza repede
0
18-12-2018, ora 03:37
Cristina Maya
Nu este medic/terapeut
Cristina Maya
Multumesc mult pentru raspunsul prompt.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •