probleme cu urechea

10-02-2009
ctc
Nu este medic/terapeut
ctc
buna, asi vrea sa va povestesc si problema mea cu ureche. nu aud cuurechea stanga.am fost la control...si doctora mia zis k sar putea sa am nervus distrus.dak ar fi asa ar fi o solutie?
am facut si remene sa vad dak am ceva la cap, si nu mi au depistat nimic, cu urechea stanga nu mi dau seama de knd nu mai aud, posiibl de mic, sau de cativa ani, nam avut niciodata vreo problema, sau sa ma fi lovit, sa ma doara, nu ma durat niciodata, doar k naud si chair acuma un an..mi am dat seama...:| este ff ciudat, , da nu stiu dc, , , ar fi o solutie ceva? va rog sa ma ajutati si pe mn,. va multumesc.
7 comentarii
0
11-02-2009, ora 09:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Medicul sa dat cu presupusul?
sau ai facut o audiograma?
L aaudiogtrama se vede daca este nervul afectat sau problema tine de timpan si urechea medie.
Un nerv afectat.. NU se mai reface.
problema cu timpanul si urechea medie.. are soputii de rezolvare.
trimite audiograma pe mail.
0
11-02-2009, ora 16:48
ctc
Nu este medic/terapeut
ctc
poi la audiograma...mia izs k nu aud cu ureche stanga..k nervul aduditiv..sar putea sa fie..distrus..da knd mau bagat la remene nu sa vazut nimic...
da kiar nu se poate face nimic dak am nervul distrus?nicio solutie:(?
0
11-02-2009, ora 17:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU, nu se poate. Celula nervoasa.. este UNICA celula din corp.. care NU se multiplica si nu se regenereaza!
Ramane posibilitatea unui Aparat auditiv.. corect ales.. ca sa te ajute la auzi!
0
11-02-2009, ora 22:00
ctc
Nu este medic/terapeut
ctc
deci ramane posibilitatea unui aparat auditiv..k sa pot auzi..??
da dak o sa port apartul asta...vor fi unele lucruri kre nu le mai pot face?
eu sunt fotbalist..adik practic.sportul..nu e de performanta..
da park doctora mia zis..k nu este posibil.sa port aparat auditiv:(
0
12-02-2009, ora 15:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Aparatul Auditiv.. nu se bate nici in cuie.. de cap.. si nici nu se lipeste ci lipici de ureche.
Aparatul auditiv.. se pune in ureche cand ai nevoie sa auzi cu ambele urechi. pe drum, lectii, biserica, TV. discutii.
Iar cand faci sport.. sau dormi.. se scoate usor de la ureche si se pune in cutiuta!
Mergi la o firma de protezare auditiva.. acolo se fac teste gratuit.. si o sa vezi daca auzi cu aparat sau NU.
0
13-02-2009, ora 18:21
ctc
Nu este medic/terapeut
ctc
sa stiti k..simt cu ureche stanga...simt si basul de la muzica..si knd tipa cnv in ureche ma deranjeaza..da nu aud sunetele..park af fi un cheag de sange pe nerv..desi nu ma prea pricep la asa cv...
0
13-02-2009, ora 18:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
In urechea interna... sunetele au o repartitie bine prestabilita... dupa inaltimea sunetului..
sunetele joase.. gen...bas.. sunt intodeauna afectate mai puti... si sufera mereu frecventile inalte.. 2000- 8000hz.. ( sunetele inalte)..
vorbirea este perceputa intre 500.. si 2000 hz..
uitete pe audiograma.. ce scadere ai pe aceste frecvente.
aparatul auditiv modern... poate inlocui fidel acele lipsuri.. si sa auzi bine cu ureche afectata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.