Probleme de respriratie

26-11-2008
mariza
Nu este medic/terapeut
mariza
buna ziua.cam de 2 luni simt o greutate cand respri..e ca si cum nu imi ajunge aerul, parca mi se opreste in capul pieptului si am tot timpul senzatia ca trebuie sa oftez sau sa casc iar cand intru in panica uneori simt ca nu mai am aer sau ca nu pot inghiti.Trebuie sa precizez ca am avut o perioada foarte stresanta si ca nu mi se intampla tot timpul sa am aceasta problema...revine si dispare.problema este ca nu stiu exact ce analize sa fac.
7 comentarii
0
14-12-2008, ora 01:16
s.adriana28
Nu este medic/terapeut
s.adriana28
daca ai avut perioade cu stress, posibil sa fie vorba de o depresie, ar fi bine sa stai de vorba cu un psiholog.poti sa faci si niste investigatii:analize singe si endocrinologice.
0
24-12-2008, ora 10:53
kisioan
Nu este medic/terapeut
kisioan
tot asa o problema am si eu cu respiratia exact ca si maritza dar pe langa aceasta sunt perioade cand ametesc mai ales la caldura sau cand sunt persoane multe acolo unde sunt eu si ma simt balonat tot timpul si de fiecare data la analize am iesit perfect sanatos ziceau medicii respectiv.Sunt in aceasta situaie cam de vreo 7-8 luni nu prea am fofta de mancare imi mai amortesc mainile si in ultima perioada imi cam mere burta si pe langa respiraria grea am dureri abdominale cand in partea stanga, cand in dreapta sau se muta la spate.Ce as putea avea sau ce analize sa fac ca tot am facut pe ecografe, analize de sange, urina dar de fiecare data sunt sanatos.Am luat un tratament pt acid la stomac ceva problema cu fiara si mi-a garantat acel medic ca dupa tratament nu o sa mai am nimic dar am terminat tratamentul acum o saptamana si tot asa ma simt.Ce as putea face?
0
05-01-2009, ora 16:27
roxy21
Nu este medic/terapeut
roxy21
la fel am si eu dar eu am o rinita alergica pe care am neglijt-o si am fost si fumatoare, am facut o radiografie toracica in urma caruia am facut tratament cu penicilina g pentru o raceala, medicul spune ca nu e nimic grav, nu stiu mie imi trec multe prin cap, poate fi vorba de inima, de stres, poate fi tiroida, poate fi o alergie, plamani, sau un astm, nu stiu eu o sa consult un orlist te sfatuiesc si pe tine sa faci la fel, si o radiografie toracica ar fi bine.dar daca spui ca ai avut o perioada stresanta poate toate aceste simptome sa provina si de acolo...si apropo kisioan senzatia de balonare o am si eu dar trebuie sa fim cu toti obtimisti ca o sa se rezolve!
0
06-01-2009, ora 21:47
kisioan
Nu este medic/terapeut
kisioan
roxi21 eu sunt putin mai bine sper ca in viitor sa treaca definitiv.Nu prea ma bucur ca mi-e frica sa nu ma apuce inapoi sau cel putin sa imi inceteze pt moment si sa reapara mai grav mai incolo...dar sper sa fie bine iar de racit eu nu prea stiu sa fiu vreodata neracit, tot timpulimi curge nasul ce-i drept nu am luat niciodata un tratament si nu am incercat sa ma feresc de raceala, de tusit nu tusesc dar nasul imi curge tot timpul si asta ma enerveaza.cel fel de consult imi recomanzi?orelist?daca vrei sa mai vb putem vb -
0
07-02-2009, ora 22:37
piciutz
Nu este medic/terapeut
piciutz
Buna tuturor!
sunt si eu in situatia Marizei si nu stiu ce investigatii sa mai fac. As dori sa-mi spui Mariza daca ai gasit un medic sau un tratament pentru dificultatea in respiratie si mai ales daca ai un diagnostic.
Eu simt nevoia sa respir adanc foarte des si parca nu-mi intra aerul in piept intoteauna. Mai nou nici sa casc (de somn) nu mai pot...In rest, nu sunt racita, mi-am facut o ecografie si la inima ( la 2 clinici ciar!), mi-am facut analize si nimic !
Ce poate fi si cat o sa ma tina?
Multumesc
0
21-05-2012, ora 21:05
roxa1989
Nu este medic/terapeut
roxa1989
buna si eu am unele din aceste simptome:casc dar parca nu pana la capat dar casc intr-una parca nu as fi dormit 5 nopti..., simt ca nu trag aer atat cat am nevoie ma tine ceva dar nu stiu ce ca nu ma doare nimic...si ma mai iau mici ameteli dar numai atunci cand a gandesc ca daca nu pot sa mai respir sau chestii din acestea!
0
27-02-2013, ora 22:52
alexa21dany
Nu este medic/terapeut
alexa21dany
am si eu o intrebare? daca imi i.au tratamentul ptr cagstrita imi rece s.au ar trebuii sa ma duc iara la doctor sa fac o ecografie?ptr ca pe mine ma durea f tare in capul pieptului de vreo 2 luni si nu stiam dc, iar luni pe 25 am fst la doctorita sa fac o ecografie sa vad ce am si mi s.a spus ca am inceput de gastrita ptr ca nu am mancat la timp.iar akm mi.a dat sa i.au tratamtnt timp de o luna, si sa tin regim 2 saptamani si sa mananc putin si des. asteptun raspuns va rog! multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: