probleme cu urechile din cauza polipilor?

23-07-2010
zgumbu
Nu este medic/terapeut
zgumbu
buna ziua, fetita mea de 8 si jumatate are probleme cu urechile, da sonarul la televizor mai tare, imi zice ca aude dar nu intelege...am fost la orl si ni s a spus ca este din cauza polipilor.nea dat antibiotic.parca isi revenise...acum din nou aceeasi problema.la scoala dna.inv.nu a avut probleme cu ea.am fost din nou la orl.ni s a spus ca trebuie operata de polipi si amigdale.vroiam sa stiu pt copii nu se fac niste teste...ex.audiometrie etc.multumim
8 comentarii
0
24-07-2010, ora 15:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Da se fac teste de audiometrie care confirma daca este o problema de auz si al ce nivel este..
2. daca copilul are amigdalele marite si polipii inflamati.. cu siguranta sta cu gura deschisa, sforaie si vorbeste nazonal...
0
26-07-2010, ora 08:21
zgumbu
Nu este medic/terapeut
zgumbu
Buna ziua, multumim frumos pentru raspuns.Cu amigdalele am avut ceva probleme pina pe la 6 ani si jumatate...dupa aceea nu am mai racit asa de des.o dna doctor orl ne a spus ca sunt mai mari dar nu se pune problema ca ele sa fie scoase ci pot fi si tratate.zis si facut.de cind a intrat la scoala a fost bine.Acum e problema cu auzul.de sforait nu sforie doar f.foarte rar si nici cu gura deschisa nu sta doar ca vorbeste nazonal.Acum ne am programat pentru niste teste de audiometrie si in functie de rezultat vedem ce o sa facem.cu operatia de polipi.noi suntem din Constanta, o recomadare daca se poate?...MULTUMIM.
0
27-07-2010, ora 20:45
zgumbu
Nu este medic/terapeut
zgumbu
buna ziua domnule doctor, am fost si am facut audiograma tonala si a fost diagnosticata cu, , hipoacuzie transmisie usoara bilaterala", din cauza unei rinite alergice si nu din cauza polipilor, este posibil ? se poate trata aceata boala, daca pot spune asa? multumesc
0
27-07-2010, ora 21:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, cred ca se poate trata fara interventie chirurgicala...
este important sa desfundati bine nasul... sa invatati copilul sa sufle corect nasul, separat fiecare parte...
urmati tratamentul administrat de medicul ORL.., incalziti urechile inainte de culcare 7-10 minute. saculete sau cu uscatorul de par.
0
29-07-2010, ora 16:19
zgumbu
Nu este medic/terapeut
zgumbu
mutumim pentru sfat, tratamentul il urmam cu, , sfintenie, , avem xyzal, rinonef-t si nasonex.sper ca la control vom fi bine.multumim din suflet si va dorim sanatate si numai
bine. p.s. saculeti sunt plini cu sare? asa imi facea bunica cind eram eu mica.
0
30-07-2010, ora 10:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. normall !!! , cu sare, malai, nisip. !
0
06-08-2010, ora 16:11
zgumbu
Nu este medic/terapeut
zgumbu
buna ziua dle doctor, astazi am fost la control cu fetita mea si surpriza la o noua audiograma tonala, ambele urechi si au revenit si se pare ca totul e in regula, nea spus dnul dr.orl-ist.Nea spus sa continuam cu nasonex si xyzal.mentionez ca la prima audiograma dnul dr.notase intre 30 si40dB niste liniute iar acum sunt la 20dB.Intrebarea mea, este posibil sa treaca asa repede?intreb deoarece o dna doctor cind ne a vazut nea dat sa facem analizele si s o operam de polipi si amigdale.Suntem putin cam derutati.multumim pentru intelegere si pentru sfaturi.o recomandare? suntem din constanta.multumesc
0
07-08-2010, ora 17:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ata timp cat se mentine vocea nazonala.. si amigdalele sunt mari.. trebuie operate.
dar tre sa mergeti sa va vada si alt medic ORl casa confirme necesitatea interventiei chirurgicale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Polipi nazali - cum recunoști afecțiunea și când e indicată operația
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  •