probleme cu pielea de pe palme

43 comentarii 1 2
0
02-09-2010, ora 19:23
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Stafilococul era din contaminare. Nu el v-a produs boala.
Probabil ca intr-adevar aveti un psoriazis plantar.
0
06-09-2010, ora 18:27
tammi
Nu este medic/terapeut
tammi
Buna ziua, dl Dr.Dorin Mihalache, vreau sa va multumesc ca ne dati sfaturi, am citit ceva situatii mai sus ca sa vad daca si problema se poate rezolva..dar totusi sa fiu sigura va scriu..sotului meu i se exfoliaza buricele degetelor si si au o tenta mai rosie decat restul palmei, nu-l doare..il deranjeaza doar cand face baie..de cateva luni bune are simptomele astea, sa fie lipsa de calciu?, vreau sa va spun ca el sufera si de pitipsoriaz, nu este atat de avanasat insa recunosc ca am neglijat in ultimul timp si nu a mai folosit nici un unguent..sa fie oare din cauza asta, nu stiu ce sa cred, va rog daca puteti sa-mi dati un sfat,
Va multumesc frumos
0
16-09-2010, ora 16:24
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu stiu ce inseamna "pitipsoriaz", insa daca va referiti la psoriazis, este posibil ca acele manifestari sa fie in cadrul bolii.
Mergeti la un dematolog pentru o consultatie.
0
25-09-2010, ora 09:03
consueloo
Nu este medic/terapeut
consueloo
Buna ziua domnul Midorin42 . de cateva zile la sotul meu ia aparut o umflatura care era mai mica dar acum e mult mai mare si la atingere ese simte tare aceasta ia aparut intre anus si testicule dar nu chiar intre ele ci in lateral un pik. va rog frumos sa imi spuneti despre ce ar putea fii vorba am uitat sa precizez ca il si doare. multumesc
0
03-10-2010, ora 16:02
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate fi un chist sebaceu infectat.
Trebuie sa mearga la un dermatolog sau un chirurg pentru control.
0
30-10-2010, ora 16:25
alexhd4
Nu este medic/terapeut
alexhd4
am si eu o intrebare mi se ia pielea pe buricul degetelor si intre degetele de la picioare.mentionez ca lucrez in MAI si sunt incaltat aproape toata ziua cu bocanci si picioarele imi transpira.ce sa fac sau ce as putea avea?poate la picioare din cauza transpiratiei dar la maini?va rog sa ma ajutati.
0
02-11-2010, ora 21:49
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
La picioare puteti avea o ciuperca, iar la maini o reactie alergica de la ciuperca.
0
11-11-2010, ora 19:47
raxy
Nu este medic/terapeut
raxy
buna! tatalui meu i-a aparut pe incheietura maini si in palma cateva bubite rosii provocandui mancarime insuportabila transformandu-se ca si intr-un fel de arsura.Acestea au aparut in urma cu un an, si am fost la dermatolog de vreo trei ori spunandu ne ca este de la mancare ( tratament administrat symporal tablete si mixtura aplicatii locale )Cand face acest tratament dispare putin din senzatia de mancarime. In acelasi timp tine si regim nu mai mananca grasimi, prajit, condimentat.Pielea in acea zona este de culoare mai inchisa mai rosiatica si parca mai subtire si fina parca i se tot regenereaza.Tot timpul anului a avut acest disconfort.VA ROG MULT SA -MI DATI UN SFAT
0
14-11-2010, ora 18:11
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Puteti merge sa cereti parerea si altui dermatolog.
0
16-03-2011, ora 16:04
Andu_Adriana
Nu este medic/terapeut
Andu_Adriana
Buna ziua! Ma chinui de aproape un an cu o eczema in palme si de 2 luni ciuperca la degetele de la picioare, am fost la dermatolog dar fara rezultate pe termen lung.Imi apar besicute in palme cu mancarimi dupa care se usuca si imi crapa pielea ajungand sa usture. Unguientele care mi s-au prescris pana acum sunt pe baza de cortizon impreuna cu pastile Symphoral, peritol si terbinafina si au avut efect doar la inceputul tratamentului. dermatologul imi schimba reteta din 2 in 2 saptamani cu antialergice precum xyzal si totusi am ajuns sa nu ma pot spala la cap fara manusi sa nu mai vb de spalatul vaselor.Folosesc zilnic crema de maini de la Ducry A-derma fara efect. Chiar nu se poate trata aceasta eczema, nu se poate face un set de analize sa se poata vedea cauza, chiar trebuie sa testez toate pastilele si cremele ca sa vad ca sunt fara rezultat? Ce imi puteti recomanda ca acest cosmar sa se termine?
0
16-03-2011, ora 20:46
buda maria
Nu este medic/terapeut
buda maria
Buna, la sotul meu ii apar pe degetele de la maini niste crepaturi cate odata ii sangereaza si il deranjeaza el lucreaza la un atelier de mobila si e praf, ce tratament sa urmeze, la medic nu vrea sa mearga, va multumesc.
0
25-07-2014, ora 11:05
Dana_Iakab
Nu este medic/terapeut
Dana_Iakab
buna ziua!!! De vreo 3 luni de zile am ceva in palma... de genul besici de apa sub pile si mancarimi... deja se fac galbene se infecteaza...imi este foarte inflamata palma si am mancarimi groznice. am consultat si un medic dermatolog... am fac 3 teste la primul mi-a spun este exema...la al 2 ca este ciuperca... acum la ultimul ca este o boala cronica... starea mea nu se ameloioreaza deloc... este mai rau am un unguent Travogen si tablete dePrednison Richter... si un fel de acid preparat in apa... puteti sa imi dati un sfat ce pot sa fac... multumesc anticipat
0
31-05-2016, ora 20:28
Drxx
Nu este medic/terapeut
Drxx
Buna Seara! am si eu o problema de piele inca de cand eram mic. vreau sa precizez ca am 18 ani si numele meu este Ciprian! as dori un sfat si eu va rog! pielea mea este foarte ciudata cam pe aproximativ 50% din suprafata corpului! pe maini imi apar asa ca niste bule defat doar pe una dintre maini(dreapta) si de la gat pana la piciore pielea este foarte uscata si se ia mereu! va rog, ajutati-ma! plus ca si scalpul este la fel, se ia pielea de parca as avea matreata! metin ca pielea nu se ia ca atunci cand esti bronzat ci in alt mod (nu stiu cum sa ma exprim) Va multumesc frumos! O seara frumoasa.
Adaugă un comentariu / răspuns
43 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Proteinele microflorei bacteriene de la nivelul pielii pot oferi protecție împotriva unor boli
  • Importanța produselor emoliente pentru pielea cu dermatită atopică
  •