Probleme cu gatul

15-02-2023
Mariaa15
Nu este medic/terapeut
Mariaa15
Buna ziua! De ceva timp, am niste probleme cu gatul. Mai tot timpul il simt incarcat, pe dinauntru. Am fost la endocrinologie, analizele la tiroida au iesit bune, doar mici chisturi care nu pun probleme, a zis dna dr ca sunt inca prea mici ca sa ma afecteze cu ceva. Am fost la gastro, unde a descoperit dna dr o mica gastrita, un inceput mai exact, insotita de reflux gastro esofagian, dar care pe mine nu prea ma deranjeaza, sincera sa fiu. Nu simt arsuri pe piept, nu mi se intampla sa simt cum vine mancarea pe gat inapoi, doar fff rar. In schimb, simt o presiune pe piept si intotdeauna trebuie sa am eructatii ca sa ma eliberez cumva de acea presiune. Eructatiile le am f des in timpul zilei, chiar si din nimic. Pentru durerile de stomac de dupa masa am luat o perioada debridat, care m-a ajutat cat de cat, mai putin in privinta eructatiilor. Am mai fost si la orl pentru ca ma confrunt cu mucus tot cam de 2 luni, intr-adevar a vazut foarte multe mucozitati pentru care am primit niste picaturi de pus in nas si a zis sa mai fac niste inhalatii.
Nu stiu daca mi-am iritat prea rau gatul sau poate s-au incordat muschii mai rau de la faptul ca ma fortez de multe ori sa ragai, mai mereu simt un nod in gat.
Uneori mi se si umfla cumva gatul pe partea dreapta, dar pe exterior. Am inteles ca ar fi de la ganglioni, care sunt de tip inflamator si mai simt si langa partea unde se umfla, niste pulsatii mai puternice asa, ca si cum se zbate ceva (adica nu e pulsul).
Mai sufar si de anxietate generalizata si mereu stau cu gandul sa nu fie ceva rau, grav si ma stresez pe tema asta. Nu stiu sincer ce as putea sa fac, la ce medic sa mai merg si cum sa rezolv cu gatul. A mai trecut cineva printr-o experienta asemanatoare? Ce ati facut sau la ce medici ati mers?
3 comentarii
0
15-02-2023, ora 16:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. ce povestesti... (simt o presiune pe piept si intotdeauna trebuie sa am eructatii ca sa ma eliberez cumva de acea presiune. Eructatiile le am f des in timpul zilei, chiar si din nimic.
asta fix arata un reflux gastro-esofagian care irita esofagul..si logic noaptea ajunge si sus in gat si iti inflameaza faringele
2. Mucusul din gat.. poate fi adus si de pe intrestin de sistemul limfatic ca intoleranta la anumite Alimente Producatoare de MUCUS.. laptele, fainoasele.s.a
3. gatul anatomic face parte din tractul digestiv.. are acelas nerv de la limba pana la colon..si acelasi sistem limfatic
asa ca Tot ce simti in gat.. are o singura explicatie./Alimentatia incorecta si problemele gastro intestinale tratate incorect
0
15-02-2023, ora 18:25
Mariaa15
Nu este medic/terapeut
Mariaa15
Va multumesc frumos pentru raspuns!!! Am sa merg din nou la un consult pentru a urma un tratament corespunzator si voi incerca sa am mai mare grija la alimentatie!
Inca o intrebare. Cand am fost la dr mi s-a zis si ca am “fierea lenesa”. se poate corecta?
0
15-02-2023, ora 19:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da... prin adaugarea in alimentatie a legumelor la cuptor sau in salate doar cu ulei (fara otet, lamaie)
si prin Hidratare fortata cu ceaiuri din plante..( cu infuzie de 1 minut si fara lamaie)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •