probleme cu ochii

18-10-2008
suparatamereu
Nu este medic/terapeut
suparatamereu
m-am trezit acum cateva zile cu un punct destul de mare rosu pe un ochi aproape de pupila imi puteti spune din ce cauza poate fi sau macar daca e necesar sa merg la un medic daca e grav sau nu.multumesc
4 comentarii
0
19-10-2008, ora 11:09
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Nu cred ca localizezi corespunzator leziunea ; as intelege ca este la nivelul irisului; cred ca este vorba, totusi, despre o leziune prezenta la nivelul conjunctivei, avand in vedere si aparitia brusca; ar putea fi vorba despre o hemoragie subconjunctivala, sau o conjunctivita, o episclerita;ar fi bine sa mergi la un consult oftalmologic pentru un diagnostic de certitudine, intrucat tratamentul corect depinde de diagnostic; eu iti pot recomanda o igiena locala riguroasa cu un sampon pentru bebelusi " No tears" dimineata si seara; Medicul oftalmolog va recomanda, daca este vorba despre conjunctivita, tratament cu colir si unguent antibiotic, antihistaminic, in cazul episcleritei se adauga si un preparat cortizonic, iar daca este hemoragie subconjunctivala( ar putea apare in contextul unei conjunctivite virale, fragilitati vaculare, afectiuni generale;la persoane hipertensive, frecvent hemoragia subconjunctivala este consecinta unui puseu hipertensiv), Vitamina C 1g 1cpr pe zi, 10 zile si Tarosin 3cpr pe zi, 10 zile; numai bine
0
29-08-2009, ora 08:10
danielab
Nu este medic/terapeut
danielab
Buna dimineata! as dori si eu un sfat, in fiecare dimineata ma trezesc cu niste pungi ingrozitoare sub ochi; precizez ca nu am probleme cu rinichii.Ce ma sfatuiti sa fac?m auzit ca ar putea fi si o alergie la pernele din puf de gasca. Poate fi adevarat?Exista un tratament pentru disparitia acestor inestetice pungi de sub ochi?
0
31-10-2009, ora 15:04
caena
Nu este medic/terapeut
caena
si eu am de ceva timp pungi sub ochi" o fi calculatorul de vina" sau crema de fata pe care o folosesc? daca analizele sunt bune trebuie sa cauti raspuns la intrebarea crema de fata? calculatorul? sau ambele
0
24-11-2009, ora 11:11
Dorina A
Nu este medic/terapeut
Dorina A
Buna ziua..as dori si eu un sfat...de ceva timp ma dor ochii, iar cand plang ma ustura f rau, iar dupa ce plang la fel...ce as putea face in legatura cu asta?? este nevoie neaparat sa merg la un medic oftalmolog???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Jumătate din populație va fi afectată de miopie până în 2050
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  • Dimensiunea pupilei poate prezice răspunsul la stimularea magnetică transcraniană pentru depresie
  •