Probleme cu masa corporala

13-12-2022
phatomorion
Nu este medic/terapeut
phatomorion
Buna ziua! De multi ani ma confrunt cu o problema si as fi foarte recunoscator daca as mai auzi niste pareri sau solutii. Sunt baiat si am 20 de ani, dar cantaresc doar 60 de kg. Inca in adolescenta, pe la varsta de 10 ani, am inceput a creste brusc in inaltime si pe la vreo 14-15 ani m-am oprit aproape complet din inaltat. Problema e ca de atunci, de la varsta de 11 ani, sunt foarte slab. Medicii mereu mi-au zis ca e din cauza varstei, si ca voi pune kg cu timpul, dar nu pare sa fie asa. Vreo 2 ani si jumatate in urma, am inceput sa am probleme digestive, totodata fiind diagnosticat cu tulburare depresiva, care, dupa cum sustine medicul, a inceput pe la 15 ani. Deci, avand si probleme digestive(gastrita cronica), am fost des pe la gastrologi. Am facut parazitologia de o gramada de ori, dar nu s-a depistat nimic, coprologia de foarte multe ori, si de fiecare data coprologia a iesit cam rea. S-au gasit mereu grasimi, celuloza si fibre musculare in masele fecale. Medicul mi-a spus ca cauza masei mele mici ar fi digestia rea, asa ca mi-a prescris Creon pe o perioada lunga de timp, tratament pentru gastrita, apoi mi-a dat Metronidazol pentru a reface flora intestinala, dara nici-un efect, nici la coprologie. Mi-a prescris apoi Trimetabol pe 3 luni, si chiar a ajutat, am ajuns la 66kg, insa dupa 3 luni iar au inceput problemele digestive si am ajuns din nou la 60kg. Dupa ce le-am tratat, adica peste vreo jumatate de an, iar am inceput sa folosesc Trimetabol, dar iarasi peste 2 luni am avut aceleasi probleme digestive. Deci, unicul preparat care m-a ajutat, nu il pot folosi, deoarece mereu imi provoaca probleme digestive si pierd kg puse. De mai bine de jumatate de an merg la sala de 3-4 sau chiar 5 ori pe saptamana, mananc carne, lactate, cereale, oua fierte, dar nu am pus nici un kg. Nici rezultate nu prea am de la sala. Am pus putina masa musculara, desi alte persoane in 6 luni au avut rezultate mult mai mari decat mine. Am fost si la endocrinolog, dar a zis ca nu e nimic neinregula. Nu stiu ce sa mai fac sau ce sa mai incerc. Am sperat ca poate tratamentul pentru depresie va ajuta, dar nu a fost asa. Ce as putea sa mai fac? Ma gandesc sa incerc sa consum creatina, dar nu stiu cat de buna e ideea.
5 comentarii
0
13-12-2022, ora 20:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna. Ati incercat Mirtazapina pentru depresie si nu v-a ajutat pe partea cu ingrasatul?
0
13-12-2022, ora 21:03
phatomorion
Nu este medic/terapeut
phatomorion
Pentru depresie, medicul mi-a prescris Venlafaxina si Sulpirida, insa nu au avut nici-un impact asupra masei corporale.
0
13-12-2022, ora 22:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mirtazapina are efect asupra masei corporale.
0
14-12-2022, ora 01:19
360
Nu este medic/terapeut
360
nu ai nevoie de antidepresive. fa bine si renunta la ele daca nu ai depresie sau o boala mintala

poti incerca probioticele... parca asa tin minte ca ar ajuta la cresterea in greutate. merita studiat pe net.

sau pt cresterea in greutate, nutritionistii recomanda cresterea cu cate 500 kcalorii, lunar, pana se atinge obiectivul de a creste in greutate.
asta ce inseamna ? presupunand ca acum consumi 1500 calorii pe zi, inseamna ca vei creste nr de calorii la 2000 pe zi. timp de o luna te tii scai de nr asta de calorii. iti monitorizezi greutatea, inainte de a creste nr caloriilor, si apoi dupa dupa o luna. in felul asta vezi daca ai crescut in greutate. daca ai crecut, atunci mentii acest nr de calorii. daca nu ai crescut, mai cresti cu inca 500 calorii... cred ca ai prins spilul.

pt evidenta nr calorii, foloseste myfitnesspal sau cronometer punct com

consuma iaurturi, si muraturi de casa pt a creste bacteriile bune din sistemul digestiv

cauta sa consumi o dieta cu 20% calorii din proteine si 50% carbohidrati si 30% grasimi
0
14-12-2022, ora 01:35
360
Nu este medic/terapeut
360
creatina e ok sa o iei, linistit
5g pe zi...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.